Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-08, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Rewitalizacja rynku w Dobrodzieniu nie oszczędzi tamtejszych drzew. Będzie szybka rekompensata w dwóch punktach miasta

Sadzenie drzewek [fot. Katarzyna Doros]
Sadzenie drzewek [fot. Katarzyna Doros]
Będzie wycinka drzew, będą też nasadzenia w Dobrodzieniu. W związku z rewitalizacją rynku nie ma większych szans na zachowanie tamtejszej zieleni.
Projekt wart kilka milionów złotych przewiduje nasadzenie drzew o wysokości ponad trzech metrów, które szybko zapewnią cień.

- Według projektu, drzewa na rynku mają zostać usunięte. Właściwie one i tak nie dałyby rady przetrwać remontu, bo trzeba poprowadzić elektryczność, wodę oraz inne media. W związku z tym korzenie muszą zostać przycięte. Wiemy też, że przesadzenie jednego drzewa kosztuje 15 tysięcy złotych. Poza tym firma nie jest w stanie dać gwarancji, że po przesadzeniu drzewo będzie żyć - mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia.

Za mniej więcej tydzień rozpoczną się również nasadzenia na ulicy Wojska Polskiego w Dobrodzieniu. Jest tam nowa droga i podłączona kanalizacja. Władze miasta chcą przywrócić temu miejscu jak najwięcej zieleni, między innymi sadząc wiśnie.

- Też nie będą sadzone witki, tylko drzewa mające już ponad dwa metry wysokości. Piesi na pewno nie będą zahaczać głową o gałęzie. Nasadzenie drzew jest planowane po jednej stronie, bo po drugiej stronie nie ma wystarczająco dużo miejsca. Z kolei irgi oraz róże pojawią się po obu stronach - dodaje burmistrz Jasiński.

Nasadzenia będą kosztować 65 tysięcy złotych. 50 tysięcy gmina pozyskała z konkursu Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów.
Andrzej Jasiński 1
Andrzej Jasiński 2

Wiadomości z regionu

2019-09-21, godz. 22:03 Izbicko zaprasza na niedzielne wyścigi kolarskie. Impreza dla każdego Po raz 13. w Izbicku odbędzie się wyścig rowerowy dla dzieci i dorosłych. Starty poszczególnych grup wiekowych będą poprzedzane występami artystycznymi przeds ... » więcej 2019-09-21, godz. 21:19 Krapkowice świętują 20-lecie powiatu. Jest smacznie i kolorowo [ZDJĘCIA] Biegi przełajowe, pokazy pieczenia kołocza śląskiego, nauka udzielania pierwszej pomocy, potrawy z całego świata a do tego oczywiście występy artystyczne i ki ... » więcej 2019-09-21, godz. 20:25 W Dziergowicach odsłonięto obelisk upamiętniający dwóch księży, bohatersko walczących o polskość Tablicę poświęconą dwóm księżom odsłonięto (21.09) przy kościele w Dziergowicach w gminie Bierawa. Organizatorem ceremonii było stowarzyszenie Rodło. Upamiętn ... » więcej 2019-09-21, godz. 20:24 Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi w niedzielę (22.09) mieszkańców Brzegu. „Chcemy być wszyscy razem” W samo południe (22.09) rozpocznie się w Brzegu spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim. Miejscem spotkania jest Plac Zamkowy, a ma ono charakter otwarty. » więcej 2019-09-21, godz. 20:00 Zniesienie podatków, likwidacja obowiązkowego ZUS-u, militaryzacja. Kandydaci Konfederacji Wolność i Niepodległość spo ... Silne i suwerenne państwo, zniesienie podatków, likwidacja obowiązkowego ZUS-u, to niektóre z pięciu fundamentalnych punktów programu Konfederacji Wolność i N ... » więcej 2019-09-21, godz. 18:41 Mobilna aplikacja dla mieszkańców gminy Głogówek Mieszkańcy gminy Głogówek mogą korzystać z nowej, bezpłatnej aplikacji na telefon, którą przygotował samorząd. Aplikacja oferuje m.in. błyskawiczny dostęp do ... » więcej 2019-09-21, godz. 17:50 Europoseł Anna Zalewska otworzyła swoje biuro w Nysie. "To dowód szacunku dla Polski powiatowej" Eurodeputowana Dolnego Śląska i Opolszczyzny, Anna Zalewska, otworzyła swoje biuro w Nysie. Była minister edukacji jednocześnie zadeklarowała chęć współpracy ... » więcej 2019-09-21, godz. 16:36 Kowalski o repolonizacji ECO: potrzebna jest pełna mobilizacja. Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa ... Wraca temat repolonizacji Energetyki Cieplnej Opolszczyzny. - Aktywa ECO w rękach państwa są filarem bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego województwa opo ... » więcej 2019-09-21, godz. 13:03 Kontrole przewożonych odpadów na pograniczu polsko – czeskim. Nie stwierdzono nieprawidłowości W całym kraju trwa akcja DEMETER V. Policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej prowadzili w jej ramach, na pogra ... » więcej 2019-09-21, godz. 12:55 Sobota pod znakiem szukania ptaków. Ornitologiczny spacer w dzielnicy Chabry w Opolu Opolanie, wyposażeni w aparaty i lornetki, sobotnie przedpołudnie wykorzystali na ornitologiczny spacer alejami dzielnicy Chabry w stolicy regionu. W towarzys ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »