Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-13, 16:15 Autor: Wiktoria Palarczyk

Opolska Partia Razem podpisała deklarację świeckości

Opolska Partia Razem podpisała deklarację świeckości [fot. Wiktoria Palarczyk]
Opolska Partia Razem podpisała deklarację świeckości [fot. Wiktoria Palarczyk]
Opolska Partia Razem podpisała deklarację świeckości [fot. Wiktoria Palarczyk]
Opolska Partia Razem podpisała deklarację świeckości [fot. Wiktoria Palarczyk]
Opolska Partia Razem podpisała deklarację świeckości [fot. Wiktoria Palarczyk]
Opolska Partia Razem podpisała deklarację świeckości [fot. Wiktoria Palarczyk]
Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego Partii Razem poświadczyli, że będą przeciwdziałać finansowaniu kościoła ze środków publicznych, zabiegać o świecki charakter podległych im instytucji oraz urzędowych uroczystości. Deklarację świeckości podpisali podczas konferencji prasowej.
Maciej Kruszka, lider listy w okręgu numer 1, zaznaczał, że należy zmienić postawę kościoła katolickiego, ponieważ nasze społeczeństwo się zmienia.

- Coraz więcej osób przyjeżdża z Ukrainy na Opolszczyznę, zostaje tutaj i zakłada rodziny. Najczęściej są to osoby, które nie są wyznania rzymsko-katolickiego. Szanując różnorodność w regionie musimy postawić na świeckość i niezależność światopoglądową samorządów - dodaje Kruszka.

- Partia Razem chce Polski, która jest wygodnym domem dla wszystkich, zarówno dla wierzących, jak i niewierzących - podkreślała Kaja Filaczyńska, "dwójka" Razem w okręgu numer 1. - Wnioski o dofinansowanie dla inicjatyw kościelnych będziemy traktować na równi z wnioskami innych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, czy fundacji. Oficjalnie organizowane uroczystości samorządowe nie będą zawierały w swoim przebiegu mszy, ani innych praktyk religijnych. Stworzymy standard bezpiecznej, świeckiej i tolerancyjnej szkoły, która jest wrażliwa na przemoc wobec dzieci i młodzieży - dodaje Filaczyńska.

Przypomnijmy, wybory samorządowe odbędą się 21 października.
Maciej Kruszka
Kaja Filaczyńska

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »