Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-07, 07:30 Autor: Katarzyna Doros/Marzena Śmierciak

Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu. Pod gruzami mogą być 2 osoby. Budynek grozi zawaleniem [ZDJĘCIA, FILM, RELACJE]

Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu
Do wybuchu gazu doszło około godziny 19.15 w kamienicy przy ul. Czerwińskiego w Kędzierzynie-Koźlu. Na miejscu pracuje 38 zastępów straży.
W wyniku eksplozji miało dojść do zawalenia części budynku. Do wybuchu doszło na drugim piętrze. Na miejscu pracuje aktualnie 6 zastępów straży pożarnej. Nie wiadomo czy pod gruzem są ludzie. Na miejsce jedzie reporter Radia Opole.

AKTUALIZACJA: Jak ustaliło Radio Opole w wybuchu dwie osoby zostały ranne. Są już pod opieką służb medycznych. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR.

AKTUALIZACJA, godz. 21:00.
Jak informuje nasza reporterka Katarzyna Doros w wybuchu ranne zostały 2 osoby.
Służby sprawdzają czy w środku są jeszcze ludzie. Sąsiedzi lokalu, gdzie doszło do eksplozji mówią, że pod gruzami mogą być jeszcze 2 osoby. Zawaliła się jedna kondygnacja wewnątrz kamienicy. Zniszczony jest także dach. Na miejsce jadą specjalistyczne jednostki, które zajmą się poszukiwaniem zaginionych.

AKTUALIZACJA, godz. 21:30.
Jak informują strażacy: Naruszona została konstrukcja budynku i ściana szczytowa. Działania strażaków są bardzo utrudnione. Pod gruzami są jeszcze dwie osoby. Dodatkowo strażacy starają się zlokalizować pożar, który rozprzestrzenia się na poddasze. Ściągnięte zostały 3 jednostki specjalistyczne, m.in. z Brzegu i Jastrzębia Zdroju. Strażacy starają się zabezpieczyć nienaruszoną część stropu, by bezpiecznie pracować przy poszukiwaniu osób, które mogą być w kamienicy.
W akcji bierze udział już 70 strażaków. Na miejsce jedzie wojewoda opolski i komendant wojewódzki PSP.

AKTUALIZACJA, godz. 22:00.
W Kędzierzynie-Koźlu są wojewoda opolski Adrian Czubak i komendant wojewódzki straży pożarnej brygadier Krzysztof Kędryk. Wojewoda zapewnił, że rano na miejscu będzie pracował nadzór budowlany. To od specjalistów zależy co stanie się z tym budykiem.
Dach kamienicy jest drewniany i wciąż jest objęty pożarem - informuje szef opolskich strażaków.
Jak informuje nasza reporterka strefa wokół budynku jest zamknięta. Poszkodowane osoby to 40-letni mężczyzna, który doznał poważnych obrażeń ciała i 80-letnia kobieta, która kamienicę opuściła o własnych siłach. Nasza reporterka rozmawiała ze świadkami wybuchu.

AKTUALIZACJA, godz. 23:00.
Jak informuje nasza reporterka grupy poszukiwawcze z psami rozpoczęły przeszukiwania gruzowiska. Strażacy zmieniają się w działaniach, ale już mowa jest o tym, że akcja potrwa do rana. Zawaliła się jedna kondygnacja w budynku. A także ściana. Na miejsce dowożone są belki drewniane w celu zabezpieczenia konstrukcji budynku.

Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny PSP zapewnił, że na miejscu zdarzenia pracuje odpowiednia liczba strażaków i sprzętu. W akcji biorą udział m.in. trzy specjalistyczne grupy PSP: dwie poszukiwawczo-ratownicze i jedna ratownictwa technicznego. Na razie nie wiadomo, dokładnie ilu mieszkańców uszkodzonej kamienicy, w której doszło do eksplozji potrzebuje noclegu. To wyjaśniają na miejscu odpowiednie służby. Jak mówił wojewoda opolski Adrian Czubak - jutro nadzór budowlany będzie sprawdzał stan tego budynku. MSWiA napisało w komunikacie, że minister Elżbieta Witek i wiceminister Jarosław Zieliński są w kontakcie z gen. brygadierem Leszkiem Suskim, komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej i st. bryg. Krzysztofem Kędrykiem, komendantem wojewódzkim PSP w Opolu, który przejął dowodzenie akcją ratowniczo-gaśniczą.

AKTUALIZACJA, godz. 23:20.

Pies poszukiwawczy przeszukał jedno pomieszczenie, ale z uwagi na groźbę zawalenia został wycofany z budynku. Strażacy z grupy poszukiwawczej mają utrudnioną pracę, bo zawaliła się drugi strop, a pierwszy jest przesiąknięty wodą. Nie mogą wejść do środka. Trwa dogaszanie wciąż palącego się dachu. Strażacy nie mogą wejść do środka, by ugasić pożar u źródła. Dolna część kamienicy jest zabezpieczania drewnianymi belkami by uniknąć zawalenia. 3 osoby ewakuowane z okolicy tę noc spędzą w jednym z miejscowych hoteli. Na miejscu są służby ratunkowe gotowe nieść pomoc.


AKTUALIZACJA, godz. 00:00.

Jedna ze ścian kamienicy jest odchylona. Na miejscu wciąż nie można prowadzić akcji poszukiwawczej. Strażacy prowadzą akcję gaszenia pożaru kamienicy z zewnątrz. Prace przy stabilizacji budynku przy użyciu belek są prowadzone od piwnicy. Na miejsce docierają kolejne zastępy straży pożarnej. Roty zmieniają się co 30-35 minut. Aktualnie na miejscu jest 105 strażaków.
Relacja reporterki Katarzyny Doros, godz. 21:00
Relacja reporterki Katarzyny Doros, godz. 22:00
Relacja reporterki Katarzyny Doros, godz. 23:00
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]
Wybuch w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu [fot. Piotr Moc]

Wiadomości z regionu

2019-06-20, godz. 20:42 Burze nad Opolszczyzną. Na Jeziorze Dużym w Turawie przewróciła się żaglówka Strażacy już blisko 30 razy wyjeżdżali do skutków opadów i silnego wiatru. W regionie woda zalała kilka posesji, są także połamane gałęzie oraz drzewa. » więcej 2019-06-20, godz. 20:40 Wypadek na DK 39. Nie żyje rowerzysta Do wypadku doszło na odcinku drogi krajowej nr 39 w Małujowicach między Strzelinem a Brzegiem. » więcej 2019-06-20, godz. 19:30 Prudnik: za dobrą cenę gmina kupi biurowiec? Do zakupu atrakcyjnie położonego budynku przymierza się gmina Prudnik. Jest to biurowiec znajdujący się nieopodal tamtejszego rynku. Obiekt tylko w części jes ... » więcej 2019-06-20, godz. 19:22 Uwaga na wieczorne burze. Możliwy silny wiatr, a miejscami nawet grad Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed wieczornymi burzami na niemal całej Opolszczyźnie. Alert nie dotyczy powiatu namysłowskiego, kluczb ... » więcej 2019-06-20, godz. 18:00 Drogowcy zamykają odcinek drogi wojewódzkiej 408. Będą objazdy W poniedziałek (24.06) w związku z trwającymi pracami zamknięty zostanie fragment DW 408 od Bierawy do miejscowości Korzonek. Kierowcy będą jeździć objazdem. » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Część brzeskich radnych chce, by sesje trwały krócej. Ma w tym pomóc rezygnacja z odczytywania interpelacji Brzescy radni miejscy zbyt długo zgłaszają interpelacje i należy to skrócić. Z takim wnioskiem wystąpiła podczas ostatniej sesji rady miejskiej radna Platform ... » więcej 2019-06-20, godz. 17:00 Tysiące kwiatów na ulicach w strzeleckich wsiach. Mieszkańcy znów ułożyli kolorowe kompozycje z okazji Bożego Ciała [Z ... Kilkusetmetrowe dywany kwiatów znów zostały ułożone w Zimnej Wódce, Kluczu i Olszowej. Od ponad stu lat mieszkańcy wstają o świcie i w ten sposób przygotowują ... » więcej 2019-06-20, godz. 15:00 Procesje z Najświętszym Sakramentem na ulicach wszystkich parafii. Dziś Boże Ciało Cztery ołtarze, modlitwa, śpiew i czytanie fragmentów Ewangelii. Ulicami wszystkich opolskich parafii przechodzą dziś (20.06) procesje z okazji Uroczystości N ... » więcej 2019-06-20, godz. 14:00 Chętnych ubywa. Opolski PCPR szuka rodziców zastępczych Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opolu szuka chętnych do podjęcia się roli rodziny zastępczej. Obecnie z centrum współpracuje 110 takich rodzin, ale z roku ... » więcej 2019-06-20, godz. 12:00 Coraz mniej wypadków na roli w naszym regionie. Opolszczyzna na drugim miejscu w kraju Opolskie gospodarstwa rolne są bezpieczne. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z roku na rok odnotowuje coraz mniej wypadków przy pracy na wsi. Liderem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »