Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-11, 18:38 Autor: Jan Poniatyszyn

Deficyt lekarzy w prudnickim szpitalu jest efektem działań władz powiatu?

Szpital powiatowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital powiatowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Za trudną sytuację prudnickiego szpitala odpowiadają władze powiatu - twierdzi Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Od 15 stycznia na dwa tygodnie zostanie zawieszona działalność oddziału ginekologiczno – położniczego lecznicy. Powodem jest brak lekarzy specjalistów. Szpital podlega Starostwu Powiatowemu w Prudniku.
- Do położnictwa szpital dopłacił w zeszłym roku blisko 1,2 mln złotych – mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki z Platformy Obywatelskiej. – Wskaźniki ilości urodzeń oraz te finansowe, a także brak lekarzy ginekologów na rynku opolskim powodują, że zagrożenie dalszej działalności tego oddziału jest duże. Generuje on bardzo dużą stratę. Aby oddział ginekologiczno – położniczy mógł się bilansować, potrzebnych byłoby około 600 porodów. Natomiast jest ich około 340.

Problemy z deficytem lekarzy prudnicki szpital ma od kilku lat. Nasiliły się, gdy prezesem spółki zarządzającej lecznicą został wskazany przez starostwo Anatol Majcher.

- Wówczas z Prudnika odeszła do Głubczyc najlepsza kadra lekarska – mówi poseł Katarzyna Czochara. – Przez 12 lat, odkąd starostą jest pan Roszkowski sytuacja prudnickiego szpitala z roku na rok stale się pogarsza. Pielęgniarkom, które mają specjalizację, odebrano dodatek właśnie z tytułu tej specjalizacji. W momencie, gdy zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia podniesiono wynagrodzenie dla białego personelu, to w prudnickim szpitalu pielęgniarki wysoko wykwalifikowane zarabiają mniej. Przecież za chwilę Prudnik straci kolejną wykwalifikowaną kadrę.

Według Katarzyny Czochary władze powiatu prudnickiego zamiast wspierać szpital zwiększyły w ubiegłym roku o 540 tysięcy złotych wydatki na urzędników starostwa. Zatrudnienie w tej instytucji miało też wzrosnąć o 18 etatów.

Czy zawieszenie działalności oddziałów ginekologicznych w Prudniku i Kluczborku to pierwsze symptomy zapaści powiatowego szpitalnictwa? Będziemy o tym rozmawiać w sobotniej Samorządowej Loży Radiowej. Początek programu zaraz po godzinie 11.00
Radosław Roszkowski
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2019-01-17, godz. 17:54 Wypadek na Prószkowskiej w Opolu Dwa auta osobowe zderzyły się na ul. Prószkowskiej w Opolu. Do wypadku doszło około godz. 17:00. » więcej 2019-01-17, godz. 17:00 Trzeba wyburzyć budynek socjalny zniszczony przez pożar Budynek socjalny w Zdzieszowicach, w którym w listopadzie ubiegłego roku wybuchł pożar, trzeba będzie wyburzyć. Koszt poniesie gmina. Cały czas trwa policyjne ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:15 Na Spychalskiego w Opolu wraca buspas W piątek (18.01) na ulicę Spychalskiego w Opolu wraca buspas. Wcześniej taka organizacja ruchu od mostu na kanale Ulgi w stronę ulicy Wrocławskiej już funkcjo ... » więcej 2019-01-17, godz. 16:00 Opolskie wcześniaki mogą obronić się przed wirusem RSV Tylko do końca lutego opolskie wcześniaki mogą skorzystać z tego sezonu realizacji programu lekowego 'Profilaktyka zakażeń wirusem RS'. Poradnia Neonatologicz ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:00 Weekendowe studniówki dwóch szkół z Opola bez zmian. "Bardzo trudno przełożyć ten bal" Zgodnie z planem odbędą się studniówki w Liceum Ogólnokształcącym numer 1 i Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu, mimo piątkowo-sobotniej żałoby narodowej. » więcej 2019-01-17, godz. 14:30 Ciężarówka z dziurawą tarczą hamulcową zatrzymana przez ITD Ciężarówkę zagrażającą bezpieczeństwu ruchu drogowego zatrzymali podczas rutynowej kontroli inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Ins ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:30 Żałoba miejska w Opolu. Odwołano wiele imprez kulturalnych, jutro msza św. w intencji Pawła Adamowicza Opole dziś w żałobie. To decyzja po wydarzeniach do których doszło w niedzielę w Gdańsku. Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Paweł ... » więcej 2019-01-17, godz. 13:30 Trwa Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego. Jakim zainteresowaniem cieszy się ten język wśród uczniów? - Frekwencja jest duża, my już tradycyjnie wspieramy stronę organizacyjną i techniczną konkursu - przyznał w rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodnic ... » więcej 2019-01-17, godz. 12:53 Wypchnął kompana przez balkon, odpowie za zabójstwo Nyska policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o zabójstwo. 43-latek miał wypchnąć znajomego przez okno balkonowe na trzecim piętrze. » więcej 2019-01-17, godz. 11:25 Policjanci z Grodkowa przygotowali paczki dla Polaków na Kresach Grodkowscy policjanci i pracownicy cywilni tamtejszego komisariatu kolejny raz zaangażowali się w akcję 'Wesprzyj polskich Kombatantów na Kresach'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »