Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-12-20, 19:15 Autor: Daniel Klimczak

Grodków doczekał się centrum przesiadkowego. "Do tej pory dworzec nie przynosił nam chluby" [ZDJĘCIA]

Dworzec w Grodkowie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec w Grodkowie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec w Grodkowie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
Dworzec w Grodkowie po remoncie [fot. Daniel Klimczak]
W Grodkowie otwarto centrum przesiadkowe powstałe na bazie dotychczasowego dworca kolejowo-autobusowego.
Do tej pory obiekt stopniowo podupadał, zwłaszcza po 2000 roku, kiedy to zawieszono ruch pociągów między Nysą a Brzegiem. Ponad pięć lat temu gmina przejęła budynek wraz z częścią przylegającego terenu. W remoncie pomogły unijne fundusze.

- Do tej pory dworzec nie przynosił chluby naszemu miastu. Cały czas pracowaliśmy nad tym, żeby poprawić jego stan i to się udało. Powróciliśmy do tej funkcji, czyli poczekalni. Będzie tam dyspozytornia dla PKS-u, jest też zaplecze sanitarne, czyli toalety, które będą ogólnodostępne - tłumaczy burmistrz Grodkowa Marek Antoniewicz.

Przebudowy doczekał się też plac dworcowy, na którym powstały nowe miejsca parkingowe.

Remont zbiegł się ze 170-leciem istnienia linii kolejowej i 10. rocznicą reaktywacji połączeń z Nysy do Brzegu. Pamiątki z tamtych czasów można oglądać na specjalnej wystawie, która jutro stanie w centrum miasta.

- Cała historia linii Nysa - Brzeg, kiedy powstała, kiedy została wybudowana, jak mieszkańcy walczyli o przywrócenie połączeń, zbierali podpisy w kolejkach, historia dworca, budynku kolejowego, cała infrastruktura jak kiedyś wyglądała, peronów, których już nie ma, nastawni - wymienia Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

O pieniądze na wdrażanie strategii niskoemisyjnej Grodków ubiegał się wspólnie z Paczkowem, który także doczeka się nowego dworca. Obie gminy otrzymały ponad 11 milionów złotych z unijnej kasy, z czego do Grodkowa trafiło 9 milionów. Oprócz centrum przesiadkowego, w gminie powstały nowe parkingi, ścieżki rowerowe oraz energooszczędne oświetlenie uliczne.
Marek Antoniewicz
Damian Kapinos

Wiadomości z regionu

2019-12-06, godz. 16:59 Zderzenie trzech aut na DK 45. Nie żyje jedna osoba, trasa na wysokości Żużeli jest zablokowana Zablokowana jest droga krajowa nr 45 w miejscowości Żużela. Na trasie Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle tuż po godzinie 16:00 zderzyły się trzy pojazdy - dwie osobówki… » więcej 2019-12-06, godz. 15:52 Wrażeń i prezentów wystarczy na długo. Mikołaje z wizytą na oddziale pediatrii USK Uśmiech jest najlepszym lekarstwem, co wiadomo nie od dzisiaj. Nie zabraknie go przez wiele godzin, a nawet dni na twarzach najmłodszych pacjentów Uniwersyteckiego… » więcej 2019-12-06, godz. 15:11 Prudnik: rękodzielnicy zaprezentują wyroby i ozdoby świąteczne Atrakcje dla całych rodzin przygotowano podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Prudniku. Trzydniowej imprezie na rynku towarzyszyć będzie bogata oferta świątecznego… » więcej 2019-12-06, godz. 15:00 Modernizacja linii kolejowej Opole - Kędzierzyn-Koźle prawie na półmetku Przebudowa linii kolejowej między Opolem a Kędzierzynem-Koźlem jest już prawie na półmetku. Wyremontowano 50 kilometrów torów, wymieniono 45 rozjazdów, gotowe… » więcej 2019-12-06, godz. 13:45 Nietypowy prezent na mikołaja. Policjanci z Tułowic otrzymali alkomat Alkomat na mikołaja. Każdy prezent jest dobry. Z takiego założenia wyszły władze Tułowic, które taki sprzęt podarowały policjantom z miejscowego posterunku. » więcej 2019-12-06, godz. 12:45 Sąd: pielęgniarz nie gwałcił więźnia, ale przekroczył uprawnienia Pielęgniarz z głubczyckiego więzienia Łukasz H., początkowo był oskarżany przez więźnia o przymuszenie do kontaktów seksualnych. Miało do tego dochodzić na terenie… » więcej 2019-12-06, godz. 12:30 Już można składać wnioski o "OPOLKĘ" Kartę autobusową proponuje dla mieszkańców stolicy województwa Miejski Zakład Komunikacyjny. » więcej 2019-12-06, godz. 11:14 Jazda "na suwak" i korytarze życia - to nowe obowiązki kierowców Od dziś (6.12) kierowcy mają obowiązek tworzenia tak zwanych 'korytarzy życia' oraz jazdy na suwak. Celem nowych regulacji jest ułatwienie służbom ratunkowym dojazdu… » więcej 2019-12-06, godz. 10:51 Zderzenie czterech samochodów na DK 46 [AKTUALIZACJA] Na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Opola w Jakubowicach zderzyły się cztery samochody. Jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2019-12-06, godz. 10:30 Będzie kolorowo i świątecznie w Kluczborku. Po południu rozpocznie się Święto Światła Święto Światła połączone z Mikołajkami zaplanowano na dzisiejsze (06.12) popołudnie w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »