Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-04-25, 19:13 Autor: Daniel Klimczak

Mobilne planetarium odwiedziło nyską "Dziesiątkę". W pokazach wzięło udział kilkaset dzieci

Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Planetobus w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkaset dzieci odwiedziło mobilne planetarium, które wczoraj (24.04) i dziś (25.04) gościło w nyskiej Szkole Podstawowej nr 10.
Pokazy odbywały się w dmuchanej kopule o średnicy kilku metrów. Młodzi nysianie mieli okazję obejrzeć gwiazdy, a także wirtualnie odwiedzić inne planety czy międzynarodową stację kosmiczną.

Mateusz Wyszyński z Planetarium Niebo Kopernika w Warszawie wyjaśnia, że jednym z głównych celów tego typu wizyt jest zainteresowanie najmłodszych astronomią.

- Kilka pokazów mamy tak naprawdę w zanadrzu. Skupiamy się po prostu na tematyce kosmosu. Dużo zależy od tego, jak nas poprowadzą nasi zwiedzający. Jeżeli chcą więcej posłuchać o planetach, to nie ma problemu, możemy im planety pokazać, polecieć nawet do nich i zobaczyć je z bliska - mówi.

Uczestnicy pokazów nie kryli fascynacji wizytą w planetarium. Jak mówią, spore wrażenie zrobiła na nich podróż do innych galaktyk czy informacje dotyczące badań naukowych na orbicie okołoziemskiej. Młodzi ludzie zapamiętali także, że Wenus, ze względu na panującą na jej powierzchni wysoką temperaturę, nie jest miejscem przyjaznym dla ludzi. Podobne odczucia można by mieć podróżując na Plutona, gdzie termometry wskazywałyby z kolei ekstremalne mrozy.

Dodajmy, że planetobus oraz naukobus, czyli mobilne laboratorium, to inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tylko w 2017 roku z programu skorzystało ponad 100 tysięcy uczniów w całej Polsce. W tym roku naukobus odwiedzi łącznie 100 miejscowości, natomiast planetobus - 60.
Mateusz Wyszyński
Uczestnicy pokazów

Wiadomości z regionu

2019-09-17, godz. 12:30 Decyzja sądu w sprawie pieniędzy dla Tomasza Komendy jeszcze w tym roku? "Sąd będzie już tylko czekał na opinie biegły ... Przesłuchania więźniów i oczekiwanie na opinie biegłych. To jedyne zaplanowane przez sąd czynności, które pozostały do tego, aby wydać decyzję ws. odszkodowan ... » więcej 2019-09-17, godz. 11:45 17 września 80 lat temu Związek Sowiecki zaatakował Polskę. "Dla Kresowiaków to było traumatyczne wydarzenie" Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Opolu upamiętniono 80. rocznicę agresji Sowietów na Polskę. ZSRR najechał na Polskę ... » więcej 2019-09-17, godz. 11:30 ZUS apeluje o rozwagę! Fałszywi pracownicy za pieniądze "pomagają" załatwić 500 plus dla osób niesamodzielnych Opolski ZUS ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i za pieniądze proponują załatwienie formalności związa ... » więcej 2019-09-17, godz. 10:31 Trzech kandydatów powalczy o fotel rektora Politechniki Opolskiej Wybory odbędą się 30 września, a o tym kto zastąpi tragicznie zmarłego prof. Marka Tukiendorfa, zdecyduje 100-osobowe uczelniane kolegium elektorów. » więcej 2019-09-17, godz. 10:02 32-latek zatrzymany. Był poszukiwany, miał w domu narkotyki Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 32-letniemu mieszkańcowi Brzegu, u którego w mieszkaniu policjanci znaleźli narkotyki. Mężczyzna był poszukiwany do odbyc ... » więcej 2019-09-17, godz. 10:02 "Nie ma portu morskiego bez połączenia z rzeką". Startuje II Kongres Żeglugi Śródlądowej Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej startuje dziś w Opolu. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'W stronę korzyści'. » więcej 2019-09-17, godz. 07:59 Ekologiczny Kędzierzyn-Koźle i zmiany systemowe. Robert Węgrzyn i Beniamin Godyla przedstawili program Koalicji Obywat ... Walka o czyste powietrze, przebudowa ronda Milenijnego, czyli newralgicznego miejsca dla kierowców i zabezpieczenie powiatu przed powodzią, to najważniejsze z ... » więcej 2019-09-17, godz. 07:00 Opolanie przekonują się do czynu społecznego? Opolanie zgłosili 26 pomysłów w ramach akcji 'Czyn społeczny', nazwaną oficjalnie Inicjatywą Lokalną. Najczęściej zgłaszali chęć zazielenienia swojego otoczen ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:45 KWW Mniejszość Niemiecka ma pomysł na inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Reaktywacja portu w Koźlu, budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w gminie Bierawa i ukończenie innych inwestycji przeciwpowodziowych - to priorytety w powie ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:00 Piki benzenu niepokoją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale do średniorocznej normy daleko Od kilku dni aktywiści z Kędzierzyna Koźla alarmują o niepokojących pikach benzenu. Stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »