Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-04-12, 06:40 Autor: Katarzyna Zawadzka

Obóz jeniecki w Czersku w świetle nieinwazyjnych badań archeologów

Obóz jeniecki w Czersku w świetle nieinwazyjnych badań archeologów [fot. Katarzyna Zawadzka]
Obóz jeniecki w Czersku w świetle nieinwazyjnych badań archeologów [fot. Katarzyna Zawadzka]
Obóz jeniecki w Czersku w świetle nieinwazyjnych badań archeologów [fot. Katarzyna Zawadzka]
Obóz jeniecki w Czersku w świetle nieinwazyjnych badań archeologów [fot. Katarzyna Zawadzka]
"Między pamięcią a zapomnieniem" to tytuł wystawy, która otwarto (11.04) w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Ekspozycja opowiada o archeologicznych pracach odkrywających historię obozu jenieckiego z czasów I wojny światowej w Czersku na Pomorzu.
W tym celu wykorzystano ciekawą, nieinwazyjną metodę prac, o której Radiu Opole opowiedział doktor archeologii Dawid Kobiałka. - Były to badania nieinwazyjne, czyli połączenie tak zwanego lotniczego skanowania laserowego z rekonesansem terenowym, poszukiwaniem w lesie pod Czerskiem obiektów obozowych, czyli reliktów, baraków, ziemianek, baraków obozowych - dodaje.

- Znaleziono także przedmioty, tak zwane artefakty, kultury materialnej - kontynuuje Kobiałka. - Rejestrowaliśmy bardzo dużo przedmiotów jenieckich, które oferują wgląd w codzienne życie jeńców za drutem kolczastym, to są na pierwszy rzut oka śmieci, niszczone, zerdzewiałe, potłuczone artefakty takie jak butelki po winie, piwie, medykamentach, zniszczone szklane manierki, butelki na atrament, ale z drugiej strony też przedmioty metalowe, ogromna ilość puszek po konserwach, miski...

Te przedmioty, a także opisy prowadzonych w Czersku nieinwazyjnych badań można oglądać w opolskiej siedzibie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych do 15. maja.
Dawid Kobiałka 1
Dawid Kobiałka 2

Kultura i rozrywka

2020-05-28, godz. 14:00 Dni Otwarte na Wydziale Sztuki. Ale w trybie online Piątek i sobota (29 i 30.05) na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego będą przebiegały pod hasłem Dni Otwartych. Ze względu na pandemię koronawirusa nie odbędą… » więcej 2020-05-28, godz. 12:00 Jacek Podsiadło na tropie... biedujących artystów. MBP w Opolu zaprasza online „Detektyw na tropie… biedujących artystów” - pod takim hasłem odbędzie się internetowe spotkanie z Jackiem Podsiadło. » więcej 2020-05-28, godz. 10:00 Muzeum prezentuje tylko jeden eksponat Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zaprasza już do swoich obiektów. W siedzibie w Opolu w roku jubileuszu 55 lat muzeum czynna jest wystawa czasowa zatytułowana… » więcej 2020-05-27, godz. 22:00 PSM w Opolu przedłuża nabór na nowy rok szkolny. Zapisy do niedzieli Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu przedłuża termin naboru na nowy rok szkolny 2020/2021. Zapisy do PSM I stopnia w cyklu 4-letnim dla kandydatów pomiędzy 8 a 16… » więcej 2020-05-27, godz. 18:00 Aplikacja dla niewidomych oprowadzi po skansenie w Opolu-Bierkowicach Muzeum Wsi Opolskiej od ubiegłego roku realizuje projekt 'Sensoryczna wieś opolska - gość z dysfunkcją wzroku w muzeum'. Projekt jest realizowany wraz z Fundacją… » więcej 2020-05-27, godz. 13:00 W Pokoju powstaną drzewa dialogu i dobrej woli W ramach projektu EDUKO - Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 - Opolskie, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pokoju będzie realizował pomysł zatytułowany 'Drzewo… » więcej 2020-05-26, godz. 10:49 Amatorzy robienia zdjęć mogą przygotowywać się do XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Trzy kategorie Znane są szczegóły XXII Oleskiego Konkursu Fotograficznego. Miejski Dom Kultury ogłosił trzy kategorie: 'Geometrycznie', 'Selfie' i 'Olesno przez okno'. » więcej 2020-05-24, godz. 06:30 Kino "pod chmurką" zdało egzamin. Mimo ulewy pod CWK w Opolu zjawił się komplet kinomaniaków Zamiast foteli - siedzenia. Zamiast specjalistycznych głośników - odbiór na FM. No i wreszcie zamiast dachu - niebo. W Opolu odbył się pierwszy seans 'Kina pod… » więcej 2020-05-23, godz. 15:00 Salonik Wiosenny w internecie w technice 360 stopni i w realu Związek Polskich Artystów Plastyków - okręg opolski - nie czekał na zniesienie obostrzeń dotyczących galerii sztuki i zaprosił swoich widzów na wirtualny wernisaż… » więcej 2020-05-23, godz. 10:15 Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »