Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-28, 06:58 Autor: Ewelina Laxy

Opolscy politycy o wyścigu po fotel prezydenta Opola. Są pierwsze sondaże

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 maja 2018 [fot. Paweł Grabek]
Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27 maja 2018 [fot. Paweł Grabek]
Pierwsze miejsce w wyścigu po fotel prezydenta Opola według sondażu przygotowanego przez Polska Press Group we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia zajmuje Arkadiusz Wiśniewski. Na drugim jest Violetta Porowska z PiS, na trzecim Marcin Gambiec (Mniejszość Niemiecka) i Witold Zembaczyński (Nowoczesna) . Na czwartej pozycji uplasowała się Apolonia Klepacz z SLD, a na piątej Krzysztof Drynda (Razem dla Opola). O tym dyskutowali goście Niedzielnej Loży Radiowej.
- Ten sondaż pokazuje jedno: że w stolicy województwa opolskiego to tak naprawdę pan Arkadiusz Wiśniewski nie może być pewien niczego. Kandydatka Zjednoczonej Prawicy, pani wicewojewoda Violetta Porowska, jest osobą niedoszacowaną - mówi poseł Katarzyna Czochara, liderka PiS w regionie.

Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej twierdzi, że w Opolu czeka nas druga tura, ale na sondaże musimy patrzeć ostrożnie.

- Powoływanie się na wewnętrzne sondaże, zlecone przez partię polityczną, moim zdaniem to lekkie nieporozumienie. Jeżeli chodzi o sondaż, który opublikowała NTO, to powiem tak. Czy te wyniki badań są przeszacowane, czy są niedoszacowane, czy ta próba była reprezentacyjna, reprezentatywna? Czy te wyniki są miarodajne? To jest raczej spór dla socjologów.

Agnieszka Zagola z PSL zaznaczała, że w sondażu pojawiły się osoby, które nie zdeklarowały uczestnictwa w wyborach.

- Tak naprawdę ten sondaż jest deklaracją potencjalnych wyborców, dotyczącą głosowania na potencjalnych kandydatów na prezydenta. Na dzień dzisiejszy, ja bym odczytywała ten sondaż nie jako tendencje wyborczo-polityczne, ale to jest recenzja pracy prezydenta.

Piotr Pancześnik z Porozumienia twierdzi, że sondaż jest ankietą wizerunkową.

- Ten wizerunek prezydenta w toku tych sondaży widać, że topnieje, Jeżeli to się potwierdzi w następnym sondażu, w takim już bardzo szczegółowym, to będzie poważne ostrzeżenie dla prezydenta, że jest już na równi pochyłej, bo sondaże takie pokazują pewne tendencje w polityce, pewne tendencje w odbiorze społecznym.

- Trzecie miejsce w sondażu, to dla mnie dobra pozycja, ale nie wiem, czy wystartuję po fotel prezydenta Opola. To zależy od wielu czynników - mówi Marcin Gambiec, lider Mniejszości Niemieckiej w Opolu. - Podejmujemy decyzje w oparciu o spotkania z mieszkańcami. Spotykamy się w kilkunastu kołach w Opolu. Rozmawiamy ze sobą cały czas i przede wszystkim celem naszym jest to, żeby pokazać Opole po kolejnej kadencji. Wynik sam pokazuje, że to co zrobiliśmy w tej kadencji, to jesteśmy siłą w Opolu, z czego bardzo się cieszę.

Tobiasz Gajda z Nowoczesnej, zaznacza, że Witold Zembaczyński, który w sondażu NTO był trzeci na pewno nie wystartuje na prezydenta Opola.

- Czyli już mamy sytuację, że ten sondaż jest nieaktualny. Pan poseł Zembaczyński będzie skupiał się w najbliższym czasie na pracy w komisji Amber Gold. To jest kwestia myślę najbliższych dwóch tygodni, że nasz kandydat się pojawi i to już nam wywróci sytuacje do góry nogami. Dobry kandydat, obywatelski, który będzie zrzeszał bardzo wiele środowisk.

Robert Tistek z Kukiz'15 zaznacza, że osoby przygotowujące sondaż znowu nie wzięły pod uwagę jego ugrupowania.

- Ciężko jest się odnosić do tego sondaż€. Występują w nim osoby, które już się zdeklarowały, że będą startować. Nie ma jeszcze kampanii, a już prowadzą kampanię wyborczą. Nieujęcie nas w tego typu sondażach, jako takich, my traktujemy jako rzecz normalną. Nas się zwykle nie ujmuje i nie doszacowuje.

Politycy dyskutowali również o tym, kto miałby w Opolu szanse przejścia do drugiej tury wyborów, a także jakiego prezydenta potrzebuje stolica regionu.
Katarzyna Czochara
Tomasz Kostuś
Agnieszka Zagola
Piotr Pancześnik
Marcin Gambiec
Tobiasz Gajda
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 21:59 Wypadek w Korfantowie - 3 osoby zostały ranne. Lądował śmigłowiec LPR Wczoraj (22.09) po godzinie 14:00 na ul. Kościuszki zderzyły się dwa samochody osobowe. » więcej 2018-09-22, godz. 19:45 Violetta Porowska chce stworzyć w Opolu Muzeum Odry Muzeum Odry to pomysł kandydatki na prezydenta Opola Violetty Porowskiej. Jej zdaniem miejsce, które przypominałoby rolę rzeki w rozwoju miasta powinno powsta ... » więcej 2018-09-22, godz. 18:15 Kursy, lekcje i sprzęt zgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy. LO nr 1 w Kluczborku rusza z projektem "Uczę się, więc j ... Nowoczesna pracownia komputerowa, dodatkowe zajęcia w szkole oraz na opolskich uczelniach wyższych, czy doskonalenie języka angielskiego w zakresie techniczny ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej 2018-09-22, godz. 13:08 Samochód osobowy dachował na autostradzie. Dwie osoby poszkodowane Mamy utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce w kierunku Wrocławia w okolicach miejscowości Prądy - to 227 kilometr autostrady - samochód osobo ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »