Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-21, 10:35 Autor: Katarzyna Doros

Niebo na wyciągnięcie ręki. Mobilny Planetobus zaparkował w Głogówku

Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Planetobus w Głogówku [fot. Katarzyna Doros]
Mobilne "laboratorium astronomiczne" odwiedziło Zespół Szkół w Głogówku. Planetobus, dzięki któremu dzieci i dorośli mogą odkrywać tajniki kosmosu, to wspólny projekt Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
- Nasze mobilne planetarium, to taka wielka dmuchana kopuła, w której możemy zobaczyć m.in. gwiazdozbiory charakterystyczne dla danej pory roku i co najciekawsze, obecnie widoczne nad tą miejscowością, w której się znajdujemy, czyli w Głogówku - wyjaśnia Joanna Olejniczak z Centrum Nauki Kopernik. - Dodatkowo możemy sobie zwiedzić Układ Słoneczny, wybrać się na jakąś planetę, a nawet zobaczyć księżyce i charakterystyki tych miejsc w kosmosie, które są nam bardzo odległe. Jest przede wszystkim duża ciekawość tego tematu, bo jest trochę na wyciągnięcie naszej ręki, wzroku. Kiedy wyjdziemy wieczorem i popatrzymy na niebo, to nagle okazuje się, że to o czym opowiadaliśmy, jest blisko nas.

- Dowiedzieliśmy się, że kosmos jest jakby jeszcze nieodkryty do końca i jest pełno planet i galaktyk, że jesteśmy w Drodze Mlecznej - mówi Mateusz Dobrowolski z Głogówka. - Droga Mleczna, to jest nasza galaktyka, w której żyjemy. Ja się tym interesuję, bo u dziadka był teleskop i zawsze oglądałem wieczorem gwiazdy.

- Bardzo mnie interesowały te gwiazdozbiory, bo było ich dużo. Nie wiedziałem, że na niebie są też umieszczone znaki zodiaku. To jakby albo spadamy, albo coś na nas spada - też było fajnym efektem. Mogliśmy zobaczyć planety, które chcieliśmy, dwie były do wybrania - dodaje Michał Stasiak.

Każdy, kto odwiedził Planetobus otrzymał "Poradnik młodego naukowca" z astronomicznymi ciekawostkami i propozycją eksperymentów do samodzielnego wykonania w domu.
Joanna Olejniczak
dzieci

Wiadomości z regionu

2019-11-21, godz. 21:45 Niebezpieczny wieczór na opolskich drogach. Śmiertelny wypadek koło Praszki Na drodze krajowej nr 45 miejscowości Kowale samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Do tego zdarzenia doszło po godzinie 21. To jest odcinek między Praszką… » więcej 2019-11-21, godz. 21:00 Na Politechnice Opolskiej gotowali studenci z całego świata. Bariera językowa nie stanowiła problemu Międzynarodowy Dzień Gotowania na Politechnice Opolskiej. Dział współpracy międzynarodowej wraz z Instytutem Konfucjusza zorganizował smaczny wieczór. Studenci… » więcej 2019-11-21, godz. 20:00 Nyski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków ma 15 lat. "Z cukrzycą da się żyć, tylko trzeba wiedzieć jak" Nyscy diabetycy świętowali dziś (21.11) 15-lecie istnienia zrzeszającej ich organizacji. Podczas gali w miejscowym muzeum nie brakowało wspomnień, wzruszeń, a… » więcej 2019-11-21, godz. 19:45 Opole będzie miało autobusy elektryczne Ratusz zakupi elektryczne autobusy dla Opola. Urząd miasta wygrał konkurs ogólnopolski, dzięki któremu Centrum Unijnych Projektów Transportowych przyznało 14 milionów… » więcej 2019-11-21, godz. 19:00 Do trzech razy sztuka? Skarbimierz-Osiedle zapowiada kolejne podejście do walki o prawa miejskie Skarbimierz-Osiedle nie rezygnuje ze starań o prawa miejskie. Władze gminy ponownie zachęcają mieszkańców do wypełniania ankiet, w których mogą oni określić, jaki… » więcej 2019-11-21, godz. 18:45 Trzy nowe wozy dla strażaków z gminy Walce W tym roku strażacy z gminy Walce wzbogacili się o trzy nowe samochody. Nie wszystkie są firmowo nowe, ale i tak druhowie są z nich zadowoleni, bo wymieniły wysłużone… » więcej 2019-11-21, godz. 18:00 Na co dzień pomagają innym, dzisiaj mają święto. W Opolu zorganizowano spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Pracownicy socjalni mają dziś (21.11) swoje święto. W Opolu szczególny dzień dla wszystkich pracowników służb społecznych połączono z 20-leciem Regionalnego Ośrodka… » więcej 2019-11-21, godz. 16:54 Policjanci poszukują świadków wypadku Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku drogowego z 12 listopada. Do zdarzenia doszło na ulicy Wrocławskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Niemodlińską. » więcej 2019-11-21, godz. 16:45 Ostatnia droga Jana Labusa. W pożegnaniu burmistrza Ozimka wzięły udział setki osób Ozimek pożegnał Jana Labusa. W ostatniej drodze zmarłemu w niedzielę (17.11) burmistrzowi towarzyszyli współpracownicy, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych… » więcej 2019-11-21, godz. 16:45 Droga wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku. Przecięcia wstęgi nie było. "Wybudowaliśmy coś na kształt obwodnicy..… Droga wojewódzka 414 w Lubrzy oddana do użytku. Zakończono przebudowę drogi między Białą a Prudnikiem. Za blisko 30 mln złotych wymieniono 4 kilometry nawierzchni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »