Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-07, 07:30 Autor: Katarzyna Doros/Marzena Śmierciak

Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu. Pod gruzami mogą być 2 osoby. Budynek grozi zawaleniem [ZDJĘCIA, FILM, RELACJE]

Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu
Do wybuchu gazu doszło około godziny 19.15 w kamienicy przy ul. Czerwińskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Na miejscu pracuje 38 zastępów straży.
W wyniku eksplozji miało dojść do zawalenia części budynku. Do wybuchu doszło na drugim piętrze. Na miejscu pracuje aktualnie 6 zastępów straży pożarnej. Nie wiadomo czy pod gruzem są ludzie. Na miejsce jedzie reporter Radia Opole.

AKTUALIZACJA: Jak ustaliło Radio Opole w wybuchu dwie osoby zostały ranne. Są już pod opieką służb medycznych. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR.

AKTUALIZACJA, godz. 21:00.
Jak informuje nasza reporterka Katarzyna Doros w wybuchu ranne zostały 2 osoby.
Służby sprawdzają czy w środku są jeszcze ludzie. Sąsiedzi lokalu, gdzie doszło do eksplozji mówią, że pod gruzami mogą być jeszcze 2 osoby. Zawaliła się jedna kondygnacja wewnątrz kamienicy. Zniszczony jest także dach. Na miejsce jadą specjalistyczne jednostki, które zajmą się poszukiwaniem zaginionych.

AKTUALIZACJA, godz. 21:30.
Jak informują strażacy: Naruszona została konstrukcja budynku i ściana szczytowa. Działania strażaków są bardzo utrudnione. Pod gruzami są jeszcze dwie osoby. Dodatkowo strażacy starają się zlokalizować pożar, który rozprzestrzenia się na poddasze. Ściągnięte zostały 3 jednostki specjalistyczne, m.in. z Brzegu i Jastrzębia Zdroju. Strażacy starają się zabezpieczyć nienaruszoną część stropu, by bezpiecznie pracować przy poszukiwaniu osób, które mogą być w kamienicy.
W akcji bierze udział już 70 strażaków. Na miejsce jedzie wojewoda opolski i komendant wojewódzki PSP.

AKTUALIZACJA, godz. 22:00.
W Kędzierzynie-Koźlu są wojewoda opolski Adrian Czubak i komendant wojewódzki straży pożarnej brygadier Krzysztof Kędryk. Wojewoda zapewnił, że rano na miejscu będzie pracował nadzór budowlany. To od specjalistów zależy co stanie się z tym budykiem.
Dach kamienicy jest drewniany i wciąż jest objęty pożarem - informuje szef opolskich strażaków.
Jak informuje nasza reporterka strefa wokół budynku jest zamknięta. Poszkodowane osoby to 40-letni mężczyzna, który doznał poważnych obrażeń ciała i 80-letnia kobieta, która kamienicę opuściła o własnych siłach. Nasza reporterka rozmawiała ze świadkami wybuchu.

AKTUALIZACJA, godz. 23:00.
Jak informuje nasza reporterka grupy poszukiwawcze z psami rozpoczęły przeszukiwania gruzowiska. Strażacy zmieniają się w działaniach, ale już mowa jest o tym, że akcja potrwa do rana. Zawaliła się jedna kondygnacja w budynku. A także ściana. Na miejsce dowożone są belki drewniane w celu zabezpieczenia konstrukcji budynku.

Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP zapewnił, że na miejscu zdarzenia pracuje odpowiednia liczba strażaków i sprzętu. W akcji biorą udział m.in. trzy specjalistyczne grupy PSP: dwie poszukiwawczo-ratownicze i jedna ratownictwa technicznego. Na razie nie wiadomo, dokładnie ilu mieszkańców uszkodzonej kamienicy, w której doszło do eksplozji potrzebuje noclegu. To wyjaśniają na miejscu odpowiednie służby. Jak mówił wojewoda opolski Adrian Czubak - jutro nadzór budowlany będzie sprawdzał stan tego budynku. MSWiA napisało w komunikacie, że minister Elżbieta Witek i wiceminister Jarosław Zieliński są w kontakcie z gen. brygadierem Leszkiem Suskim, komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej i st. bryg. Krzysztofem Kędrykiem, komendantem wojewódzkim PSP w Opolu, który przejął dowodzenie akcją ratowniczo-gaśniczą.

AKTUALIZACJA, godz. 23:20.

Pies poszukiwawczy przeszukał jedno pomieszczenie, ale z uwagi na groźbę zawalenia został wycofany z budynku. Strażacy z grupy poszukiwawczej mają utrudnioną pracę, bo zawaliła się drugi strop, a pierwszy jest przesiąknięty wodą. Nie mogą wejść do środka. Trwa dogaszanie wciąż palącego się dachu. Strażacy nie mogą wejść do środka, by ugasić pożar u źródła. Dolna część kamienicy jest zabezpieczania drewnianymi belkami by uniknąć zawalenia. 3 osoby ewakuowane z okolicy tę noc spędzą w jednym z miejscowych hoteli. Na miejscu są służby ratunkowe gotowe nieść pomoc.


AKTUALIZACJA, godz. 00:00.

Jedna ze ścian kamienicy jest odchylona. Na miejscu wciąż nie można prowadzić akcji poszukiwawczej. Strażacy prowadzą akcję gaszenia pożaru kamienicy z zewnątrz. Prace przy stabilizacji budynku przy użyciu belek są prowadzone od piwnicy. Na miejsce docierają kolejne zastępy straży pożarnej. Roty zmieniają się co 30-35 minut. Aktualnie na miejscu jest 105 strażaków.
Relacja reporterki Katarzyny Doros, godz. 21:00
Relacja reporterki Katarzyny Doros, godz. 22:00
Relacja reporterki Katarzyny Doros, godz. 23:00
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]

Wiadomości z regionu

2020-07-10, godz. 17:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2020-07-10, godz. 16:30 WYBORY 2020. "To wybory między Polską z Kartą Rodziny a Polską z Kartą LGBT". Przekonują o tym politycy Zjednoczonej P… 'Będziemy pracować na rzecz prezydenta Andrzeja Dudy do ostatniej minuty kampanii wyborczej'. Przed halą Stegu Arena Opola zapewniali o tym politycy Zjednoczonej… » więcej 2020-07-10, godz. 15:55 WYBORY 2020. "Prezydent Andrzej Duda to dobre zmiany w kraju i dbałość o społeczeństwo". Opolscy parlamentarzyści Prawa… 376 spotkań wyborczych na Opolszczyźnie, 56 tysięcy uściśniętych dłoni, wizyty kandydata, marszałka sejmu oraz ministrów - tak opolscy parlamentarzyści Prawa i… » więcej 2020-07-10, godz. 15:35 Będzie kanalizacja przy popularnym kąpielisku koło Kędzierzyna-Koźla Jeszcze w tym roku zostanie wybudowany kolejny odcinek sieci kanalizacyjnej w Dębowej, w gminie Reńska Wieś. Dzięki temu czystsze ma być tamtejsze jezioro, które… » więcej 2020-07-10, godz. 15:00 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 14:20 Po południu w całym regionie możliwe burze z silnym wiatrem i gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem dla wszystkich powiatów województwa opolskiego. » więcej 2020-07-10, godz. 13:45 Matka z synem nie żyją, a córka i ojciec przebywają w szpitalu. To bilans porannego wypadku na autostradzie A4 W wypadku na autostradzie A4 zginęła matka (24 lata) z dwuletnim synem, a ojciec (34 lata) i czteroletnia córka z obrażeniami trafili do szpitala. Rodzina podróżowała… » więcej 2020-07-10, godz. 13:45 Policja poszukuje Marcina Grabowskiego. Za mężczyzną wydano list gończy Policjanci z Komisariatu II Policji w Opolu, na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Myśliborzu, poszukują opolanina Marcina Grabowskiego… » więcej 2020-07-10, godz. 13:30 Nysa uczciła ofiary ludobójstwa na kresach. "Polska przespała, jak rozwijał się ukraiński nacjonalizm. Oby teraz nie p… Mieszkańcy Nysy uczcili przypadający jutro (11.07) Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Przed tablicą wmurowaną na ścianie urzędu miejskiego pojawiły się… » więcej 2020-07-10, godz. 13:00 WYBORY 2020. Politycy Zjednoczonej Prawicy wytykają rządowi PO-PSL likwidację komisariatów. Poseł PO odpowiada 'W niedzielę wybierzemy między Polską zwijaną a dalszym rozwojem naszej ojczyzny'. Tak mówili dziś (10.07) politycy Zjednoczonej Prawicy na konferencji prasowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »