Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Ewą Kossowską-Korniak oraz Romanem Jar ...
2019-06-06, 09:17 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Ewą Kossowską-Korniak oraz Romanem Jarosińskim o mediacji

Ewa Kossowska-Korniak o mediacji
Ewa Kossowska-Korniak, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji
- To najprostsza i najszybsza metoda na rozwiązywanie konfliktów - powiedziała Ewa Kossowska-Korniak, dyrektor Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu. CAiM działające w całej Polsce, razem z prezesami Izb Gospodarczych wystosowały apel do prezesów sądów, aby częściej kierowali oni spraw do mediacji.

Mniej niż 1% spraw wpływających do sądu jest kierowanych do mediacji, a taka droga postępowania jest możliwa. - Sędzia musi mieć świadomość mediacji i korzyści jakie to daje - powiedziała dyrektor Kossowska-Korniak. - Dyskutujemy na ten temat w czasie paneli dyskusyjnych, które odbywają się w różnych miastach naszego regionu - dodała.

Jednym z wniosków z takich spotkań jest konieczność edukowania o mediacjach już w szkołach, szczególnie w szkołach zawodowych. - To absolwenci tych szkół zakładają działalność gospodarczą i później mogą trafić na przykład na nieuczciwych kontrahentów. Trzeba im pokazać, że nie zawsze trzeba iść w takiej sytuacji do sądu - wyjaśnił gość Radia Opole.
Roman Jarosiński o arbitrażu
Roman Jarosiński, prezes Wojewódzkiego Centrum Arbitrażu i Mediacji
- Najbliższy panel dyskusyjny odbędzie się w Kluczborku, 11 czerwca o godzinie 11.00 w kinie Bajka. Zapraszamy przedsiębiorców, prawników, mediatorów - zapowiedział Roman Jarosiński, prezes Centrum Arbitrażu i Mediacji w Opolu.

Zwrócił on uwagę także na to, że w naszym regionie rzadko wykorzystywane są sądy arbitrażowe. - Postępowanie w takim sądzie trwa znacznie krócej, po kilku posiedzeniach sprawa jest rozstrzygana. Wyrok sądu arbitrażowego ma taką samą moc prawną niż wyrok sądu powszechnego - podkreślał.

Zobacz także

2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-10, godz. 10:34 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola Arkadiusz Wiśniewski - Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowa ... » więcej 2019-06-09, godz. 08:35 Aleksandra Raś o szczegółach imprezy "Sporty Mojego Dzieciństwa" Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu zachęca do wspomnień i powrotu do czasów dzieciństwa. Gra w gumę, kapsle, zbijak – m.in. takie stanowiska ze „Sport ... » więcej 2019-06-08, godz. 08:35 Sławomir Marchel o uroczystym świętowaniu Międzynarodowego Dnia Archiwów W tym roku Archiwum Państwowe w Opolu świętuje Międzynarodowy Dzień Archiwów już dziś (8.06). O uroczystym świętowaniu, a także o możliwości zobaczenia najcen ... » więcej 2019-06-07, godz. 09:23 Rozmowa z Mariuszem Nieckarzem i prof. Piotrem Pałysem o obchodach wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego w Oleśnie Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego - Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w r ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »