Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-09, 19:30 Autor: Daniel Klimczak

Naukobus odwiedził Namysłów. "Wszystkie dzieci zasługują na najlepszy dostęp do edukacji"

Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Naukobus odwiedził Namysłów [fot. Daniel Klimczak]
Stanowiska z prawie 20 eksponatami prezentującymi w praktyczny sposób zagadnienia z zakresu matematyki, biologii czy fizyki, czekają od dziś (09.05) na najmłodszych w namysłowskiej Szkole Podstawowej nr 4. Naukobus będący mobilnym laboratorium udowadnia, że nauka wcale nie musi być nudna.
- Jesteśmy tu, by uczniowie mogli spróbować rzeczy, do których na co dzień nie mają dostępu i zobaczyć, że nauka może fascynować - mówi Piotr Kucharski, edukator Centrum Nauki Kopernik.

- Na przykład twierdzenie Pitagorasa, które jest rozłożone w taki sposób, żeby dokładnie widzieć. Mamy trzy kwadraty ustawione w trójkąt. W największym mieści się dokładnie taka sama ilość płynu jak w dwóch pozostałych. To pozwala nam zobaczyć, na czym to twierdzenie polegało w praktyce - tłumaczył.

Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się model narządów wewnętrznych człowieka, a także kula plazmowa ukazująca wyładowania elektryczne.

- Polska potrzebuje odkrywców, ludzi którzy uczą się poprzez zabawę i chcemy, aby tak kojarzyła się polska szkoła - uważa Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, który objął akcję honorowym patronatem.

- Im więcej tego typu projektów, gdzie uczeń może dotknąć nauki, dotknąć edukacji, złapać bakcyla, złapać pasję, tym lepiej. To jest szczególnie ważne w takich ośrodkach jak Namysłów, ale też w wielu innych, bardziej oddalonych od stolicy, żebyśmy pamiętali, że wszystkie dzieci nasze są i wszystkie zasługują na najlepszy dostęp do edukacji - zauważył.

W tym roku Naukobus dotrze do ponad 160 tys. dzieci, rodziców i nauczycieli w 160 małych i średnich miastach w całej Polsce. W Namysłowie będzie gościł jeszcze jutro (10.05).
Piotr Kucharski
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2019-06-24, godz. 21:46 Marcin Ociepa spotkał się z mieszkańcami Brzegu. "Jesteśmy blisko ludzi i ważny jest dla nas silny głos Opolszczyzny w ... Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa odwiedził dziś (24.06) Brzeg. » więcej 2019-06-24, godz. 21:30 Mąż zaatakował żonę potłuczoną butelką. Groził, że zabije, jeśli kobieta nie wycofa pozwu rozwodowego Do tej dramatycznej sytuacji doszło w Strzelcach Opolskich w minioną sobotę (22.06). Dzisiaj Daniel N. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Sąd aresztował go ... » więcej 2019-06-24, godz. 21:00 Przed nami kolejne upalne dni. IMGW ostrzega IMGW wydało ostrzeżenie dla wszystkich powiatów naszego województwa. Od wtorku (25.06) do środy zmagać się będziemy z kolejną falą upałów. » więcej 2019-06-24, godz. 20:37 Kolizja samochodu osobowego z ciężarowym na obwodnicy Opola Do zderzenia samochodu osobowego z ciężarowym doszło na obwodnicy Opola, na wysokości skrętu w ulicę Bierkowicką. W miejscu zdarzenia jest utrudniony przejazd. » więcej 2019-06-24, godz. 20:11 To oni budowali Polskę i sławili ją poza granicami. Wkład polskich inżynierów w niepodległość Stoją za większością projektów, a nasz kraj może chwalić się ich osiągnięciami również za granicami. Polscy inżynierowie są cenionymi fachowcami na całym świe ... » więcej 2019-06-24, godz. 18:45 Sprawdź poziom cukru we krwi - zachęca opolski NFZ Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza w czwartek (27.06) na bezpłatne badania poziomu cukr ... » więcej 2019-06-24, godz. 18:30 Ruch Narodowy organizuje kontrmanifestację do Marszu Równości w Opolu. "Ustawimy się kordonem przed katedrą i będziemy ... Przedstawiciele Ruchu Narodowego, Fundacji Pro Prawo do Życia i Młodzieży Wszechpolskiej zapowiadają kontrmanifestację do II Marszu Równości, organizowanego w ... » więcej 2019-06-24, godz. 17:00 Ministerstwo Zdrowia chce zmienić system funkcjonowania SOR-ów. Nie wszystkie placówki godzą się na proponowane rozwią ... Ma być sprawniej, bezpieczniej i bardziej przejrzyście. Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe rozwiązania w szpitalnych oddziałach ratunkowych, dotyczące system ... » więcej 2019-06-24, godz. 16:45 W pierwszy długi weekend tych wakacji na opolskich drogach zginęły 4 osoby. Policja zatrzymała 35 nietrzeźwych kierowc ... Tragiczne żniwo na opolskich drogach w pierwszy długi weekend wakacji. Między 19 a 23 czerwca, w pierwszy długi weekend tych wakacji na opolskich trasach dosz ... » więcej 2019-06-24, godz. 15:00 Opole zadba o równouprawnienie. W tym celu utworzono nowe stanowisko W Opolu będzie działał pełnomocnik do spraw równego traktowania. To nowe stanowisko na urzędowej mapie miasta objęła Dorota Piechowicz-Witoń, która będzie je ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »