Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-04, 11:00 Autor: Maria Klusik

Dzisiaj XIV sesja Rady Miasta Opola. Ostatnie spotkanie przed wakacjami

Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Sesja Rady Miasta Opola [fot. Joanna Matlak]
Łukasz Sowada [fot. Paula Hołubowicz]
Łukasz Sowada [fot. Paula Hołubowicz]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Przemysław Pospieszyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jednym z tematów będzie nowy podział rad dzielnic Opola, a dokładnie zmniejszenie ich liczby z 29 do 13 i ponumerowanie.
- Jest to projekt, który został wypracowany przez zespół. Zespół pracował kilka miesięcy, konsultował te możliwości warianty łączenia poszczególnych dzielnic w jedną radę dzielnicy, także z samymi dzielnicami. Odbyły się także konsultacje społeczne, także jest to propozycja wypracowana na prawdę w sposób taki kompleksowy, która dzisiaj faktycznie zostanie przedłożona Radzie Miasta - wyjaśniał w rozmowie "W cztery oczy" Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta. - To nie jest ograniczanie rad dzielnic a kolejny etap ich funkcjonowania.

- Przecież my jesteśmy po dziesięciu latach funkcjonowania pierwszych rad dzielnic w Opolu i mamy pewne przemyślenia. Ja sam jestem w radzie dzielnicy, która od 2009 roku funkcjonuje i jestem przekonany, że ten kierunek łączenia sąsiednich jednostek pomocniczych, czyli sąsiednich rad dzielnic ze sobą w jeden większy organizm, który będzie miał większe kompetencje, który będzie miał większe możliwości finansowania połączone na przykład z budżetem obywatelskim, da większe możliwości rozwoju tym dzielnicom i spowoduje taką troszkę z założenia integrację, co uważam jest bardzo pozytywne.

Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej powiedział w "Poglądach i osądach", że obawy w sprawie nowego podziału były od początku. - Na pewno złożymy poprawki do zapisów statutów dzielnic.

- Co do samego systemu łączenia dzielnic, to jesteśmy dość sceptyczni, bo ta reforma jak to prezydent zapowiadał na początku, jest zbyt szybko i pochopnie przeprowadzona. Jak rozmawiamy o dzielnicach, to powinniśmy rozmawiać kompleksowo o wszystkich. Ja brałem udział w tym całym zespole do spraw rozwoju rad dzielnic i niestety od początku było nastawienie prezydenta i urzędników - łączymy. Problemy są, system dzielnic nie działa, jedynym rozwiązaniem jest połączenie dzielnic. Ale jak pytanie ktokolwiek zadawał z sali, co takiego nie działa w funkcjonowaniu 29 dzielnic, to już ratusz nabierał wody w usta.

Dzisiaj (04.07) przed radnymi wiele pracy. Ponad 50 punktów obrad. Następna sesja pod koniec sierpnia.
Łukasz Sowada
Łukasz Sowada
Przemysław Pospieszyński

Wiadomości z regionu

2019-08-26, godz. 00:16 Różne spojrzenia na mowę nienawiści w Niedzielnej Loży Radiowej. Opolscy politycy dyskutowali o hejcie Polityczny hejt był głównym tematem Niedzielnej (25.08) Loży Radiowej, w której opolscy politycy dyskutowali między innymi na temat tego, gdzie kończą się gra ... » więcej 2019-08-25, godz. 22:41 Mieszkańcy gminy Tułowice dziękowali za tegoroczne plony. "Bez tego chleba nie byłoby naszych sukcesów i radości" Rolnicy z gminy Tułowice dziękowali dziś (25.08) za tegoroczne plony. W czasie gminnych dożynek w Szydłowie nie brakowało atrakcji muzycznych, jak i barwnego ... » więcej 2019-08-25, godz. 21:23 Przed Stegu Areną można było poczuć się jak w czasach PRL-u. Wszystko za sprawą 120 zabytkowych pojazdów z bloku wscho ... 120 pojazdów z minionej epoki można było oglądać dziś (25.08) na parkingu przed opolską Stegu Areną. W 5. już edycji Opolskiego Zjazdu Pojazdów PRL-u można by ... » więcej 2019-08-25, godz. 19:32 Wypadek w Dobrodzieniu. Kolejny w Gwoździcach Na ul. Szemrowickiej w Dobrodzieniu w powiecie oleskim doszło do zderzenia motocykla z autem osobowym. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2019-08-25, godz. 19:24 Strażacy dogaszają płonącą hałdę na wysypisku w Sławięcicach. Pożar już się nie rozprzestrzenia ale akcja potrwa przez ... Około 100 strażaków nadal walczy z pożarem na składowisku odpadów w kędzierzyńsko-kozielskich Sławięcicach. Przypomnijmy, że pali się wysoka na około 8 metrów ... » więcej 2019-08-25, godz. 17:47 Żniwne korony, odznaczenia a na scenie Kamil Bednarek. Trwają gminno-powiatowe dożynki w Głubczycach [ZDJĘCIA] Na głubczyckim Rynku święto plonów obchodzą rolnicy z powiatu i gminy Głubczyce. Dożynki tradycyjnie rozpoczęły się dziękczynną mszą świętą odprawioną w kości ... » więcej 2019-08-25, godz. 16:02 Duży pożar na wysypisku śmieci w Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu Pożar na wysypisku śmieci na osiedlu Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu. Na miejsce są wzywane kolejne zastępy straży pożarnej. Ogień jest też gaszony z powiet ... » więcej 2019-08-25, godz. 15:22 Mieszkaniec Kietrza ranny po strzałach z broni gazowej. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR Strzały z broni gazowej padły dziś (25.08) wczesnym popołudniem w Kietrzu. Wszystko wskazuje na to, że oddał je 86-letni mężczyzna, który doznał obrażeń ciała. » więcej 2019-08-25, godz. 15:18 Drogowcy wspólnie z policją i pogotowiem edukują kierowców na autostradzie. Trwa drugi dzień pikniku na MOP Oleśnica M ... W Miejscu Obsługi Podróżnych Oleśnica Mała na 184. kilometrze autostrady A4 w kierunku Wrocławia trwa kolejny dzień pikniku edukacyjno-informacyjnego. » więcej 2019-08-25, godz. 12:28 Od pierwszego października na Uniwersytecie Opolskim powstaje Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej W ramach nowego wydziału będzie funkcjonował Instytut Nauk o Polityce i Administracji. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »