Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-05-13, 19:00 Autor: Witold Wośtak

Debatowali o niemieckich wzorcach edukacyjnych. Które można by zastosować w Polsce?

Konferencja "Jaka edukacja? Inspiracje z Berlina" [fot. Witold Wośtak]
Konferencja "Jaka edukacja? Inspiracje z Berlina" [fot. Witold Wośtak]
"Jaka edukacja? Inspiracje z Berlina" to tytuł konferencji zorganizowanej w Opolu przez fundację Kwitnące Talenty. Chodziło o podsumowanie wyjazdu do Niemiec, gdzie delegacja odwiedziła różne placówki edukacyjne.
Celem wizyty u naszych zachodnich sąsiadów było podpatrzenie, w jaki sposób można by usprawnić edukację w Polsce. W Miejskiej Bibliotece Publicznej można było zobaczyć prezentacje multimedialne, a później wziąć udział w debacie.

- Najbardziej zainspirowała nas wolna szkoła dla dorosłych - mówi Piotr Koziol z fundacji Kwitnące Talenty.

- Trochę krócej chodzi się do szkoły, czyli można ukończyć edukację w wieku 15 lat. Taka osoba może na przykład wybrać sobie placówkę do zdania matury. Wtedy nie ma ocen czy zadań domowych, a każdy uczy się w swoim tempie tego, co jest potrzebne do zdania matury.

Piotr Koziol zwraca też uwagę, że z Niemiec pochodzi idea budzących się szkół.

- To jest próba połączenia potrzeb i oczekiwań. Z jednej strony nie przeciążać uczniów, żeby było interesująco i niekoniecznie z dzwonkami, a z drugiej strony mamy system funkcjonujący. Chodzi o ciekawe połączenie tego wszystkiego.

Poza tym uwagę polskiej delegacji przykuło niemal całkowite włączenie niepełnosprawnych w funkcjonowanie szkół.
Piotr Koziol 1
Piotr Koziol 2

Kultura i rozrywka

2020-06-03, godz. 17:30 Teatr Dramatyczny przygotowuje premiery. "Skupiamy się na przyszłym sezonie" Opolski teatr nie otworzy swoich drzwi przed widzami z powodu remontu, który był zaplanowany do końca czerwca. A później nastąpi koniec sezonu artystycznego. » więcej 2020-06-03, godz. 15:30 Jan Leszek Wiącek zarapował w bluzie i czapce, aby wesprzeć medyków. "To nowe wyzwanie" Burmistrz Wołczyna zarapował w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #Hot16Challenge2. » więcej 2020-06-03, godz. 12:30 Przedstawienie "Wielkie mi Coś" zgłoszone do ogólnopolskiej nagrody Spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora 'Wielkie mi Coś' w reżyserii Marty Guśniowskiej dostał się do ścisłego finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie… » więcej 2020-06-03, godz. 10:15 Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu zaprasza, ale nie wszystkich MDK w Opolu od poniedziałku (01.06) otworzył swoje drzwi, ale nie uruchomił wszystkich sekcji i zajęć dla najmłodszych. Dom kultury jest placówką oświatową i musi… » więcej 2020-06-02, godz. 10:15 Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza zwiedzających. I wraca do cyklu "Światło na obraz" Po przerwie w działalności, którą wymusiła sytuacja epidemiologiczna w kraju i wprowadzone obostrzenia, w tym zamknięcie placówek kultury, Muzeum Śląska Opolskiego… » więcej 2020-06-01, godz. 19:00 Nowe muzeum powstało na Górze św. Anny Muzeum Krzyża Świętego to nowe miejsce na Górze św. Anny do odwiedzenia. Stworzył je kolekcjoner i pasjonat, Ryszard Makowiecki. Jego prywatna kolekcja krzyży… » więcej 2020-06-01, godz. 17:00 Konkurs Energetyczny Śmieszkowiec rozstrzygnięty Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu rozstrzygnęła Ogólnopolskie Konkurs Plastyczny 'Energetyczny Śmieszkowiec'. Ze względu na pandemię koronawirusa konkurs odbył… » więcej 2020-06-01, godz. 14:00 Już nadajemy! Festiwalowe Radio Opole na FM i w internecie Niezapomniane utwory i wykonania, najlepsze koncerty i pamiętne debiuty. To wszystko znajdzie się na antenie specjalnie uruchomionego przez naszą stację Festiwalowego… » więcej 2020-06-01, godz. 12:00 KFPP: Tomasz Jaros wystąpi na opolskich Debiutach Tomasz Jaros wygrał finał Szansy na Sukces Opole 2020. I za sprawą głosów telewidzów wystąpi w koncercie Debiuty tegorocznego 57. Krajowego Festiwalu Polskiej… » więcej 2020-05-31, godz. 14:30 MBP rozdaje kody do cyfrowych bibliotek Działające w czerwcu kody do bibliotek cyfrowych rozdaje Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Dzięki dostępowi do tych bibliotek można przeczytać najnowsze powieści… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »