Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-28, 06:58 Autor: Ewelina Laxy

Opolscy politycy o wyścigu po fotel prezydenta Opola. Są pierwsze sondaże

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 maja 2018 [fot. Paweł Grabek]
Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 maja 2018 [fot. Paweł Grabek]
Pierwsze miejsce w wyścigu po fotel prezydenta Opola według sondażu przygotowanego przez Polska Press Group we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia zajmuje Arkadiusz Wiśniewski. Na drugim jest Violetta Porowska z PiS, na trzecim Marcin Gambiec (Mniejszość Niemiecka) i Witold Zembaczyński (Nowoczesna) . Na czwartej pozycji uplasowała się Apolonia Klepacz z SLD, a na piątej Krzysztof Drynda (Razem dla Opola). O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Ten sondaż pokazuje jedno: że w stolicy województwa opolskiego to tak naprawdę pan Arkadiusz Wiśniewski nie może być pewien niczego. Kandydatka Zjednoczonej Prawicy, pani wicewojewoda Violetta Porowska, jest osobą niedoszacowaną - mówi poseł Katarzyna Czochara, liderka PiS w regionie.

Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej twierdzi, że w Opolu czeka nas druga tura, ale na sondaże musimy patrzeć ostrożnie.

- Powoływanie się na wewnętrzne sondaże, zlecone przez partię polityczną, moim zdaniem to lekkie nieporozumienie. Jeżeli chodzi o sondaż, który opublikowała NTO, to powiem tak. Czy te wyniki badań są przeszacowane, czy są niedoszacowane, czy ta próba była reprezentacyjna, reprezentatywna? Czy te wyniki są miarodajne? To jest raczej spór dla socjologów.

Agnieszka Zagola z PSL zaznaczała, że w sondażu pojawiły się osoby, które nie zdeklarowały uczestnictwa w wyborach.

- Tak naprawdę ten sondaż jest deklaracją potencjalnych wyborców, dotyczącą głosowania na potencjalnych kandydatów na prezydenta. Na dzień dzisiejszy, ja bym odczytywała ten sondaż nie jako tendencje wyborczo-polityczne, ale to jest recenzja pracy prezydenta.

Piotr Pancześnik z Porozumienia twierdzi, że sondaż jest ankietą wizerunkową.

- Ten wizerunek prezydenta w toku tych sondaży widać, że topnieje, Jeżeli to się potwierdzi w następnym sondażu, w takim już bardzo szczegółowym, to będzie poważne ostrzeżenie dla prezydenta, że jest już na równi pochyłej, bo sondaże takie pokazują pewne tendencje w polityce, pewne tendencje w odbiorze społecznym.

- Trzecie miejsce w sondażu, to dla mnie dobra pozycja, ale nie wiem, czy wystartuję po fotel prezydenta Opola. To zależy od wielu czynników - mówi Marcin Gambiec, lider Mniejszości Niemieckiej w Opolu. - Podejmujemy decyzje w oparciu o spotkania z mieszkańcami. Spotykamy się w kilkunastu kołach w Opolu. Rozmawiamy ze sobą cały czas i przede wszystkim celem naszym jest to, żeby pokazać Opole po kolejnej kadencji. Wynik sam pokazuje, że to co zrobiliśmy w tej kadencji, to jesteśmy siłą w Opolu, z czego bardzo się cieszę.

Tobiasz Gajda z Nowoczesnej, zaznacza, że Witold Zembaczyński, który w sondażu NTO był trzeci na pewno nie wystartuje na prezydenta Opola.

- Czyli już mamy sytuację, że ten sondaż jest nieaktualny. Pan poseł Zembaczyński będzie skupiał się w najbliższym czasie na pracy w komisji Amber Gold. To jest kwestia myślę najbliższych dwóch tygodni, że nasz kandydat się pojawi i to już nam wywróci sytuacje do góry nogami. Dobry kandydat, obywatelski, który będzie zrzeszał bardzo wiele środowisk.

Robert Tistek z Kukiz'15 zaznacza, że osoby przygotowujące sondaż znowu nie wzięły pod uwagę jego ugrupowania.

- Ciężko jest się odnosić do tego sondaż€. Występują w nim osoby, które już się zdeklarowały, że będą startować. Nie ma jeszcze kampanii, a już prowadzą kampanię wyborczą. Nieujęcie nas w tego typu sondażach, jako takich, my traktujemy jako rzecz normalną. Nas się zwykle nie ujmuje i nie doszacowuje.

Politycy dyskutowali również o tym, kto miałby w Opolu szanse przejścia do drugiej tury wyborów, a także jakiego prezydenta potrzebuje stolica regionu.
Katarzyna Czochara
Tomasz Kostuś
Agnieszka Zagola
Piotr Pancześnik
Marcin Gambiec
Tobiasz Gajda
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Ciecierzyn: Rodzina Aleksandry J. nie korzystała z pomocy społecznej, ale to pracownicy OPS powiadomili policję o możl ... - Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie na polecenie kierownika powiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Aleksandrę J. z Ciec ... » więcej 2018-12-15, godz. 11:30 Tułowice będą miały prawdziwe centrum. Szykuje się przebudowa miasta Deptak, fontanna i miejsce odpoczynku - Tułowice będą miały swoje centrum. Burmistrz miasta Andrzej Wesołowski, rozpoczął pierwsze działania związane z przebu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »