Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem…
2019-05-16, 09:43 Autor: Marek Świercz

Rozmowa z prof. Klausem Ziemerem i prof. Markiem Białokurem o tym, jak wielkie znaczenie ma tak zwana polityka historyczna

Prof. Klaus Ziemer o tym, jak bardzo historia obciąża stosunki polsko-niemieckie
Prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- Historia jest bardzo żywa, zwłaszcza w stosunkach polsko-niemieckich. Ciągle mamy rocznice, ciągle pamiętamy. Wśród historyków polskich i niemieckich nie ma problemów, w ostatnich latach mieliśmy tyle wspólnych projektów i publikacji, tyle tylko, że treść tych publikacji jeszcze nie dotarła w całości do naszych społeczeństw. Bo świadomość historyczna jest stworzona nie tylko przez historyków, ale również przez media, polityków i pamięć rodzinną. Rodziny polskie i niemieckie, które przeżyły II wojnę światową kompletnie odmiennie. I dlatego mamy w pamięci społeczeństw ogromne różnice – mówił w rozmowie „W cztery oczy” prof. Klaus Ziemer, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Jak mówi nasz gość, przełom w powojennych stosunkach polsko-niemieckich zapoczątkowało memorandum Kościołów Ewangelickich z października 1965 roku, w którym głośno stwierdzono, że Niemcy muszą się zmierzyć ze swoją winą. Rok później pojawił się głośny list polskich biskupów wzywający do przebaczenia, kilka lat później kanclerz Willy Brandt ukląkł w Warszawie przed Pomnikiem Bohaterów Ghetta.

Nasz gość dodaje, że termin polityka historyczna pojawił się w Niemczech w czasie zjednoczenia, po upadku muru, gdy część historyków liberalnych zaniepokoiła się planami stworzenia muzeum historii Niemiec ogłoszonymi przez kanclerza Helmuta Kohla.

- Była obawa, że muzea będą prezentowały narodowy, konserwatywny obraz dziejów. Tak się ostatecznie nie stało – mówi Ziemer.
Prof. Marek Białokur o tym, dlaczego każde państwo powinno prowadzić przemyślaną politykę historyczną
Prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego
- Mam nadzieję, że w polityce historycznej jest jednak zdecydowanie więcej historii niż polityki. W każdym wystąpieniu dotyczącym polityki historycznej - nieważne czy występuje historyk czy polityk albo socjolog – zawsze odwołuje się do historii. Ale nie mam też wątpliwości, że bardzo często wątki historyczne są potrzebne, żeby wyjaśnić to, co tu i teraz, projektować pewne rzeczy na przyszłość, ale też nie widzę w tym nic złego, bo gdyby historia była tylko i wyłącznie opisem przeszłości i niczym ponadto, a nie stanowiła dla nas swego rodzaju lekcji, nie miałaby żadnego sensu – mówił w „Poglądach i osądach” prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego.

Nasz gość stwierdził, że jest rzeczą naturalną, że badania historyczne potrzebują wsparcia państwa, bo nie są przecież zajęciem hobbystycznym, nie oznacza to jednak, że państwo w taki czy inny sposób wpływa na badania prowadzone przez historyków, sugerując, by wyciągali wnioski pasujące do bieżącej politycznej narracji.

- W swojej karierze nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem – podkreśla Białokur.

Nasz gość przypomniał, że po roku 1989 pojęcie polityki historycznej zostało w Polsce spopularyzowane przez prof. Marka Cichockiego, znawcy Niemiec, który obserwował, jak taką politykę historyczną kształtowali niemieccy naukowcy i politycy.

Zobacz także

2021-12-26, godz. 08:30 Marcin Żukowski o przedświątecznej i świątecznej działalności wolontariuszy i harcerzy ZHR W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy też o naszych rodakach żyjących za granicami Ojczyzny. To też czas, gdy wspieramy kombatantów, starsze osoby i polskie… » więcej 2021-12-25, godz. 08:30 Ks. Marek Dziony o lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia Opolszczyzna jest wielokulturowym regionem. O lokalnych tradycjach i duchowym wymiarze Bożego Narodzenia rozmawialiśmy w sobotni, świąteczny poranek. Gościem… » więcej 2021-12-19, godz. 08:30 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o postawie mieszkańców województwa opolskiego wobec cudzoziemców W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej problem migrantów jest jednym z tematów dnia medialnych przekazów. Wzbudza też spore emocje społeczne… » więcej 2021-12-18, godz. 08:30 Violetta Zalejska o tym, jak pandemia i obostrzenia odbiły się na instytucjach kulturalnych Do niedzieli potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelcach Opolskich. To jedna z ostatnich takich przedświątecznych imprez w regionie. Grudzień to też czas… » więcej 2021-12-12, godz. 12:11 Grzegorz Pukas o najnowszej publikacji dotyczącej ks. bp. Antoniego Adamiuka Gościem Radia Opole był Grzegorz Pukas Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR im. Witolda Pileckiego, który opowiedział o najnowszej publikacji dotyczącej… » więcej 2021-12-11, godz. 08:30 Sebastian Szczurek o najnowszym raporcie dotyczącym umów o dzieło ZUS opublikował raport dotyczący umów o dzieło. Choć budzi obawy przedsiębiorców, to pokazuje kilka ciekawych danych. O nich opowiadał w sobotni poranek… » więcej 2021-12-05, godz. 09:21 Monika Feret o opolskiej akcji „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew” Po raz 10 organizowana jest w Opolu akcja „Zostań Świętym Mikołajem - Oddaj krew”. Podczas tego wydarzenia w poprzednich latach zbierano blisko 40 litrów… » więcej 2021-12-03, godz. 13:51 Radosław Roszkowski o szczegółach przedsięwzięć na pograniczu opolsko-czeskim Wraz z nową perspektywą finansową Unii Europejskiej pojawia się możliwość poprawy infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu opolsko-czeskim. O unijne… » więcej 2021-11-21, godz. 08:30 Marek Dziony ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej o książce o historii Białej Po blisko stu latach przetłumaczono z niemieckiego i wydano wyjątkową książkę „Historia miasta Białej na Górnym Śląsku”. Tekst tej publikacji oparty… » więcej 2021-11-20, godz. 08:30 Stefan Wacław o o sukcesach i problemach dotyczących upraw i hodowli zwierząt w regionie Opolscy rolnicy należą do krajowej czołówki producentów tego sektora gospodarki. Wpływ na to ma też otoczenie tej branży m.in. instytucje udzielające… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »