Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-10, 15:30 Autor: Mariusz Chałupnik

W Opolu ludzie pracownicy branży turystycznej uczyli się jak odpowiednio obsługiwać osoby niepełnosprawne

Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkolenie "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego" [fot. Mariusz Chałupnik]
Turystyczne obiekty są coraz lepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Trzeba zatem zadbać, aby pracownicy turystycznej branży byli przygotowani na ich obsługę. To główny cel szkolenia - "Brak barier i bezpieczeństwo w obsłudze ruchu turystycznego", które odbywa się w opolskim urzędzie marszałkowskim.
- Widzimy, że tak szybko rozwijający się dział gospodarki, jakim jest turystyka, wymaga szczególnego przygotowania - mówi Barbara Kamińska, wiceprezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Dzisiaj obiekty turystyczne coraz częściej i na szczęście mają infrastrukturę, która otwiera drzwi dla osób z różną niepełnosprawnością, ale często my mentalnie nie jesteśmy przygotowani do tego, żeby te osoby z niepełnosprawnością czuły się właściwie. Abyśmy, chcąc dobrze ich nie urazili.

W szkoleniu udział biorą pracownicy z różnych obszarów branży turystycznej. Od hoteli i restauracji, po schroniska młodzieżowe i punkty informacji turystycznej.

- Potrzebujemy się dokształcać w zakresie obsługi osób z dysfunkcją intelektualną - informuje Barbara Starzyk, dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego "Dąbrówka" w Prudniku. - Tej wiedzy nie mamy zbyt dobrej, bo nie jesteśmy po studiach psychologicznych. Ta wiedza będzie dla nas niezbędna. W jaki sposób, przy różnych zachowaniach tych dzieci, jak możemy zareagować. W jaki sposób możemy im pomóc.

- To szkolenie na pewno otworzy nam oczy na to jak z niepełnosprawnymi osobami się porozumiewać - dodaje Olga Kozłowska z hotelu "Da Silva" w Opolu. - Jakie one mogą mieć bariery i problemy w hotelu.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się nie tylko z potrzebami osób niepełnosprawnych, ale także z zasadami pierwszej pomocy.

- Na turystycznych szlakach dochodzi do różnych poważnych zdarzeń i trzeba być do tego przygotowanym - zaznacza Stanisław Rakoczy, prezes Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. - Wszyscy wiemy jak to jest w obiektach zabytkowych. Tych barier jest tam bardzo dużo. Mogą zdarzyć się tam rożne nieszczęścia. Stąd też ćwiczenia z pierwszej pomocy na fantomach.

W dwudniowym szkoleniu wzięło udział 40 osób związanych z branżą turystyczną na Opolszczyźnie.
Barbara Kamińska
Barbara Starzyk, Olga Kozłowska
Stanisław Rakoczy

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***