Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Spadek liczby podróżujących kolejami. Z czego to wynika? KOMENTARZE

Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
- 2 miliony na przestrzeni 4 lat w całym kraju - o tyle spadła liczba pasażerów kolei - wyliczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. Jak stwierdził nasz gość, z jednej strony wraca moda na kolej. - Ale nie wszędzie tak jest, ponieważ nie wszystkie połączenia są dopasowane pod potrzeby podróżnych - tłumaczył nasz gość.
- Możemy Opolszczyznę podzielić na dwie części - na tę część, gdzie częściej jeżdżą Impulsy czy tam, gdzie jest elektryfikacja i tam to w miarę dobrze funkcjonuje. A tam, gdzie są linie niezelektryfikowane, czyli muszą jeździć autobusy szynowe, to tam już jest problem, ponieważ te autobusy szynowe się psują. Często jeszcze do tego dochodzą jakieś planowe przeglądy, awarie, zdarzenia losowe, tak jak mieliśmy wykolejenie w Komprachcicach, wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych - mówił Damian Kapinos.

- Trzeba być konkurencyjnym na liniach kolejowych i zwracać uwagę na to, co robią inni przewoźnicy - mówił działacz Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

- Dolnośląskie jest dowodem, że może być inaczej, tam liczba pasażerów wzrosła o ponad połowę. Ale tam samorządowa spółka Koleje Dolnośląskie konsultuje z pasażerami nie tylko rozkład jazdy, ale także wyposażenie wagonów - tłumaczył nasz gość.

- Myśmy też swego czasu wnioskowali do urzędu marszałkowskiego, żeby przeprowadzać takie konsultacje społeczne rozkładu jazdy, który jest wprowadzany następny rok. A Dolny Śląsk to robi sukcesywnie i ta kampania informacyjna jest przede wszystkim prowadzona w mediach, zachęcająca podróżnych do tego, żeby zgłaszali swoje uwagi. I wtedy u podróżnego zapala się lampka: a tu podróżuję, to może coś trzeba zmienić, może to mi nie pasuje, bo ten pociąg na przykład nie jest skomunikowany, albo się spóźnia. I ludzie zgłaszają bardzo chętnie swoje uwagi - powiedział Damian Kapinos.

Jak przypominał nasz gość, Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie powstał kilkanaście lat temu, by bronić połączeń na trasach Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. Dziś wspólnie z pasażerami zabiega o kolejne linie. Sukcesem zakończyła się walka o linię Nysa - Wrocław. Jak dodał, kolej nadal potrzebuje takiej obrony.

- Na spadek liczby podróżnych jeżdżących kolejami na Opolszczyźnie mają wpływ różne czynniki - stwierdził z kolei w "Poglądach i Osądach" Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.

- Między rokiem 2012 a 2017 wiele rzeczy się zadziało. To przede wszystkim spadek liczby ludności na Opolszczyźnie - dodał nasz drugi poranny gość. - To jeszcze mniejsza ilość osób w wieku produkcyjnym, mniejsza ilość osób w wieku przedprodukcyjnym, a wzrost - w wieku poprodukcyjnym, czyli tych osób, które są na emeryturach i rzadziej jeżdżą pociągami - tłumaczył Sylwester Brząkała.

- Co takiego się również wydarzyło, jeżeli chodzi o same połączenia kolejowe? Spółka Przewozy Regionalne w 2012 roku, w 2013, również w 2014 - już wtedy była taka tendencja wygasająca i to też potwierdza raport UTK. W 2012 roku to jest duża oferta przede wszystkim pociągów InterRegio, później w 2013, 2014, aż w końcu w 2015 roku - całkowita likwidacja. To pokazuje ten spadek - wyjaśnił dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.
Damian Kapinos
Damian Kapinos
Sylwester Brząkała

Wiadomości z regionu

2020-09-18, godz. 21:00 Raport dnia: Kolejny dzień z 19 nowymi zakażeniami koronawirusem w regionie 19 zakażeń koronawirusem i 9 ozdrowień odnotowano dziś (18.09) na Opolszczyźnie. To oznacza, że patogen z Chin od początku epidemii w regionie wykryto u… » więcej 2020-09-18, godz. 20:00 Poseł Katarzyna Czochara zawieszona w prawach członka PiS. Głosowała przeciw ustawie o ochronie zwierząt - Nie może być tak, że partia nie może liczyć na swoich posłów. Każdy, kto zagłosował przeciw ustawie, zagłosował przeciw Prawu i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-18, godz. 18:45 Policyjny "SPEED" ma rok. Bilans 12 miesięcy służby to ponad 20 tysięcy ujawnionych wykroczeń 80 ujawnionych przestępstw, ponad 20 tysięcy wykroczeń, do tego zatrzymanych blisko 700 dowodów rejestracyjnych - to bilans roku pracy opolskich policjantów… » więcej 2020-09-18, godz. 17:30 Osiem szkół w regionie pracuje hybrydowo - informuje kuratorium oświaty Osiem szkół z województwa opolskiego pracuje w systemie hybrydowym po tym, jak u pojedynczych uczniów i nauczyciela testy na obecność COVID-19 dały wynik… » więcej 2020-09-18, godz. 17:00 O 5 ton za dużo. Przeładowana ciężarówka zatrzymana przez WITD Ponad 5 ton więcej, niż dopuszczają przepisy ważyła ciężarówka zatrzymana przez mundurowych z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego z Kędzierz… » więcej 2020-09-18, godz. 15:45 W Nysie uczczono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę Na placu Kopernika w Nysie upamiętniono ofiary 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Uroczystości połączone były z Dniem Sybiraka. » więcej 2020-09-18, godz. 15:27 Jak długo powiat kluczborski będzie czerwoną strefą epidemiczną? "Wiele zależy od mieszkańców, bo ognisko w Gierałcicach… Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, odwołane imprezy kulturalne i maksymalnie 50-osobowe wesela. Tak od jutra (19.09) będzie wyglądać… » więcej 2020-09-18, godz. 14:30 W sobotę wyruszy rajd rowerowy szlakiem kwietnych dywanów w gminie Ujazd. To część starań o wpis tradycji na listę… Gmina Ujazd stara się o wpis tradycji robienia kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach wydarzeń towarzyszących… » więcej 2020-09-18, godz. 14:29 Trwa akcja #sadziMY. Dzięki sadzonkom od leśników można mieć swoją sosnę, świerka, gruszę albo jarzębinę Leśnicy w całej Polsce, w tym na Opolszczyźnie rozdawali bezpłatnie sadzonki drzewek liściastych i iglastych. W ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY zainicjowanej… » więcej 2020-09-18, godz. 13:22 Od soboty powiat głubczycki w strefie żółtej. Władze powiatu zalecają stosowanie się do zasad Wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że od soboty 19 września powiat głubczycki znajdzie się w strefie żółtej. To oznacza m.in. większe restrykcje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***