Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-09, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Naukobus odwiedził Namysłów. "Wszystkie dzieci zasługują na najlepszy dostęp do edukacji"

Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Stanowiska z prawie 20 eksponatami prezentującymi w praktyczny sposób zagadnienia z zakresu matematyki, biologii czy fizyki, czekają od dziś (09.05) na najmłodszych w namysłowskiej Szkole Podstawowej nr 4. Naukobus będący mobilnym laboratorium udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna.
- Jesteśmy tu, by uczniowie mogli spróbować rzeczy, do których na co dzień nie mają dostępu i zobaczyć, że nauka może fascynować - mówi Piotr Kucharski, edukator Centrum Nauki Kopernik.

- Na przykład twierdzenie Pitagorasa, które jest rozłożone w taki sposób, żeby dokładnie widzieć. Mamy trzy kwadraty ustawione w trójkąt. W największym mieści się dokładnie taka sama ilość płynu jak w dwóch pozostałych. To pozwala nam zobaczyć, na czym to twierdzenie polegało w praktyce - tłumaczył.

Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się model narządów wewnętrznych człowieka, a także kula plazmowa ukazująca wyładowania elektryczne.

- Polska potrzebuje odkrywców, ludzi którzy uczą się poprzez zabawę i chcemy, aby tak kojarzyła się polska szkoła - uważa Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który objął akcję honorowym patronatem.

- Im więcej tego typu projektów, gdzie uczeń może dotknąć nauki, dotknąć edukacji, złapać bakcyla, złapać pasję, tym lepiej. To jest szczególnie ważne w takich ośrodkach jak Namysłów, ale też w wielu innych, bardziej oddalonych od stolicy, żebyśmy pamiętali, że wszystkie dzieci nasze są i wszystkie zasługują na najlepszy dostęp do edukacji - zauważył.

W tym roku Naukobus dotrze do ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli w 160 małych i średnich miastach w całej Polsce. W Namysłowie będzie gościł jeszcze jutro (10.05).
Piotr Kucharski
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2020-01-21, godz. 21:15 Fuzja jednostek w Opolu: doskonalenie nauczycieli wspólnie z poradnią dla dzieci. Pracownicy wskazują, że to nie jest remedium… Miasto planuje połączyć Miejską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli. Władze tłumaczą, że coraz więcej dzieci potrzebuje… » więcej 2020-01-21, godz. 20:00 Spółdzielnia kontra wójt. Spór o możliwość eksploatacji terenów w Tarnowie Opolskim Z jednej strony ekspertyzy, nakłady finansowe i lata przygotowań, z drugiej - argumenty o ochronie środowiska. Spółdzielnia Pracy Surowców Mineralnych w Opolu… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 Centrum Informacyjno-Edukacyjne "Senior w Opolu" obchodzi 3. urodziny. "Dla nas to drugi dom" 3. urodziny świętuje Centrum Informacyjno-Edukacyjne 'Senior w Opolu'. To miejsce, gdzie seniorzy nie tylko uzyskują wsparcie, ale mają szansę na samorealizację… » więcej 2020-01-21, godz. 19:45 "Bierze pan udział w tajnej akcji CBŚP". Nowa metoda oszukiwania seniorów Nieświadomi seniorzy, jako kurierzy wyłudzonych pieniędzy - to nowa metoda oszustów. W taki sposób 14 stycznia został oszukany 77-letni mieszkaniec Opola. Oszuści… » więcej 2020-01-21, godz. 16:15 To będzie wyborczy rok na Uniwersytecie Opolskim Uniwersytet Opolski wybierze w tym roku nowe władze. Uczelnia opublikowała kalendarz wyborczy. » więcej 2020-01-21, godz. 13:34 Kompletnie pijany i bez uprawnień wsiadł za kierownicę. Wypadł z drogi i uciekł z miejsca wypadku 3 promile alkoholu miał w organizmie 23-letni kierowca, który spowodował wypadek na rogatkach miejscowości Polska Cerekiew. Kierując samochodem daewoo matiz najpierw… » więcej 2020-01-21, godz. 11:50 "Babcie są od rozpieszczania, a rodzice od wychowywania". Babcie i dziadkowie świętują [ZDJĘCIA] Rozpieszczają, troszczą się i pomagają w wychowaniu. Dziś (21.01) babcie, a jutro dziadkowie mają swoje święto. Jest to czas, żeby podziękować im za otrzymaną… » więcej 2020-01-21, godz. 11:00 Fala aut z cofniętym licznikiem. Niechlubny rekord to ponad 130 tysięcy km Policjanci z Kędzierzyna-Koźla od początku roku ujawnili już siedem samochodów z podejrzeniem cofnięcia licznika. U niechlubnego rekordzisty drogomierz był cofnięty… » więcej 2020-01-21, godz. 10:00 Podsumowanie dotychczasowych działań i planowanie zadań na kolejne lata - dziś konferencja dotycząca RPO województwa o… Wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz przygotowania do perspektywy finansowej 2021-2027 - to tematy, które będą poruszane podczas… » więcej 2020-01-21, godz. 09:30 Kolejny "darmowy" bilet od policji dla Dariusza Cybulskiego Opolska policja poszukuje Dariusza Cybulskiego. Mężczyzna jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz uczestnictwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »