Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-01-11, 18:38 Autor: Jan Poniatyszyn

Deficyt lekarzy w prudnickim szpitalu jest efektem działań władz powiatu?

Szpital powiatowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Szpital powiatowy w Prudniku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Za trudną sytuację prudnickiego szpitala odpowiadają władze powiatu - twierdzi Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Od 15 stycznia na dwa tygodnie zostanie zawieszona działalność oddziału ginekologiczno – położniczego lecznicy. Powodem jest brak lekarzy specjalistów. Szpital podlega Starostwu Powiatowemu w Prudniku.
- Do położnictwa szpital dopłacił w zeszłym roku blisko 1,2 mln złotych – mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki z Platformy Obywatelskiej. – Wskaźniki ilości urodzeń oraz te finansowe, a także brak lekarzy ginekologów na rynku opolskim powodują, że zagrożenie dalszej działalności tego oddziału jest duże. Generuje on bardzo dużą stratę. Aby oddział ginekologiczno – położniczy mógł się bilansować, potrzebnych byłoby około 600 porodów. Natomiast jest ich około 340.

Problemy z deficytem lekarzy prudnicki szpital ma od kilku lat. Nasiliły się, gdy prezesem spółki zarządzającej lecznicą został wskazany przez starostwo Anatol Majcher.

- Wówczas z Prudnika odeszła do Głubczyc najlepsza kadra lekarska – mówi poseł Katarzyna Czochara. – Przez 12 lat, odkąd starostą jest pan Roszkowski sytuacja prudnickiego szpitala z roku na rok stale się pogarsza. Pielęgniarkom, które mają specjalizację, odebrano dodatek właśnie z tytułu tej specjalizacji. W momencie, gdy zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia podniesiono wynagrodzenie dla białego personelu, to w prudnickim szpitalu pielęgniarki wysoko wykwalifikowane zarabiają mniej. Przecież za chwilę Prudnik straci kolejną wykwalifikowaną kadrę.

Według Katarzyny Czochary władze powiatu prudnickiego zamiast wspierać szpital zwiększyły w ubiegłym roku o 540 tysięcy złotych wydatki na urzędników starostwa. Zatrudnienie w tej instytucji miało też wzrosnąć o 18 etatów.

Czy zawieszenie działalności oddziałów ginekologicznych w Prudniku i Kluczborku to pierwsze symptomy zapaści powiatowego szpitalnictwa? Będziemy o tym rozmawiać w sobotniej Samorządowej Loży Radiowej. Początek programu zaraz po godzinie 11.00
Radosław Roszkowski
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:45 Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono ... » więcej 2019-10-22, godz. 19:00 Prawie tysiąc mieszkańców regionu dostało 500 plus dla osób niesamodzielnych od ZUS Opolski ZUS wydał ponad 940 decyzji o przyznaniu dodatku uzupełniającego dla osób niesamodzielnych w ramach programu 500 plus. Z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:30 "Trzeba wierzyć, że można osiągać sukcesy i trzeba wierzyć w siebie". Bartłomiej Bonk gościem Ogólnopolskiego Tygodnia ... Ruszył Ogólnopolski Tydzień Kariery, podczas którego doradcy zawodowi i ciekawi goście pomagają młodzieży w doborze przyszłego zawodu. Wydarzenie ma inspirowa ... » więcej 2019-10-22, godz. 18:00 W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tęt ... » więcej 2019-10-22, godz. 17:30 Opole: Marcin Ociepa zapewnia, że pamięta o wyborczych obietnicach Marcin Ociepa zapewnia, że po wygranych wyborach parlamentarnych nie zapomniał o swoich obietnicach złożonych podczas kampanii. Obecny wiceminister przedsiębi ... » więcej 2019-10-22, godz. 16:00 Konsultacje, diety i karty EKUZ. "Środa z profilaktyką" jutro (23.10) w przychodni Centrum w Opolu Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje 'Środę z profilaktyką' w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania. Chętni dowiedzą si ... » więcej 2019-10-22, godz. 15:00 Nietypowa, powyborcza konferencja prasowa Mniejszości Niemieckiej 'Afera UW' - pod takim hasłem odbyła się dzisiaj (22.10) dość nietypowa konferencja Mniejszości Niemieckiej. Rozszerzenie tytułu to 'Afera Udane Wybory'. Prze ... » więcej 2019-10-22, godz. 14:15 Pechowe miejsce. To już 15 taki wypadek - auto wypada na łuku z drogi i ląduje w ogródku pani Kariny Drugi raz w tym miesiącu kierowca jadący z nadmierną prędkością wypadł na łuku z drogi wojewódzkiej 423 w Rozwadzy koło Zdzieszowic i zakończył podróż w ogród ... » więcej 2019-10-22, godz. 13:45 W Kamieniu Śląskim debatują o 15-leciu Polski w Unii Europejskiej Powrót do Europy. 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej - taki jest temat 24. Seminarium Śląskiego, które dzisiaj (22.10) rozpoczęło się w Kamieniu Śl ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »