Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-19, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na terenie gminy urzędnik wyborczy musi mieć zapewniony transport?

[zdj. Wanda Kownacka]
[zdj. Wanda Kownacka]
Zastrzeżenia dotyczące organizacji jesiennych wyborów mają niektórzy samorządowcy. Chodzi o obowiązki spoczywające na gminach. Krajowe Biuro Wyborcze przesłało im porozumienie. Określa ono warunki organizacyjno-administracyjne i techniczne obsługi urzędników wyborczych oraz zasad pokrywania kosztów ich działania.
- Urzędnik wyborczy będzie teraz nie z gminy tylko powołany z zewnątrz - mówi wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Bulwersujące dla mnie jest to, że urzędnik wyborczy ma mieć zapewniony z gminy transport związany z wykonywaniem jego zadań. To ja się pytam, jaki transport? Przecież w naszej gminie my nie mamy samochodu służbowego. Nie widzę tego, aby jakiś nasz pracownik brał urzędnika wyborczego do swojego samochodu i na swojej delegacji jeździł z nim i załatwiał w gminie sprawy urzędnika wyborczego.

- W tym wszystkim nie chodzi o to, aby urzędnikowi wyborczemu gmina zapewniła samochód - wyjaśnia Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. – Wójt przygotowuje lokale wyborcze. Autorzy porozumienia przewidywali to w ten sposób, że skoro i tak jego przedstawiciel będzie jechał na kontrolę tych lokali, to w ramach tego wyjazdu będzie mógł pojechać razem z urzędnikiem wyborczym. Wtedy ten koszt się zmniejszy. Gdyby nie było takich możliwości to wówczas ten urzędnik będzie musiał pojechać sam, ale też wtedy gmina będzie musiała, jakby podwójnie zapłacić. To jest szukanie jakiegoś niepotrzebnego problemu.

Koszty przeprowadzenia wyborów samorządowych pokrywa Krajowe Biuro Wyborcze. Zadaniem gminy jest m.in. zabezpieczenie pomieszczenia biurowego z przeznaczeniem na siedzibę urzędnika wyborczego oraz udostępnienie łączności informatycznej i telefonicznej.
Mariusz Kozaczek
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2019-12-09, godz. 08:00 Mają już swój dom. Nowa siedziba harcerzy w Opolu Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Opolu ma nową siedzibę. Znajduje się przy ulicy Jagiellonów 72 i została oficjalnie otwarta. » więcej 2019-12-08, godz. 20:55 Strategia imigracyjna tematem Niedzielnej Loży Radiowej W naszym regionie systematycznie rośnie zapotrzebowanie na pracowników, ale maleje liczba chętnych do podjęcia pracy. Opolscy politycy w dzisiejszej (08.12) Niedzielnej… » więcej 2019-12-08, godz. 20:41 Mariusz Żmuda Kierowcą Roku Opolszczyzny w Świątecznym Pucharze Forda W Opolu odbywał się dziś (08.12) Świąteczny Puchar Forda, który zakończył 3 rundę Kierowcy Roku Opolszczyzny. To już 23 edycja tej imprezy. O godzinie 10.00 obok… » więcej 2019-12-08, godz. 19:41 Mikołaje maszerowały przez Opole. Charytatywna akcja na rzecz oddziału chirurgii dziecięcej Marsz Mikołajów wystartował dzisiaj (08.12) w Opolu po raz szósty. Głównym celem kolejnej odsłony akcji charytatywnej było wsparcie oddziału chirurgii dziecięcej… » więcej 2019-12-08, godz. 19:40 Finał Świątecznej Paczki. "Pomagamy rodzinom w sposób mądry" W całym kraju, także w Opolu, trwa tzw. weekend cudów. Wolontariusze ze Szlachetnej Paczki dostarczają najpotrzebniejsze rzeczy do wybranych rodzin. Na Opolszczyźnie… » więcej 2019-12-08, godz. 16:30 Opole: Mikołaj zjechał do dzieci ze szpitalnego dachu Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami zjechał... z dachu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjenci z oddziału pediatrii otrzymali upominki nie… » więcej 2019-12-08, godz. 15:55 Cztery samochody zderzyły się na ul. Częstochowskiej w Opolu Pojazdami podróżowało pięć osób, jedna z nich jest poszkodowana. » więcej 2019-12-08, godz. 14:20 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-08, godz. 12:54 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 O 16.30 Olesno rozbłyśnie charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »