Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-13, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Debatowali o niemieckich wzorcach edukacyjnych. Które można by zastosować w Polsce?

Konferencja "Jaka edukacja? Inspiracje z Berlina" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Jaka edukacja? Inspiracje z Berlina" [fot. Witold Wośtak]
"Jaka edukacja? Inspiracje z Berlina" to tytuł konferencji zorganizowanej w Opolu przez fundację Kwitnące Talenty. Chodziło o podsumowanie wyjazdu do Niemiec, gdzie delegacja odwiedziła różne placówki edukacyjne.
Celem wizyty u naszych zachodnich sąsiadów było podpatrzenie, w jaki sposób można by usprawnić edukację w Polsce. W Miejskiej Bibliotece Publicznej można było zobaczyć prezentacje multimedialne, a później wziąć udział w debacie.

- Najbardziej zainspirowała nas wolna szkoła dla dorosłych - mówi Piotr Koziol z fundacji Kwitnące Talenty.

- Trochę krócej chodzi się do szkoły, czyli można ukończyć edukację w wieku 15 lat. Taka osoba może na przykład wybrać sobie placówkę do zdania matury. Wtedy nie ma ocen czy zadań domowych, a każdy uczy się w swoim tempie tego, co jest potrzebne do zdania matury.

Piotr Koziol zwraca też uwagę, że z Niemiec pochodzi idea budzących się szkół.

- To jest próba połączenia potrzeb i oczekiwań. Z jednej strony nie przeciążać uczniów, żeby było interesująco i niekoniecznie z dzwonkami, a z drugiej strony mamy system funkcjonujący. Chodzi o ciekawe połączenie tego wszystkiego.

Poza tym uwagę polskiej delegacji przykuło niemal całkowite włączenie niepełnosprawnych w funkcjonowanie szkół.
Piotr Koziol 1
Piotr Koziol 2

Kultura i rozrywka

2019-05-21, godz. 18:08 Ponad 30 atrakcji na nadchodzącą 10. edycję Nocy Kultury w Opolu Seria kulturalnych wydarzeń odbędzie się 31 maja i będzie nawiązywała m.in. do roku Moniuszkowskiego. W tym temacie przygotowano koncerty, wernisaże, widowisk ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 W Opolu ruszył festiwal "4 Strony Marzeń" W fili nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu od poniedziałku możemy uczestniczyć w Rodzinnym Festiwalu Podróżniczym '4 Strony Marzeń'. Jest to seria sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:29 "Przyjaźń ze snu" - nowy spektakl w Skarbimierzu [ZDJĘCIA] Zespoły artystyczne działające przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Skrabimierzu przygotowały kolejne widowisko muzyczne. W musicalu 'Przyjaźń ze snu' wystąpi ... » więcej 2019-05-21, godz. 08:20 Powstaje książka o legendach Borów Niemodlińskich Czy na Opolszczyźnie mamy postać, która dorówna legendzie Robin Hooda? A może stwora, któremu należy się równie duża sława i pomnik, jaki ma Smok Wawelski? O ... » więcej 2019-05-20, godz. 18:18 "Sny Powstańców" - niezwykłe widowisko muzyczno-literackie w Kędzierzynie-Koźlu Widowisko literacko-muzyczne, wystawione nad brzegiem Odry w Kędzierzynie-Koźlu, upamiętni setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. W ramach Targów Książ ... » więcej 2019-05-19, godz. 21:15 W Ujeździe jak za dawnych lat odbyły się Targi Panieńskie Kiedyś to było najlepsze miejsce, że by poznać pannę lub kawalera. Dzisiaj to przede wszystkim dobra zabawa połączona z degustacją tortów weselnych. W Ujeździ ... » więcej 2019-05-19, godz. 14:30 Kulturalne śniadanie zainteresowało mieszkańców Opola. Coś dla podniebienia i dla ucha Płyty winylowe, książki i zdrowe jedzenie. Kulturalne śniadanie trwa na placu Jana Pawła II w Opolu. » więcej 2019-05-18, godz. 19:56 "Z miłości do...", czyli Noc Muzeów w Opolu pełna atrakcji 'Z miłości do...' to hasło tegorocznej 12. Nocy Muzeów w Opolu. W ośmiu placówkach przygotowano szereg atrakcji - warsztatów, gier, zabaw, prelekcji i pokazów. » więcej 2019-05-18, godz. 15:49 Książęce denary i wojenne topory – atrakcje Nocy Muzeów w Nysie Na nocne zwiedzanie muzeum zaprasza od godz.19.00 do 24.00 Pałac Biskupi w Nysie. Spotkanie rozpocznie koncert Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzyczne ... » więcej 2019-05-18, godz. 12:00 Owacyjne przyjęcie występu opolskich akordeonistów na festiwalu w Mosznej [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco publiczność nagrodziła piątkowy (17.05) występ młodych akordeonistów na Zamku w Mosznej. Na trzecim, a zarazem przedostatnim koncercie teg ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »