Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-10, 15:30 Autor: Mariusz Chałupnik

W Opolu ludzie pracownicy branży turystycznej uczyli się jak odpowiednio obsługiwać osoby niepełnosprawne

Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Turystyczne obiekty są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Trzeba zatem zadbać, aby pracownicy turystycznej branży byli przygotowani na ich obsługę. To główny cel szkolenia - "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego", które odbywa się w opolskim urzędzie marszałkowskim.
- Widzimy, że tak szybko rozwijający się dział gospodarki, jakim jest turystyka, wymaga szczególnego przygotowania - mówi Barbara Kamińska, wiceprezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Dzisiaj obiekty turystyczne coraz częściej i na szczęście mają infrastrukturę, która otwiera drzwi dla osób z różną niepełnosprawnością, ale często my mentalnie nie jesteśmy przygotowani do tego, żeby te osoby z niepełnosprawnością czuły się właściwie. Abyśmy, chcąc dobrze ich nie urazili.

W szkoleniu udział biorą pracownicy z różnych obszarów branży turystycznej. Od hoteli i restauracji, po schroniska młodzieżowe i punkty informacji turystycznej.

- Potrzebujemy się dokształcać w zakresie obsługi osób z dysfunkcją intelektualną - informuje Barbara Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Dąbrówka" w Prudniku. - Tej wiedzy nie mamy zbyt dobrej, bo nie jesteśmy po studiach psychologicznych. Ta wiedza będzie dla nas niezbędna. W jaki sposób, przy różnych zachowaniach tych dzieci, jak możemy zareagować. W jaki sposób możemy im pomóc.

- To szkolenie na pewno otworzy nam oczy na to jak z niepełnosprawnymi osobami się porozumiewać - dodaje Olga Kozłowska z hotelu "Da Silva" w Opolu. - Jakie one mogą mieć bariery i problemy w hotelu.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się nie tylko z potrzebami osób niepełnosprawnych, ale także z zasadami pierwszej pomocy.

- Na turystycznych szlakach dochodzi do różnych poważnych zdarzeń i trzeba być do tego przygotowanym - zaznacza Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Wszyscy wiemy jak to jest w obiektach zabytkowych. Tych barier jest tam bardzo dużo. Mogą zdarzyć się tam rożne nieszczęścia. Stąd też ćwiczenia z pierwszej pomocy na fantomach.

W dwudniowym szkoleniu wzięło udział 40 osób związanych z branżą turystyczną na Opolszczyźnie.
Barbara Kamińska
Barbara Starzyk, Olga Kozłowska
Stanisław Rakoczy

Wiadomości z regionu

2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a jutro (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej warstw ... » więcej 2019-10-21, godz. 19:30 Niedoszacowanie subwencji oświatowej rujnuje budżety powiatów Wzrost nakładów na oświatę powoduje niedobory finansowe w Starostwie Powiatowym w Prudniku. Być może w grudniu starostwo nie opłaci nauczycielom ZUS-u. Ma to ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Sprawne światła zwiększają bezpieczeństwo na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania Ruszyła ogólnopolska kampania 'Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo'. Opolska policja przypomina, że posiadanie sprawnych świateł w samochodzie wpływa na bezp ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Nowe fakty ws. zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. MOPS otrzymywał anonimy już w 2017 roku Opieka społeczna dostała anonimowy donos o tym, że Aleksandra J. może być w ciąży, jeszcze 2 lata przed makabrycznym odkryciem martwych noworodków. To wynika ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 Głuchołazy: Policja ustali, czy wyginiecie pszczół było umyślnym działaniem człowieka 20 rodzin pszczelich najprawdopodobniej wytruto przy ul. Kolonii Jagiellońskiej w Głuchołazach. Pszczelarze wykluczyli, aby przyczyną tego były rolnicze oprys ... » więcej 2019-10-21, godz. 16:00 W Otmuchowie działa OSA. "Strefa będzie służyć wszystkim mieszkańcom" Mieszkańcy Otmuchowa zyskali kolejne miejsce, w którym mogą bezpłatnie zadbać o kondycje fizyczną. Otwarta Strefa Aktywności pojawiła się na placu obok przeds ... » więcej 2019-10-21, godz. 14:00 Policja szuka sprawców napadu na kantor w Brzegu. Poszkodowany mógł stracić znaczną kwotę pieniędzy Trwają poszukiwania sprawców, którzy dzisiejszego (21.10) przedpołudnia napadli na mężczyznę w centrum Brzegu. Poszkodowany to pracownik kantoru, któremu napa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »