Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 07:00 Autor: Katarzyna Doros

Polityka historyczna tematem spotkania dyskusyjnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu

Polityka historyczna tematem spotkania dyskusyjnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Polityka historyczna tematem spotkania dyskusyjnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Polityka historyczna tematem spotkania dyskusyjnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Polityka historyczna tematem spotkania dyskusyjnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
O postrzeganiu polityki historycznej w kontekście Polski i Niemiec oraz roli państwa w procesie kształtowania świadomości historycznej podczas debaty w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozmawiali naukowcy z Krakowa, Warszawy i Katowic.
- Właściwie każde państwo i każda instytucja w pewnym sensie uprawia politykę historyczną, tzn. kształtuje pewien obraz przeszłości dla swoich obywateli i sąsiadów na użytek swojej polityki wewnętrznej i zewnętrznej - mówi Maria Kobielska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - Te obrazy są często odmienne, mogą się ze sobą ścierać, jakoś się od siebie różnić i rozmawiamy o tym, co można zrobić i jak można te dyskusje w ramach polityki historycznej kształtować, tak żeby one składały się raczej na pewną integrację obywateli wewnątrz państwa, a także na przyjazny dialog pomiędzy różnymi obywatelami różnych państw i różnymi państwami. Natomiast ważne jest to, żeby w ramach tych niewspółmiernych poglądów jakoś przyjąć pewne ramy, które pozwolą nam raczej wymieniać się opiniami niż swoje opinie nawzajem zwalczać.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja im. Friedricha Eberta w Polsce.
Maria Kobielska

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Mieszkańcy Głubczyc mogą już głosować na zadania z budżetu obywatelskiego Plenerowa kręgielnia, rozbudowa parku rekreacyjnego dla czworonogów, rewitalizacja pieszej ścieżki przy szpitalu, miejska strefa relaksu oraz nowy system nagłośnienia… » więcej 2024-04-26, godz. 15:15 68-letnia złodziejka zatrzymana. Okradała sklepy w powiecie krapkowickim Jej łupem padały kremy, szminki i słodycze. 68-latka podejrzana o liczne kradzieże w sklepach w powiecie krapkowickim jest już w rękach policji. » więcej 2024-04-26, godz. 14:30 Żołnierze WOT z Opola wśród najlepszych kierowców w kraju Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzą mundurowi z Opola, zajęli drużynowo trzecie miejsce w klasyfikacji Wojskowy… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Wypadek na autostradzie A4 koło Góry św. Anny. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej 2024-04-26, godz. 13:20 "Pojawiasz się i znikasz, i znikasz". Nowe-stare przystanki MZK w Opolu Jedne wracają, a drugie powstają. Opole zwiększa liczbę przystanków autobusowych. Po protestach i oburzeniu mieszkańców, miejskie autobusy będą ponownie… » więcej 2024-04-26, godz. 11:31 Sejm przegłosował ustawę uznającą język śląski za język regionalny Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »