Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-04, 19:22 Autor: Katarzyna Doros

"Gaudeamus igitur" zabrzmiało na Uniwersytecie Opolskim. "Budujemy podstawy uniwersytetu drugiego ćwierćwiecza"

Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Inauguracja roku akademickiego UO [fot. Katarzyna Doros]
Blisko 8300 studentów będzie kształcić się w nowym roku akademickim w murach Uniwersytetu Opolskiego. Oficjalnie zainaugurowano tam nowy rok nauki.
- Wybrałam Uniwersytet Opolski po raz kolejny, ponieważ czułam się tam jak w domu rodzinnym, czułam to ciepło bijące od wykładowców i pozytywne nastawienie od studentów - mówi Natalia Kaczmarczyk, która zaczęła naukę na pierwszym roku studiów magisterskich na kierunku Public Relations.

- Chociaż studiuję już ponad sześć lat, zaczęłam w tym roku studia doktoranckie, postanowiłam, że w tym roku przyjdę na inaugurację, zobaczyć jak to wygląda - dodaje Daria.

- W tym roku przyjęliśmy 3020 studentów, czyli trochę więcej niż w roku poprzednim. Biorąc pod uwagę niż demograficzny i charakter naszego województwa, uważam to za dobry wynik - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - Nasza młodzież już mniej ucieka do ościennych województw, to jest dobra podstawa do tego, żeby budować fundamenty pod uniwersytet drugiego ćwierćwiecza. Tak teraz się nazywamy bo zaczynamy 26 rok. Nie trudno się domyślić, że najwięcej chętnych było na oczywiście na kierunek lekarski. Byłem mile zaskoczony, tym że prawie 150 chętnych było na farmację, na którą otrzymaliśmy zgodę przecież dopiero w sierpniu.

Filozofia i socjologia, to kierunki, które stają się coraz mniej popularne wśród opolskich studentów. Zabrakło także chętnych do studiowania fizyki, kierunek nie został uruchomiony na pierwszym roku.

Uroczystość zorganizowano w auli Wydziału Teologicznego UO. Wykład inauguracyjny „Padwa i jej rola w odkrywaniu idei uniwersytetu” wygłosił prof. Mirosław Lenart.
inauguracja roku akademickiego UO
prof. Marek Masnyk

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 17:45 Rolnicy dziękowali za plony podczas diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się na Górze św. Anny, żeby podziękować za tegoroczne plony i modlić się o pomyślność w kolejnym sezonie. Mszy… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 17:00 Opolski Kongres Lewicy. Działacze trzech partii rozmawiali o przyszłości Polski Krajowi działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna Roberta Biedronia i Lewicy Razem rozmawiali o przyszłości Polski podczas Kongresu Programowego… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej 2020-09-20, godz. 10:00 Zaczynało się od marzeń o autonomicznym ośrodku, teraz TVP3 Opole obchodzi 15-lecie W styczniu 2005 roku, po nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, powstał autonomiczny Oddział Terenowy TVP w Opolu. 15 lat później TVP3 Opole to dziesiątki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***