Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-08, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Rewitalizacja rynku w Dobrodzieniu nie oszczędzi tamtejszych drzew. Będzie szybka rekompensata w dwóch punktach miasta

Sadzenie drzewek [fot. Katarzyna Doros]
Sadzenie drzewek [fot. Katarzyna Doros]
Będzie wycinka drzew, będą też nasadzenia w Dobrodzieniu. W związku z rewitalizacją rynku nie ma większych szans na zachowanie tamtejszej zieleni.
Projekt wart kilka milionów złotych przewiduje nasadzenie drzew o wysokości ponad trzech metrów, które szybko zapewnią cień.

- Według projektu, drzewa na rynku mają zostać usunięte. Właściwie one i tak nie dałyby rady przetrwać remontu, bo trzeba poprowadzić elektryczność, wodę oraz inne media. W związku z tym korzenie muszą zostać przycięte. Wiemy też, że przesadzenie jednego drzewa kosztuje 15 tysięcy złotych. Poza tym firma nie jest w stanie dać gwarancji, że po przesadzeniu drzewo będzie żyć - mówi Andrzej Jasiński, burmistrz Dobrodzienia.

Za mniej więcej tydzień rozpoczną się również nasadzenia na ulicy Wojska Polskiego w Dobrodzieniu. Jest tam nowa droga i podłączona kanalizacja. Władze miasta chcą przywrócić temu miejscu jak najwięcej zieleni, między innymi sadząc wiśnie.

- Też nie będą sadzone witki, tylko drzewa mające już ponad dwa metry wysokości. Piesi na pewno nie będą zahaczać głową o gałęzie. Nasadzenie drzew jest planowane po jednej stronie, bo po drugiej stronie nie ma wystarczająco dużo miejsca. Z kolei irgi oraz róże pojawią się po obu stronach - dodaje burmistrz Jasiński.

Nasadzenia będą kosztować 65 tysięcy złotych. 50 tysięcy gmina pozyskała z konkursu Lokalnej Grupy Działania Kraina Dinozaurów.
Andrzej Jasiński 1
Andrzej Jasiński 2

Wiadomości z regionu

2020-04-06, godz. 07:30 Wielkanocne paczki trafią do seniorów z gminy Ujazd. Jest w nich żywność i maseczki Prawie tysiąc osób, mieszkańców gminy Ujazd, którzy ukończyli 65. rok życia, otrzyma przed świętami wielkanocnymi specjalną paczkę, przygotowaną przez samorząd… » więcej 2020-04-05, godz. 20:00 W Nysie wybierają chińskie rozwiązania. Będzie pododdział "gorączkowy" - Przed szpitalem w Nysie strażacy rozpoczęli rozkładanie kolejnego namiotu - informuje dyrektor Norbert Krajczy. W namiocie prowadzony będzie pomiar gorączki… » więcej 2020-04-05, godz. 18:52 Strażacy z trzech powiatów gasili pożar w lesie. Spaliło się około pół hektara Spłonęło poł hektara młodego lasu pomiędzy Radomierowicami a Święcinami. W akcji, która trwała blisko trzy godziny, udział brały jednostki z trzech komend straży… » więcej 2020-04-05, godz. 17:59 Zderzenie pociągu z osobówką w Kluczborku. To cud, że nikt nie ucierpiał Na przejeździe kolejowym w Kluczborku pociąg towarowy wjechał w samochód osobowy. Kierowca z pasażerem zdążyli opuścić pojazd. » więcej 2020-04-05, godz. 17:52 Pacjentka zarażona koronawirusem, strzelecka interna zawiesiła pracę. Personel i pacjenci w kwarantannie Jak ustaliła nasza reporterka 77-letnia pacjentka szpitala w Strzelcach Opolskich jest chora na covid-19. Oddział wewnętrzny został zamknięty, personel trafił… » więcej 2020-04-05, godz. 17:38 Raport dnia: 4 nowe zachorowania w regionie, 1 osoba wyzdrowiała 493 nowe przypadki zakażenia koronawiursem, w tym 4 w naszym regionie. Tak przedstawia się niedzielny bilans (05.04) przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-04-05, godz. 17:26 Nauczyciele ze Strzelec Opolskich produkują przyłbice dla medyków. W ruch poszły maszyny z warsztatów szkolnych Nauczyciele przedmiotów technicznych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich produkują przyłbice dla pracowników szpitali. W ruch… » więcej 2020-04-05, godz. 17:25 Strażacy i policjanci izolowani. Poszkodowany w wypadku nie jest zarażony koronawirusem [AKTUALIZACJA] Strażacy i policjanci, łącznie 27 osób, które brały udział w akcji ratunkowej po wczorajszym wypadku w powiecie krapkowickim, w miejscowości Ćwiercie, trafili… » więcej 2020-04-05, godz. 16:42 W czasie pandemii "Pamiętaj o hospicjum". Opolska Betania prosi o wsparcie dla pacjentów Pracownicy opolskiej Betanii zainicjowali akcję 'Pamiętaj o hospicjum' i proszą o słowa wsparcia dla swoich podopiecznych. Z powodu pandemii w placówce obowiązuje… » więcej 2020-04-05, godz. 15:30 Laptopy dla uczniów, żeby mogli brać udział w e-lekcjach Kilkanaście laptopów już trafiło do uczniów z gminy Reńska Wieś. Kolejne urządzenia powinny być dostępne jeszcze w tym tygodniu. Chodzi o umożliwienie wszystkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »