Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-06, 12:12 Autor: Jacek Rudnik

Mediacja skutecznym i wciąż zbyt mało popularnym sposobem rozwiązywania sporów

Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Jarosiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Jarosiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Tylko ułamek spraw udaje się rozwiązać w sądach przez mediację, to rozwiązanie stosowane w zbyt małym zakresie - oceniła w rozmowie "W cztery oczy" Ewa Kosowska-Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, które pokazuje zalety takiego polubownego zażegnania konfliktów. Centra Arbitrażu i Mediacji wystosowały wspólny apel do prezesów sądów, aby przy rozstrzyganiu spraw częściej korzystano z tańszego i szybszego sposobu rozwiązywania sporów.
Ewa Kosowska-Korniak nie ma wątpliwości, że mediacja jest najprostszym, najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem rozwiązywania sporów cywilnych, gospodarczych, gdzie jedną ze stron jest przedsiębiorca.

- Czasami to jest wielki przedsiębiorca, który musi mieć płynność finansową, realizować kontrakty, a w sądach gospodarczych jest zastój, wynikający m.in. z problemów kadrowych w sądach - mówi Kosowska-Korniak.

W ocenie dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji warto wzmocnić edukację społeczeństwa i pokazywać ogromne zalety, jakie płyną z zastosowania mediacji, czemu służą też panele dyskusyjne organizowane z przedsiębiorcami z różnych części regionu.

- Ostatnio taki panel został zorganizowany w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie powstaje właśnie oddział Centrum Arbitrażu i Mediacji - powiedziała Ewa Kosowska-Korniak.

- Najbliższe spotkanie z przedsiębiorcami i mediatorami odbędzie się 11 czerwca o godz.11 w kinie Bajka w Kluczborku - potwierdził z kolei w "Poglądach i osądach" Roman Jarosiński, prezes Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji.

W ocenie prezesów izb gospodarczych tylko niespełna 1 procent spraw, które wpływają do sądów powszechnych jest kierowanych do mediacji.

- Zapraszamy przedsiębiorców, mediatorów, prawników, rejestracja nie jest wymagana - zapewniał Roman Jarosiński.

- Ja bym chciał powiedzieć też o mediacjach, które pozostają całkowicie poza strukturą sądów i są bardzo wygodną formą zażegnania sporu. Opłaty mediacyjne są dużo niższe niż w przypadku postępowań sądowych - przyznał gość Radia Opole.

Roman Jarosiński przypomniał, że poza mediacją istnieje także możliwość rozwiązywania konfliktów przed sądami arbitrażowymi, co wiąże się ze znacznie niższymi kosztami, a średni czas rozpoznawania spraw nie przekracza w takim przypadku trzech miesięcy.

Wyroki sądów arbitrażowych są prawnie tak samo wiążące jak te wydawane przez sądy powszechne.
Ewa Kosowska-Korniak 01
Ewa Kosowska-Korniak 02
Roman Jarosiński

Wiadomości z regionu

2020-07-09, godz. 09:38 WYBORY 2020. "12 lipca będzie dużo niepewności". Szef opolskiej PO Andrzej Buła o drugiej turze wyborów prezydenckich - Naszym celem było to, by nasz kandydat był w drugiej turze, później jest reset i dwa tygodnie najważniejszej pracy - przyznał w rozmowie „W cztery oczy” szef… » więcej 2020-07-09, godz. 06:30 Nysa chce zwiększać udział pojazdów o ekologicznym napędzie. W mieście mają pojawić się stacje ładowania i stacja z gazem… Nysa stawia na ekologiczny transport. Gminna strategia rozwoju elektromobilności zakłada zwiększanie udziału pojazdów o napędzie elektrycznym. Miasto nie wyklucza… » więcej 2020-07-08, godz. 22:33 Pożar w budynku wielorodzinnym w Prudniku. Konieczna była ewakuacja [AKTUALIZACJA] Na miejsce zdarzenia wysłano 4 zastępy straży pożarnej. Podjęto też decyzję o ewakuacji mieszkańców. » więcej 2020-07-08, godz. 21:15 "Żeby przyszłe pokolenia mogły odnaleźć przodków". Młodzież pomaga w oczyszczaniu krzyży na Starym Cmentarzu Jenieckim… Grupa studentów i uczniów szkół średnich z Opolszczyzny chwyciła za szpachelki i kilka dni wakacji postanowiła poświęcić na oczyszczenie z mchu żelbetowych krzyży… » więcej 2020-07-08, godz. 20:30 WYBORY 2020. Sympatycy prezydenta Andrzeja Dudy zachęcali i mobilizowali w Paczkowie do niedzielnego głosowania Akcja 'Łączy nas Polska' zawitała dziś (08.07) do Paczkowa. » więcej 2020-07-08, godz. 19:50 Zegarmistrz z Prudnika nie chciał wydać napastnikom 10 złotych. Z obrażeniami trafił na badania do szpitala, a policja… Zabrakło pieniędzy na alkohol, więc postanowili napaść na zegarmistrza. Do takiego zdarzenia doszło około 16:30 w Prudniku. » więcej 2020-07-08, godz. 19:45 WYBORY 2020: Janusz Kowalski apelował do mieszkańców Nysy o mobilizację i oddanie głosu na Andrzeja Dudę Opolski poseł Janusz Kowalski odwiedził dziś (08.07) powiat nyski, gdzie zachęcał do głosowania na Andrzeja Dudę w II turze wyborów prezydenckich. » więcej 2020-07-08, godz. 19:30 Samochody nie będą już przecinać oleskiego Rynku. Wprowadzono zmianę organizacji ruchu Zmiana organizacji ruchu wokół Rynku w Oleśnie. Samochody nie mogą już korzystać z odcinka wzdłuż fontanny i Kolumny Maryjnej w kierunku ulicy Armii Krajowej -… » więcej 2020-07-08, godz. 19:00 Raport dnia: 4 zarażenia i 5 powrotów do zdrowia w regionie. MZ potwierdziło 277 nowych przypadków i 15 zgonów w całym… 4 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 5 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (08.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-07-08, godz. 18:00 Opole: wypadek dwóch samochodów na Oleskiej. Uszkodzona latarnia W Opolu na ulicy Oleskiej, na odcinku między rondem im. Alfonsa Zgrzebnioka a skrzyżowaniem z Czaplaka i Zajączka zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »