Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-16, 11:00 Autor: Magdalena Szybińska

O polityce historycznej w porannych rozmowach Radia Opole

Prof. Klaus Ziemer [fot. Łukasz Fura]
Prof. Klaus Ziemer [fot. Łukasz Fura]
Prof. Marek Białokur [fot. Łukasz Fura]
Prof. Marek Białokur [fot. Łukasz Fura]
- Na tematy historyczne wciąż powinna trwać dyskusja - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" prof. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Trudno sobie wyobrazić historię na wysokim poziomie bez wsparcia instytucji państwa współcześnie czy władcy kiedyś - powiedział natomiast w "Poglądach i osadach" prof. Marek Białokur historyk Uniwersytetu Opolskiego.
- Na tematy historyczne wciąż powinna trwać dyskusja - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" prof. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. - Przede wszystkim w nauce ciągle powstają nowe pytania: a czy tego nie można widzieć trochę inaczej, czy nie jest jeszcze to i owo ? Czyli nie ma ostatecznej opinii - jedynie słusznej.

- Rząd danego państwa może proponować pewne rzeczy takie jak propagowanie lepszych stosunków z sąsiadami czy postulat uczciwego opracowywania historii - dodaje prof. Ziemer. - Rząd nie ma możliwości w państwie demokratycznym z góry powiedzieć: tak było i koniec. Naukowcy są wolni, mają swój sposób oceny i to jest bardzo ważne, że nauka jest wolna.

- Wśród historyków polskich i niemieckich nie ma w zasadzie problemów. W ostatnich latach mieliśmy wiele wspólnych publikacji, tylko ich treść jeszcze nie dotarła w całości do świadomości opinii publicznej - mówił prof. Ziemer.- Bo świadomość historyczna jest tworzona nie tylko przez historyków, ale również przez media, przez polityków i również przez pamięć rodzinną. I na przykład rodziny polskie i niemieckie przeżyły druga wojnę światową kompletnie odmiennie.

W tym regionie jeszcze inną sprawą są powstania śląskie, z tym, że dla zwykłego Niemca to dzisiaj nie jest temat, to sprawa dla specjalistów - dodał prof. Ziemer.

- Trudno sobie wyobrazić historię na wysokim poziomie bez wsparcia instytucji państwa współcześnie czy władcy kiedyś - powiedział natomiast w "Poglądach i osadach" prof. Marek Białokur historyk Uniwersytetu Opolskiego. - Nie mielibyśmy żadnej kroniki opisującej początki państwa polskiego, gdyby nie mecenat ówczesnych władców, począwszy od Bolesława Krzywoustego. Jak popatrzymy na późniejszy okres czasu, którykolwiek, czy to była epoka nowożytna, czy czasy kiedy państwa polskiego nie było, no to bez wsparcia instytucji, właśnie tych nadrzędnych nie byłoby. Prosta rzecz, wyobraźmy sobie dzisiaj taką sytuację, że z budżetu państwa nie ma środków na prowadzenie badań historycznych. Ile osób jest w stanie, z własnych środków, prowadzić rzetelne badania? Tak się nie dzieje nigdzie na świecie.
Klaus Ziemer 1
Klaus Ziemer 2
Klaus Ziemer 3
Marek Białokur

Wiadomości z regionu

2019-05-25, godz. 13:33 Dziś Senioriada w Parku Nadodrzańskim w Opolu. W programie sporo atrakcji dla całych rodzin Promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu oraz integracja środowiska, to najważniejsze cele organizowanej po raz kolejny w Opolu Senioriady. » więcej 2019-05-25, godz. 13:17 Prosto z Zatoki Gdańskiej: Jacht s/y Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta Na wodach Zatoki Gdańskiej w ten weekend odbywa się Żeglarski Puchar Trójmiasta. Tradycyjnie kibicujemy naszej załodze klubu Opole Sailing Team na jachcie s/y ... » więcej 2019-05-25, godz. 11:00 Śmiertelny wypadek na DK 40 w Kędzierzynie Koźlu - AKTUALIZACJA I ZDJĘCIA Do śmiertelnego wypadku doszło na DK 40 na wysokości Ronda Milenijnego w Kędzierzynie Koźlu. Trasa była zablokowana, teraz wprowadzono ruch wahadłowy. » więcej 2019-05-25, godz. 08:04 "Dzień piękności i radości" dla mam z Ośrodka Readaptacji Społecznej SZANSA w Opolu 'Dzień piękności i radości' zorganizowali wolontariusze opolskiej fundacji Dr Clown. Aby w tym wyjątkowym dniu mamy mogły się zrelaksować, w placówce powstał ... » więcej 2019-05-24, godz. 22:30 Powódź nam nie grozi - uspokaja opolski ratusz W Opolu nie ma niebezpieczeństwa powodzi - uspokaja rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak. Jak podkreśla, służby odpowiedzialne za zarządzan ... » więcej 2019-05-24, godz. 20:00 W poniedziałek kolejne rozmowy z protestującymi fizjoterapeutami. Dyrekcja BCM: "Nie stać nas na spełnienie dotychczas ... Najważniejszy z oddziałów rehabilitacyjnych, czyli rehabilitacja neurologiczna nadal pracuje - zapewniają władze Brzeskiego Centrum Medycznego. W związku z pr ... » więcej 2019-05-24, godz. 19:00 Woda z pól podmyła głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Potrzebna pomoc Po intensywnych padach deszczu, które w środę (22.05) przeszły nad Opolszczyzną ucierpiało głubczyckie przytulisko dla zwierząt. Woda z pobliskich pól niosąc ... » więcej 2019-05-24, godz. 17:30 Nowy akcelerator w Opolskim Centrum Onkologii. Leczenie będzie szybsze i bardziej precyzyjne Opolskie Centrum Onkologii posiada najnowszej generacji sprzęt radioterapeutyczny. Nowy akcelerator pozwala z większą mocą i krótszym czasem promieniowania le ... » więcej 2019-05-24, godz. 16:45 Opolskie: stany ostrzegawcze na rzekach przekroczone w 5 miejscach Jutro (25.05) po południu przejdzie fala kulminacyjna na Odrze w Opolu.Służby uspokajają, że nie grozi nam powódź. » więcej 2019-05-24, godz. 15:30 EUROWYBORY. Politycy PiS podsumowali kampanię do Europarlamentu. Ponad 130 oficjalnych spotkań na Opolszczyźnie Ponad 130 spotkań z mieszkańcami podczas kampanii na Opolszczyźnie mają na koncie kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »