Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Ewą Kossowską-Korniak oraz Romanem Jarosińskim…
2019-06-06, 09:17 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Ewą Kossowską-Korniak oraz Romanem Jarosińskim o mediacji

Ewa Kossowska-Korniak o mediacji
Ewa Kossowska-Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji
- To najprostsza i najszybsza metoda na rozwiązywanie konfliktów - powiedziała Ewa Kossowska-Korniak, dyrektor Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu. CAiM działające w całej Polsce, razem z prezesami Izb Gospodarczych wystosowały apel do prezesów sądów, aby częściej kierowali oni spraw do mediacji.

Mniej niż 1% spraw wpływających do sądu jest kierowanych do mediacji, a taka droga postępowania jest możliwa. - Sędzia musi mieć świadomość mediacji i korzyści jakie to daje - powiedziała dyrektor Kossowska-Korniak. - Dyskutujemy na ten temat w czasie paneli dyskusyjnych, które odbywają się w różnych miastach naszego regionu - dodała.

Jednym z wniosków z takich spotkań jest konieczność edukowania o mediacjach już w szkołach, szczególnie w szkołach zawodowych. - To absolwenci tych szkół zakładają działalność gospodarczą i później mogą trafić na przykład na nieuczciwych kontrahentów. Trzeba im pokazać, że nie zawsze trzeba iść w takiej sytuacji do sądu - wyjaśnił gość Radia Opole.
Roman Jarosiński o arbitrażu
Roman Jarosiński, prezes Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji
- Najbliższy panel dyskusyjny odbędzie się w Kluczborku, 11 czerwca o godzinie 11.00 w kinie Bajka. Zapraszamy przedsiębiorców, prawników, mediatorów - zapowiedział Roman Jarosiński, prezes Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu.

Zwrócił on uwagę także na to, że w naszym regionie rzadko wykorzystywane są sądy arbitrażowe. - Postępowanie w takim sądzie trwa znacznie krócej, po kilku posiedzeniach sprawa jest rozstrzygana. Wyrok sądu arbitrażowego ma taką samą moc prawną niż wyrok sądu powszechnego - podkreślał.

Zobacz także

2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur… » więcej 2020-06-29, godz. 09:21 Violetta Porowska o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich i kampanijnych emocjach – W drugiej turze Andrzej Duda skorzysta w znacznie większym stopniu z przepływu elektoratów. Rafał Trzaskowski może poprzeć jedynie część elektoratu Szymona Hołowni… » więcej 2020-06-28, godz. 08:30 Łukasz Szuba o tym, czy nauka muzyki przeszkadza w nauce w konwencjonalnej szkole, nowych trendach w muzyce - Nie wiązałbym tego z wiekiem - powiedział o predyspozycjach do muzykowania Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki. – Większe znaczenie ma tutaj chyba otoczenie. Otoczenie… » więcej 2020-06-27, godz. 08:30 Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu - Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w… » więcej 2020-06-26, godz. 09:11 Rafał Tkacz o tym jak bezpiecznie głosować i żeby oddać ważny głos Dziś jest ostatni dzień, w którym możemy odebrać zaświadczenie o głosowaniu - powiedział Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej Delegatury KBW. To rada dla tych, którzy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »