Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-06, 12:12 Autor: Jacek Rudnik

Mediacja skutecznym i wciąż zbyt mało popularnym sposobem rozwiązywania sporów

Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Ewa Kosowska-Korniak [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Jarosiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Roman Jarosiński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Tylko ułamek spraw udaje się rozwiązać w sądach przez mediację, to rozwiązanie stosowane w zbyt małym zakresie - oceniła w rozmowie "W cztery oczy" Ewa Kosowska-Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, które pokazuje zalety takiego polubownego zażegnania konfliktów. Centra Arbitrażu i Mediacji wystosowały wspólny apel do prezesów sądów, aby przy rozstrzyganiu spraw częściej korzystano z tańszego i szybszego sposobu rozwiązywania sporów.
Ewa Kosowska-Korniak nie ma wątpliwości, że mediacja jest najprostszym, najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem rozwiązywania sporów cywilnych, gospodarczych, gdzie jedną ze stron jest przedsiębiorca.

- Czasami to jest wielki przedsiębiorca, który musi mieć płynność finansową, realizować kontrakty, a w sądach gospodarczych jest zastój, wynikający m.in. z problemów kadrowych w sądach - mówi Kosowska-Korniak.

W ocenie dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji warto wzmocnić edukację społeczeństwa i pokazywać ogromne zalety, jakie płyną z zastosowania mediacji, czemu służą też panele dyskusyjne organizowane z przedsiębiorcami z różnych części regionu.

- Ostatnio taki panel został zorganizowany w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie powstaje właśnie oddział Centrum Arbitrażu i Mediacji - powiedziała Ewa Kosowska-Korniak.

- Najbliższe spotkanie z przedsiębiorcami i mediatorami odbędzie się 11 czerwca o godz.11 w kinie Bajka w Kluczborku - potwierdził z kolei w "Poglądach i osądach" Roman Jarosiński, prezes Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji.

W ocenie prezesów izb gospodarczych tylko niespełna 1 procent spraw, które wpływają do sądów powszechnych jest kierowanych do mediacji.

- Zapraszamy przedsiębiorców, mediatorów, prawników, rejestracja nie jest wymagana - zapewniał Roman Jarosiński.

- Ja bym chciał powiedzieć też o mediacjach, które pozostają całkowicie poza strukturą sądów i są bardzo wygodną formą zażegnania sporu. Opłaty mediacyjne są dużo niższe niż w przypadku postępowań sądowych - przyznał gość Radia Opole.

Roman Jarosiński przypomniał, że poza mediacją istnieje także możliwość rozwiązywania konfliktów przed sądami arbitrażowymi, co wiąże się ze znacznie niższymi kosztami, a średni czas rozpoznawania spraw nie przekracza w takim przypadku trzech miesięcy.

Wyroki sądów arbitrażowych są prawnie tak samo wiążące jak te wydawane przez sądy powszechne.
Ewa Kosowska-Korniak 01
Ewa Kosowska-Korniak 02
Roman Jarosiński

Wiadomości z regionu

2019-06-18, godz. 21:08 Strażacy z całego regionu rywalizowali w Brzegu podczas Wojewódzkich Zawodów w Sporcie Pożarniczym [ZDJĘCIA] 83 zawodowych strażaków ze wszystkich powiatów Opolszczyzny rywalizowało w Wojewódzkich Zawodach w Sporcie Pożarniczym, które odbyły się w Brzegu. » więcej 2019-06-18, godz. 20:00 Po raz pierwszy od 80 lat komora śluzy Sławięcice jest sucha - trwa wielki remont [ZDJĘCIA] Ważące ponad 60 ton drzwi będą wymienione na nowe, zabytkowe mechanizmy zostają, ale będą sterowane elektronicznie, nie ręcznie. Po raz pierwszy od czasu budo ... » więcej 2019-06-18, godz. 19:46 "Przez trzy lata byli najmłodszym rocznikiem w szkole". Absolwenci PG IX w Opolu już dziś (18.06) odebrali świadectwa Gimnazja kończą swoją historię. 60 tegorocznych absolwentów opolskiej 9. odebrało już dziś (18.06) świadectwa ukończenia szkoły, pożegnało swoich nauczycieli ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:15 Barbara Herok z Malni Sołtyską Roku 2018 Barbara Herok, sołtyska Malni w gminie Gogolin, otrzymała tytuł „Sołtysa Roku 2018”. Przyznało go Wielkopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Konkurs dla najlepszy ... » więcej 2019-06-18, godz. 18:13 Opolscy logistycy świętują 20-lecie. Przypominać będzie o tym nowy pomnik 10. Opolska Brygada Logistyczna ma 20 lat. Pierwszym akordem świętowania było dzisiejsze (18.06) odsłonięcie pomnika w jednostce. » więcej 2019-06-18, godz. 17:30 Zabójstwo przy Armii Krajowej w Opolu. Miłosz Cz. prawomocnie skazany na 25 lat więzienia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu prawomocnie skazał Miłosza Cz. na 25 lat więzienia za zabójstwo Amadeusza K., w kwietniu ubiegłego roku. Do zdarzenia doszło pod m ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:46 Wypadek koło Dębiny. Wśród poszkodowanych jest dziecko Zablokowana jest droga z Prudnika do Dębiny. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, tuz po godzinie 16:00 doszło do zd ... » więcej 2019-06-18, godz. 16:30 W urzędzie wojewódzkim podsumowali programy profilaktyczne dot. dopalaczy i internetu. "Lepiej, jak o tym powie młodzi ... „Cyberbezpieczny uczeń' i „Pomyśl zanim spróbujesz” - w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podsumowano kilkuletnie działanie programów profilaktycznych w regionie. » więcej 2019-06-18, godz. 15:30 Multimedialna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym ma działać na wyobraźnię kierowców Opolscy policjanci zaprezentowali nowe narzędzie, obrazujące poważne wypadki drogowe. Mowa o multimedialnej mapie miejsc wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ma ... » więcej 2019-06-18, godz. 15:00 Samorządy mają problem z zakupem leków dla podległych instytucji. Ministerstwo doprecyzuje nowy przepis Problemy z zakupem leków dla domów dziecka i domów pomocy społecznej ma Starostwo Powiatowe w Kluczborku. 6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceut ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »