Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-04, 19:22 Autor: Katarzyna Doros

"Gaudeamus igitur" zabrzmiało na Uniwersytecie Opolskim. "Budujemy podstawy uniwersytetu drugiego ćwierćwiecza"

Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Blisko 8300 studentów będzie kształcić się w nowym roku akademickim w murach Uniwersytetu Opolskiego. Oficjalnie zainaugurowano tam nowy rok nauki.
- Wybrałam Uniwersytet Opolski po raz kolejny, ponieważ czułam się tam jak w domu rodzinnym, czułam to ciepło bijące od wykładowców i pozytywne nastawienie od studentów - mówi Natalia Kaczmarczyk, która zaczęła naukę na pierwszym roku studiów magisterskich na kierunku Public Relations.

- Chociaż studiuję już ponad sześć lat, zaczęłam w tym roku studia doktoranckie, postanowiłam, że w tym roku przyjdę na inaugurację, zobaczyć jak to wygląda - dodaje Daria.

- W tym roku przyjęliśmy 3020 studentów, czyli trochę więcej niż w roku poprzednim. Biorąc pod uwagę niż demograficzny i charakter naszego województwa, uważam to za dobry wynik - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - Nasza młodzież już mniej ucieka do ościennych województw, to jest dobra podstawa do tego, żeby budować fundamenty pod uniwersytet drugiego ćwierćwiecza. Tak teraz się nazywamy bo zaczynamy 26 rok. Nie trudno się domyślić, że najwięcej chętnych było na oczywiście na kierunek lekarski. Byłem mile zaskoczony, tym że prawie 150 chętnych było na farmację, na którą otrzymaliśmy zgodę przecież dopiero w sierpniu.

Filozofia i socjologia, to kierunki, które stają się coraz mniej popularne wśród opolskich studentów. Zabrakło także chętnych do studiowania fizyki, kierunek nie został uruchomiony na pierwszym roku.

Uroczystość zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego UO. Wykład inauguracyjny „Padwa i jej rola w odkrywaniu idei uniwersytetu” wygłosił prof. Mirosław Lenart.
inauguracja roku akademickiego UO
prof. Marek Masnyk

Wiadomości z regionu

2019-11-12, godz. 16:15 Nyskie serca już pełne nakrętek. Instalacjami zainteresowane są inne miasta w kraju Ogromnym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa władz Nysy, które postanowiły pomóc mieszkańcom w zbieraniu plastikowych nakrętek na cele charytatywne. Wystarczyło… » więcej 2019-11-12, godz. 15:07 Dwóch nastolatków poparzonych. Wypadek w warsztacie w Brzegu Wypadek podczas praktyk zawodowych w Brzegu. Jak informuje rzeczniczka miejscowej policji przed godziną 13.00 mundurowi otrzymali zgłoszenie o dwóch nastolatkach… » więcej 2019-11-12, godz. 14:44 Intensywne opady deszczu na zachodzie i południu regionu Ostrzeżenie meteo dla trzech powiatów regionu wydało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Według prognoz IMiGW przed nami deszczowe 2 dni. » więcej 2019-11-12, godz. 14:30 Strażak na quadzie czasem dojedzie szybciej, niż dużym wozem bojowym To najmniejszy z „wozów”, którymi dysponują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Flota pojazdów wzbogaciła się o nowego quada. Maszyna jest warta niespełna 100 tysięcy… » więcej 2019-11-12, godz. 14:00 Gmina Strzelce Opolskie przejęła kamienicę przez zasiedzenie. Jest wyrok sądu Gmina Strzelce Opolskie przejęła przez tzw. zasiedzenie kamienicę przy ul. Dąbrowskiego 14 - taki jest wyrok sądu w tej sprawie. Chodzi o jeden z czterech budynków… » więcej 2019-11-12, godz. 13:15 Diagności laboratoryjni mówią o organizacji badań w systemie ochrony zdrowia W województwie opolskim zarejestrowanych jest 46 laboratoriów. Dzisiaj (12.11) podczas konferencji 'Medycyna Laboratoryjna' pokazano miejsce i rolę diagnosty laboratoryjnego… » więcej 2019-11-12, godz. 12:39 Wyremontowali przedszkole i od razu jest w nim więcej dzieci Zakończyła się termomodernizacja przedszkola w Raszowej, w gminie Leśnica. Za miesiąc dzieci wrócą do odnowionych sal w budynku, który nie tylko został ocieplony… » więcej 2019-11-12, godz. 11:45 Bez ofiar śmiertelnych, ale z nadmierną prędkością i alkoholem. Policja podsumowała długi weekend na opolskich drogach Dwa wypadki drogowe, dwie osoby ranne i 31 kierowców jadących 'na podwójnym gazie'. Opolska policja podsumowała długi weekend na drogach regionu. Oprócz stanu… » więcej 2019-11-12, godz. 11:30 Dziś ostatni dzień II Forum Małżeństwa i Rodziny w Bytomiu. Hasło przewodnie to "Ku wolności" Prawie pół tysiąca osób z różnych zakątków Polski zjechało do Bytomia, by uczestniczyć w trwającym od soboty (09.11) II Forum Małżeństwa i Rodziny. Gośćmi tegorocznego… » więcej 2019-11-12, godz. 10:57 Będzie remont hotelu, żeby wprowadzić tam OPS Największą przyszłoroczną inwestycją w gminie Zdzieszowice będzie przebudowa starego hotelu na pomieszczenia biurowe. Nową siedzibę znajdzie tam Ośrodek Pomocy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »