Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Spadek liczby podróżujących kolejami. Z czego to wynika? KOMENTARZE

Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
- 2 miliony na przestrzeni 4 lat w całym kraju - o tyle spadła liczba pasażerów kolei - wyliczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. Jak stwierdził nasz gość, z jednej strony wraca moda na kolej. - Ale nie wszędzie tak jest, ponieważ nie wszystkie połączenia są dopasowane pod potrzeby podróżnych - tłumaczył nasz gość.
- Możemy Opolszczyznę podzielić na dwie części - na tę część, gdzie częściej jeżdżą Impulsy czy tam, gdzie jest elektryfikacja i tam to w miarę dobrze funkcjonuje. A tam, gdzie są linie niezelektryfikowane, czyli muszą jeździć autobusy szynowe, to tam już jest problem, ponieważ te autobusy szynowe się psują. Często jeszcze do tego dochodzą jakieś planowe przeglądy, awarie, zdarzenia losowe, tak jak mieliśmy wykolejenie w Komprachcicach, wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych - mówił Damian Kapinos.

- Trzeba być konkurencyjnym na liniach kolejowych i zwracać uwagę na to, co robią inni przewoźnicy - mówił działacz Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

- Dolnośląskie jest dowodem, że może być inaczej, tam liczba pasażerów wzrosła o ponad połowę. Ale tam samorządowa spółka Koleje Dolnośląskie konsultuje z pasażerami nie tylko rozkład jazdy, ale także wyposażenie wagonów - tłumaczył nasz gość.

- Myśmy też swego czasu wnioskowali do urzędu marszałkowskiego, żeby przeprowadzać takie konsultacje społeczne rozkładu jazdy, który jest wprowadzany następny rok. A Dolny Śląsk to robi sukcesywnie i ta kampania informacyjna jest przede wszystkim prowadzona w mediach, zachęcająca podróżnych do tego, żeby zgłaszali swoje uwagi. I wtedy u podróżnego zapala się lampka: a tu podróżuję, to może coś trzeba zmienić, może to mi nie pasuje, bo ten pociąg na przykład nie jest skomunikowany, albo się spóźnia. I ludzie zgłaszają bardzo chętnie swoje uwagi - powiedział Damian Kapinos.

Jak przypominał nasz gość, Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie powstał kilkanaście lat temu, by bronić połączeń na trasach Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. Dziś wspólnie z pasażerami zabiega o kolejne linie. Sukcesem zakończyła się walka o linię Nysa - Wrocław. Jak dodał, kolej nadal potrzebuje takiej obrony.

- Na spadek liczby podróżnych jeżdżących kolejami na Opolszczyźnie mają wpływ różne czynniki - stwierdził z kolei w "Poglądach i Osądach" Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.

- Między rokiem 2012 a 2017 wiele rzeczy się zadziało. To przede wszystkim spadek liczby ludności na Opolszczyźnie - dodał nasz drugi poranny gość. - To jeszcze mniejsza ilość osób w wieku produkcyjnym, mniejsza ilość osób w wieku przedprodukcyjnym, a wzrost - w wieku poprodukcyjnym, czyli tych osób, które są na emeryturach i rzadziej jeżdżą pociągami - tłumaczył Sylwester Brząkała.

- Co takiego się również wydarzyło, jeżeli chodzi o same połączenia kolejowe? Spółka Przewozy Regionalne w 2012 roku, w 2013, również w 2014 - już wtedy była taka tendencja wygasająca i to też potwierdza raport UTK. W 2012 roku to jest duża oferta przede wszystkim pociągów InterRegio, później w 2013, 2014, aż w końcu w 2015 roku - całkowita likwidacja. To pokazuje ten spadek - wyjaśnił dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.
Damian Kapinos
Damian Kapinos
Sylwester Brząkała

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:44 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:09 Karambol z udziałem 7 aut na DK 40. Nie ma osób poszkodowanych 5 aut osobowych, ciężarówka i bus dostawczy zderzyły się na DK 40, między miejscowościami Mochów i Wierzch. » więcej 2018-07-17, godz. 15:38 Na programie Dostępność Plus ma skorzystać 12 milionów Polaków - Zmiany prawa na pewno poprawią jakość życia, nie tylko osób niepełnosprawnych - powiedział w Loży Radiowej Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka ... » więcej 2018-07-17, godz. 14:48 CBA przeszkoli pracowników prudnickiego DPS-u. "Mają być, jak żona Cezara" Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego wystąpił dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Prudniku. Poprosił o przeszkolenie swoich pracowników. Za poprzedniego kierow ... » więcej 2018-07-17, godz. 14:31 Choć najmłodsi, to najlepsi. Studenci medycyny UO pokonali żaków z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojskowego ... Koło naukowe 'Onkos' z Uniwersytetu Opolskiego zdobyło pierwszą nagrodę w kategorii prac oryginalnych w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej w ... » więcej 2018-07-17, godz. 12:50 Studenci z Azji Wschodniej i Centralnej przyjechali do Opola uczyć się języka angielskiego i poznawać Europę - To inicjatywa, która ma służyć internacjonalizacji naszej uczelni - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy'dr Stankomir Nicieja, koordynator Letniego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »