Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-19, 13:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Na terenie gminy urzędnik wyborczy musi mieć zapewniony transport?

[zdj. Wanda Kownacka]
[zdj. Wanda Kownacka]
Zastrzeżenia dotyczące organizacji jesiennych wyborów mają niektórzy samorządowcy. Chodzi o obowiązki spoczywające na gminach. Krajowe Biuro Wyborcze przesłało im porozumienie. Określa ono warunki organizacyjno-administracyjne i techniczne obsługi urzędników wyborczych oraz zasad pokrywania kosztów ich działania.
- Urzędnik wyborczy będzie teraz nie z gminy tylko powołany z zewnątrz - mówi wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Bulwersujące dla mnie jest to, że urzędnik wyborczy ma mieć zapewniony z gminy transport związany z wykonywaniem jego zadań. To ja się pytam, jaki transport? Przecież w naszej gminie my nie mamy samochodu służbowego. Nie widzę tego, aby jakiś nasz pracownik brał urzędnika wyborczego do swojego samochodu i na swojej delegacji jeździł z nim i załatwiał w gminie sprawy urzędnika wyborczego.

- W tym wszystkim nie chodzi o to, aby urzędnikowi wyborczemu gmina zapewniła samochód - wyjaśnia Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. – Wójt przygotowuje lokale wyborcze. Autorzy porozumienia przewidywali to w ten sposób, że skoro i tak jego przedstawiciel będzie jechał na kontrolę tych lokali, to w ramach tego wyjazdu będzie mógł pojechać razem z urzędnikiem wyborczym. Wtedy ten koszt się zmniejszy. Gdyby nie było takich możliwości to wówczas ten urzędnik będzie musiał pojechać sam, ale też wtedy gmina będzie musiała, jakby podwójnie zapłacić. To jest szukanie jakiegoś niepotrzebnego problemu.

Koszty przeprowadzenia wyborów samorządowych pokrywa Krajowe Biuro Wyborcze. Zadaniem gminy jest m.in. zabezpieczenie pomieszczenia biurowego z przeznaczeniem na siedzibę urzędnika wyborczego oraz udostępnienie łączności informatycznej i telefonicznej.
Mariusz Kozaczek
Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »