Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-16, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Zamiast 29 będzie 13. W październiku głosowanie do rad dzielnic w Opolu

Wybory do rad dzielnic. Konferencja prasowa przed opolskim ratuszem [fot.P.Wójtowicz]
Wybory do rad dzielnic. Konferencja prasowa przed opolskim ratuszem [fot.P.Wójtowicz]
Za miesiąc ruszają wybory do rad dzielnic w Opolu. Od dzisiaj można zgłaszać kandydatów. W tym roku zachodzą dwie ważne zamiany; mieszkańcy będą głosowali internetowo, a dzielnice będą większe niż do tej pory. Głosowanie potrwa przez 10 dni. Wystartuje 18 października. Od osób, które zostaną wybrane będzie zależało, które ulice zostaną wyremontowane, czy gdzie powstaną place zabaw. Sekretarz miasta Grzegorz Marcjasz twierdzi, że to będzie absolutna rewolucja, ponieważ będziemy głosowali przez internet i to przez całą dobę, a każdy może wybrać maksymalnie 15 kandydatów.
- Weryfikacja głosujących będzie polegała na wpisaniu wszystkich danych na platformie wyborczej, po czym wyborca otrzyma SMS weryfikacyjny, podobnie jak to jest w bankach i wówczas będzie można oddać głos na wybrane osoby. Zdaniem sekretarza miasta, takie rozwiązanie ma podnieść frekwencję, ponieważ będziemy mogli głosować nie wychodząc z domu. - Nie będzie komisji wyborczych, kart do głosowania, głosujemy tylko poprzez internet, poprzez platformę dostępną na stronie www.opole.pl - podkreśla Grzegorz Marcjasz.

Od dzisiaj do 26 września opolski ratusz przyjmuje także zgłoszenia kandydatów do poszczególnych rad dzielnic. Wnioski można składać w magistracie. Aby rozpropagować wybory na ulicy miasta wyjedzie "Dzielnicobus", który ma prowadzić kampanię informacyjną.

W tym roku zwiększono obszar dzielnic i poprzez tę zmianę Opole będzie liczyło nie 29 a 13 dzielnic. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski uzasadnia, że poprzez takie rozwiązanie budżety dzielnic wzrosną do miliona złotych. Dodatkowo w skład zarządów nowych dzielnic będą wchodzili przedstawiciele wszystkich części miasta, sprzed nowego podziału. - Uważam, że nowy podział sprawdzi się w praktyce, ponieważ zauważmy, że w Opolu trudno tworzyć enklawy, skoro na przykład ulica Oleska przebiegała wcześniej przez kilka dzielnic - mówi samorządowiec.

Podczas konferencji prasowej tłumaczono, że zmiany liczby dzielnic w Opolu wprowadzono ze względu na niską frekwencję w poprzednich wyborach. Dowiedzieliśmy się także, że w nowej kadencji, funkcje pełnione w radach dzielnic mają być płatne, natomiast jakie będą diety tego w ratuszu jeszcze nie ustalono.

Pierwszy raz wybory do rad dzielnic odbyły się w 2009 roku.
Wybory do rad dzielnic

Wiadomości z regionu

2020-08-08, godz. 07:30 Rusza remont 12-kilometrowego odcinka autostrady A4 na Opolszczyźnie Rozpoczyna się remont 12-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy węzłami Kędzierzyn-Koźle i Krapkowice. Ruch będzie odbywał się w obu kierunkach tylko jedną… » więcej 2020-08-08, godz. 06:00 Od soboty rząd wprowadza obostrzenia sanitarne w powiatach graniczących z północną i wschodnią częścią Opolszczyzny Z powodu zwiększonej liczby nowych zakażeń od soboty (08.08) wracają obostrzenia sanitarne w 19 powiatach kraju z sześciu województw: śląskiego, wielkopolskiego… » więcej 2020-08-07, godz. 22:00 Wandal zdemolował odnowione tereny dawnej Fampry w Kluczborku. Szybko wpadł w ręce policji Policja zatrzymała wandala z gminy Byczyna. 31-letni Krzysztof C. zdewastował zrewitalizowane centrum Kluczborska Bajka. » więcej 2020-08-07, godz. 21:00 Burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu 2019. "To był dobry rok dla wspólnoty samorządowej gminy" Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina z absolutorium za wykonanie budżetu w 2019 roku i z wotum zaufania. Przychody gminy wzrosły o blisko 44%, z kolei wydatki zrealizowano… » więcej 2020-08-07, godz. 20:45 Raport dnia: padł dobowy rekord zakażeń. 809 przypadków koronawirusa w kraju, w tym 26 na Opolszczyźnie. Zmarł 73-letni… 26 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dzisiaj (07.08) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii patogen z Chin wykryto u 1286 mieszkańców regionu, z czego… » więcej 2020-08-07, godz. 20:00 Ekipy remontowe zamkną na kilka dni most im. Ireny Sendlerowej na wyspę Bolko Most imienia Ireny Sendlerowej w Opolu będzie ponownie zamknięty. Przez przeprawę na wyspę Bolko nie przejdziemy przez trzy dni przyszłego tygodnia. » więcej 2020-08-07, godz. 19:00 W Kędzierzynie-Koźlu rusza kolejna akcja odkomarzania w ponad 40 lokalizacjach W Kędzierzynie-Koźlu rozpocznie się kolejna akcja odkomarzania. Opryskiwane będą m.in. parki, skwery, place zabaw. Specjalistyczna firma potraktuje środkami chemicznymi… » więcej 2020-08-07, godz. 18:00 5 tysięcy złotych kary i prace społeczne za wyrzucanie śmieci w lesie - nowy pomysł Ministerstwa Środowiska Ministerstwo Środowiska zapowiedziało zaostrzenie kar za wyrzucanie śmieci do lasu. Grzywny miałyby zostać podniesione z 500 złotych do nawet 5 tysięcy złotych… » więcej 2020-08-07, godz. 17:15 Wypożyczalnie skuterów elektrycznych i miejskich rowerów w Opolu cieszą się dużym powodzeniem Do tej pory z możliwości wypożyczenia skuterów elektrycznych w Opolu skorzystało blisko 2 tysiące mieszkańców stolicy regionu i okolic. Jazda ekologicznym pojazdem… » więcej 2020-08-07, godz. 16:06 Poważny wypadek drogowy w okolicach Zalesia Śląskiego. Lądował śmigłowiec LPR Na drodze wojewódzkiej nr 426 między Zalesiem Śląskim a autostradą A4, w miejscowości Popice samochód osobowy zderzył się z busem. W wypadku zostały poszkodowane… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »