Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-19, 09:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Czy znajdą skarby? W niemodlińskim zamku odkopią studnię z XIV wieku

Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Zamek w Niemodlinie - na szczycie listy Top Zamki i Pałace w Polsce [fot. materiały organizatora]
Tak prezentuje się studnia na przedwojennej fotografii [fot. archiwum Zamku Książęcego w Niemodlinie]
Tak prezentuje się studnia na przedwojennej fotografii [fot. archiwum Zamku Książęcego w Niemodlinie]
W Niemodlinie odkopią studnie. Nie będzie to jednak studnia zwykła, ale taka, która ma około 700 lat. Niebawem na terenie Zamku Książęcego mają rozpocząć się prace archeologiczne, które pozwolą wyjaśnić, co kryje studnia, która stanowiła tam centralny punkt pierwszych zabudowań.
- Znajdowała się ona w środku kamiennej wieży - mówi Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. - Chcielibyśmy, aby ta studnia była atrakcją turystyczną, ale także nas ciekawi, jakie były jej losy. Jaka jest struktura studni, czym była zasypana. Są świadectwa mieszkańców Niemodlina, którzy twierdzą, że jeszcze na początku lat 90. ubiegłego wieku ona funkcjonowała. Każde prace wykopaliskowe wiążą się z jakąś tajemnicą. A może znajdziemy jakiś skarb?

W latach 70. były już prowadzone prace archeologiczne na dziecińcu obecnego zamku. Ich dokumentacja nie uwzględnia jednak badań związanych ze studnią.

- Prace na tym terenie prowadziła wrocławska grupa, pod kierownictwem Jerzego Romanowa - informuje Kardasińska. - Dokumentacja z tych prac znajduje się w zasobie konserwatora. Wiemy, że profesor odtworzył, jak wyglądał przebieg tej pierwszej kamiennej wieży. Natomiast nie ma żadnej wzmianki o studni. Skoro był cały dziedziniec wówczas rozkopany, to wydaje nam się, że albo to gdzieś umknęło, albo dokumentacja jest wybrakowana.

Pozwolenie na odkopanie studni wydał już wojewódzki konserwator zabytków. Prace, pod kierownictwem dr Magdaleny Przysiężnej z Uniwersytetu Opolskiego, mają się rozpocząć na przełomie czerwca i lipca.
Joanna Kardasińska
Joanna Kardasińska

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »