Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-11, 16:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Piotr Woźniak z SLD krytykuje rządowy Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych

Konferencja Piotra Woźniaka [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja Piotra Woźniaka [fot. Mariusz Chałupnik]
To element kampanii, z lukami prawnymi i tworzący konkurencyjną dysproporcję - tak Piotr Woźniak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej ocenia dotacje dla samorządów w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych. Program ma zapobiegać komunikacyjnym wykluczeniom.
Według opolskiego SLD, przepisy są tak skonstruowane, że promują tylko te samorządy, które nie mają rozwiniętej własnej struktury komunikacyjnej.

- Rząd szumnie zapowiadał finansowanie samorządów w zakresie wsparcia komunikacji, ale niektóre samorządy z pieniędzy skorzystać nie mogą - informuje lider sojuszu w regionie Piotr Woźniak. - Obwarowania wokół tej ustawy są tak duże, że na przykład Miejski Zakład Komunikacji w Opolu, czy inne spółki miejskie obsługujące społeczność aglomeracyjną, są pozbawione tego rodzaju wsparcia rządowego. Zapowiadane ponad 3 miliardy złotych na finansowanie PKS w Polsce, oznaczają kilkaset milionów złotych w tym roku i kilkaset milionów złotych w przyszłym roku, a takie miasta jak Opole są pozbawione finansowania rządowego.

Według Woźniaka, jest to spowodowane złymi zapisami. Między innymi takimi, że dana linia, która ma otrzymać dofinansowanie z funduszu, musi być przez pewien okres nieczynna.

- Mamy w tym zakresie głęboką lukę prawną - mówi Woźniak, który jest kandydatem Lewicy do sejmu. - Która de facto uniemożliwia zdrową konkurencję. Jeśli jedną firmę dotujemy, a innej nie, to pytam się - gdzie jest zdrowa konkurencja? Tutaj absolutnie rząd PiS popełnił gigantyczny błąd, bo stworzył lukę prawną.

Według strony rządowej, Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych ma na celu przywrócenie połączeń w miejscach wykluczonych komunikacyjnie i taki jest główny cel przy dystrybucji środków. W tym roku na Opolszczyznę, w ramach funduszu, pieniądze trafiły do 13 podmiotów.

- Przez lata ludzie odzwyczaili się od korzystania z autobusów, bo połączeń było bardzo mało – uzasadnia uruchomienie funduszu, wicewojewoda Violetta Porowska.

- Chodzi o to, żeby w ten nawyk jeżdżenia komunikacją zbiorową weszli, bo przecież to taniej i dla środowiska lepiej. Jest bardzo duża grupa ludzi, którzy przecież nie mają własnych samochodów - mówi Porowska.
Piotr Woźniak
Piotr Woźniak
skrót konferencji Piotra Woźniaka
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-09-25, godz. 09:23 Nocna akcja w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszkańcy kolejny raz pokazują, że mają dość pików benzenu - Chcemy zmiany władzy, Sabina musi odejść, dość bezczynności, chcemy czystego powietrza. Czarne naklejki i flagi z takimi hasłami pojawiły się minionej… » więcej 2020-09-25, godz. 09:00 Zwiększono liczbę karetek wymazowych w regionie. Jest zakaz odwiedzin w Domach Pomocy Społecznej. Na Opolszczyźnie… - Kombinezony ochronne, rękawice, płyny do dezynfekcji, maseczki i fartuchy - te środki ochrony na bieżąco trafiają do opolskich DPS-ów - informuje wojewoda… » więcej 2020-09-25, godz. 09:00 Opolska rada miasta jednogłośnie za skargą na RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Chodzi o dotacje dla szkół… Opolscy radni na czwartkowej (24.09) sesji znów pochylili się nad finansowaniem szkół. Na początku lipca przyjęto uchwałę określającą zasady dotacji… » więcej 2020-09-25, godz. 08:30 Są pieniądze dla rodzin z gminy Głubczyce, których domy zalała woda. To ponad 60 tysięcy złotych z rezerwy celowej… Jeszcze dziś (25.09) na konto gminy Głubczyce trafić mają pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa. Chodzi o 63 tysiące złotych z przeznaczeniem na… » więcej 2020-09-25, godz. 08:30 Mieszkańcy dzielnicy Świerkle od lipca walczą o naprawę oświetlenia. "Dzieci po zmroku muszą wracać do domu w c… Mieszkańcy dzielnicy Świerkle w Opolu od połowy lipca walczą o naprawę oświetlenia przy drodze zniszczonego przez burzę. Według ich wyliczeń koszt wymiany… » więcej 2020-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: 1 ofiara śmiertelna i 19 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. Powiat głubczycki i brzeski na liście stref… 75. zgon w związku z koronawirusem, 19 nowych zakażeń i 26 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:45 Opole dopłaci do in vitro. Ruszył miejski program leczenia niepłodności tą metodą Rusza 'Miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro' w Opolu. Placówką, która będzie prowadzić zabiegi jest opolska klinika Parens. Miasto podpisało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:30 Sześć jednostek OSP z powiatu opolskiego otrzymało pakiety ochronne Kolejne pakiety z zestawami środków ochronny osobistej trafiły do strażaków ochotników. Tym razem otrzymały je jednostki OSP z gmin: Turawa, Murów, Łubniany… » więcej 2020-09-24, godz. 19:30 Bogdan Wyczałkowski chce przystąpić do partii Porozumienie Jarosława Gowina Bogdan Wyczałkowski, były burmistrz Paczkowa, a obecnie przewodniczący rady powiatu nyskiego zdecydował się przystąpić do partii Porozumienie Jarosława… » więcej 2020-09-24, godz. 19:27 Opole: w kolejnych dwóch szkołach potwierdzono pojedyncze przypadki koronawirusa Koronawirus w kolejnych szkołach w stolicy regionu. Zakażony jest jeden z pracowników Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego. Decyzją sanepidu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***