Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-19, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Szykują się kolejne zmiany w otoczeniu niemodlińskiego zamku. Park zostanie połączony z Gospodarstwem Rybackim

Zamek Książęcy w Niemodlinie [fot. Fundacja na Rzecz Zamku Książęcego w Niemodlinie]
Zamek Książęcy w Niemodlinie [fot. Fundacja na Rzecz Zamku Książęcego w Niemodlinie]
Ma być wygodnie i zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. W parku Zamku Książęcego w Niemodlinie mają powstać alejki. To inwestycja, która będzie kontynuacją rewitalizacji tego terenu.
- Chcemy, aby nasz obiekt był dostosowany dla jak największej liczby osób - mówi Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. - Ona będzie biegła 15 metrów od muru zamkowego. Będzie to aleja z dostępnością dla osób niepełnosprawnych. Chcemy, żeby nasz obiekt był dostępny. Mamy grono takich stałych turystów, którzy przyjeżdżają do nas czy na wózkach inwalidzkich, czy osoby z ograniczeniami ruchowymi, osoby słabowidzące. Tutaj spędzają czas, niekoniecznie zwiedzając główny zamek.

W ramach tej inwestycji na terenie parku stanie namiot, w którym będą odbywały się koncerty, warsztaty i lekcje, a sam park zostanie połączony z sąsiadującym Gospodarstwem Rybackim.

- Ono w historycznych czasach należało do dóbr zamkowych, a hodowla karpia zasilała zamkową kasę - tłumaczy Kardasińska. - Chcielibyśmy, żeby to była taka otwarta aleja. Żeby była dostępna, żeby każdy odwiedzający nas miał swobodę przejścia na teren Gospodarstwa. Tam też można zakupić rybę.

Fundacja na Rzecz Zamku Książęcego w Niemodlinie otrzymała już promesę na dofinansowanie tej inwestycji w ramach unijnego programu Rybactwo i Morze. Koszt powstania alejek to blisko 300 tysięcy złotych.
Joanna Kardasińska
Joanna Kardasińska

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 07:00 Opole: parki miejskie i miejsca rekreacji zamknięte. Będą kontrole policji i straży miejskiej Wyspa Bolko i Park Nadodrzański w Opolu zamknięte. W związku z ogłoszonym wczoraj (31.03) przez premiera ograniczeniem dostępu do parków, bulwarów, skwerów i plaż… » więcej 2020-04-01, godz. 06:17 Pożar domu przy ul. Środkowej w Opolu 9 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru domu jednorodzinnego przy ulicy Środkowej w Opolu. Nikt nie został poszkodowany. Mimo kilkugodzinnej… » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Rudniki: adaptacja części szkoły na żłobek ruszyła wcześniej niż zakładano Rozpoczęła się adaptacja części budynku szkoły podstawowej w Rudnikach na potrzeby żłobka. Gmina otrzymała 750 tysięcy złotych promesy w ramach programu Maluch… » więcej 2020-03-31, godz. 21:00 W powiecie nyskim powstaną izolatoria dla ponad 100 zarażonych koronawirusem. Szpital dementuje, by placówka miała być… Nyski szpital nie zostanie przekształcony w monoprofilową placówkę zakaźną. Głosy sugerujące taką możliwość pojawiły się w trakcie dzisiejszej (31.03) sesji rady… » więcej 2020-03-31, godz. 20:45 Raport dnia: 16 nowych zakażeń w regionie. Na Opolszczyźnie COVID-19 potwierdzono u 70 osób Wtorek 31.03 przyniósł na Opolszczyźnie 16 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W regionie na COVID-19 zachorowało w sumie 70 osób. W tej… » więcej 2020-03-31, godz. 19:15 Szkoły zamknięte, ale program dożywiania dzieci w Opolu funkcjonuje. Jest zasiłek zamiast gorącego posiłku Zamiast gotowych posiłków, pieniądze na ich przygotowanie. Opolskie rodziny, których dzieci są objęte programem dożywiania w szkołach, w momencie zamknięcia placówek… » więcej 2020-03-31, godz. 19:00 Za dwa tygodnie rusza remont Mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Utrudnienia na Moście Pamięci Sybiraków w Opolu. 14 kwietnia ruszą tam prace remontowe. Na początek zostanie zamknięty chodnik na całej długości od ronda do wiaduktu… » więcej 2020-03-31, godz. 18:00 Zagrożenie koronawirusem: od jutra na ulicach miast dodatkowe mieszane patrole wojska i policji Od jutra (1.04) armia zwiększy zaangażowanie w walkę z pandemią koronawirusa. Ma to związek z wprowadzeniem kolejnych restrykcji przez rząd. » więcej 2020-03-31, godz. 17:30 Sesja sejmiku województwa krótka, bez udziału gości i dziennikarzy. Tylko pilne uchwały Bez bezpośredniego udziału dyrektorów departamentów, publiczności i dziennikarzy i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności przebiegła marcowa sesja Sejmiku… » więcej 2020-03-31, godz. 17:15 Żołnierze opolskiej brygady logistycznej pomogli w transporcie 16 tysięcy paczek rękawiczek ochronnych Żołnierze brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych codziennie angażują się w pracę przy dostawach środków ochrony osobistej i środków odkażających… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »