Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Spadek liczby podróżujących kolejami. Z czego to wynika? KOMENTARZE

Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
- 2 miliony na przestrzeni 4 lat w całym kraju - o tyle spadła liczba pasażerów kolei - wyliczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. Jak stwierdził nasz gość, z jednej strony wraca moda na kolej. - Ale nie wszędzie tak jest, ponieważ nie wszystkie połączenia są dopasowane pod potrzeby podróżnych - tłumaczył nasz gość.
- Możemy Opolszczyznę podzielić na dwie części - na tę część, gdzie częściej jeżdżą Impulsy czy tam, gdzie jest elektryfikacja i tam to w miarę dobrze funkcjonuje. A tam, gdzie są linie niezelektryfikowane, czyli muszą jeździć autobusy szynowe, to tam już jest problem, ponieważ te autobusy szynowe się psują. Często jeszcze do tego dochodzą jakieś planowe przeglądy, awarie, zdarzenia losowe, tak jak mieliśmy wykolejenie w Komprachcicach, wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych - mówił Damian Kapinos.

- Trzeba być konkurencyjnym na liniach kolejowych i zwracać uwagę na to, co robią inni przewoźnicy - mówił działacz Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

- Dolnośląskie jest dowodem, że może być inaczej, tam liczba pasażerów wzrosła o ponad połowę. Ale tam samorządowa spółka Koleje Dolnośląskie konsultuje z pasażerami nie tylko rozkład jazdy, ale także wyposażenie wagonów - tłumaczył nasz gość.

- Myśmy też swego czasu wnioskowali do urzędu marszałkowskiego, żeby przeprowadzać takie konsultacje społeczne rozkładu jazdy, który jest wprowadzany następny rok. A Dolny Śląsk to robi sukcesywnie i ta kampania informacyjna jest przede wszystkim prowadzona w mediach, zachęcająca podróżnych do tego, żeby zgłaszali swoje uwagi. I wtedy u podróżnego zapala się lampka: a tu podróżuję, to może coś trzeba zmienić, może to mi nie pasuje, bo ten pociąg na przykład nie jest skomunikowany, albo się spóźnia. I ludzie zgłaszają bardzo chętnie swoje uwagi - powiedział Damian Kapinos.

Jak przypominał nasz gość, Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie powstał kilkanaście lat temu, by bronić połączeń na trasach Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. Dziś wspólnie z pasażerami zabiega o kolejne linie. Sukcesem zakończyła się walka o linię Nysa - Wrocław. Jak dodał, kolej nadal potrzebuje takiej obrony.

- Na spadek liczby podróżnych jeżdżących kolejami na Opolszczyźnie mają wpływ różne czynniki - stwierdził z kolei w "Poglądach i Osądach" Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.

- Między rokiem 2012 a 2017 wiele rzeczy się zadziało. To przede wszystkim spadek liczby ludności na Opolszczyźnie - dodał nasz drugi poranny gość. - To jeszcze mniejsza ilość osób w wieku produkcyjnym, mniejsza ilość osób w wieku przedprodukcyjnym, a wzrost - w wieku poprodukcyjnym, czyli tych osób, które są na emeryturach i rzadziej jeżdżą pociągami - tłumaczył Sylwester Brząkała.

- Co takiego się również wydarzyło, jeżeli chodzi o same połączenia kolejowe? Spółka Przewozy Regionalne w 2012 roku, w 2013, również w 2014 - już wtedy była taka tendencja wygasająca i to też potwierdza raport UTK. W 2012 roku to jest duża oferta przede wszystkim pociągów InterRegio, później w 2013, 2014, aż w końcu w 2015 roku - całkowita likwidacja. To pokazuje ten spadek - wyjaśnił dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.
Damian Kapinos
Damian Kapinos
Sylwester Brząkała

Wiadomości z regionu

2018-09-21, godz. 14:15 Na podwójnym gazie wyprzedzał na autostradzie i uderzył w TIR-a Nawet dwa lata więzienia grożą 59-latkowi, który pod wpływem alkoholu jechał autostradą i uderzył w ciężarówkę. Do zdarzenia doszło w czwartek (20.09) po godz ... » więcej 2018-09-21, godz. 13:45 Opolszczyzna ma trzech nowych konsultantów w ochronie zdrowia. Powołania w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Lista konsultantów wojewódzkich w ochronie zdrowia powiększyła się. W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano dziś (21.09) trzech nowych konsultantów w d ... » więcej 2018-09-21, godz. 12:30 Kogo proponuje do opolskiej rady miasta prezydent Arkadiusz Wiśniewski, a kogo Piotr Woźniak z SLD? Komentarz gości Ra ... - Stawiam na osobowości, ale jednocześnie na ludzi z dużym doświadczeniem - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewsk ... » więcej 2018-09-21, godz. 11:05 Zakończyła się rejestracja kandydatów na radnych gmin, powiatów i sejmiku woj. opolskiego Wojewódzka komisja zarejestrowała łącznie 368 kandydatów na radnych sejmiku w tym 168 kobiet i 200 mężczyzn. » więcej 2018-09-21, godz. 07:15 Grodkowska Straż Miejska potrzebuje strażnika. Poszukiwania trwają od ubiegłego roku Straż Miejska w Grodkowie boryka się z brakiem chętnych do służby. Od ubiegłego roku szuka kandydata do pracy w swoich szeregach. W międzyczasie strażnik - co ... » więcej 2018-09-20, godz. 21:30 Antyaborcyjne banery znów pojawiły się w Opolu Dwa banery przedstawiające poszarpany płód i hasło 'Kto się boi prawdy o aborcji?' - zawisły przy obwodnicy północnej Opola, w okolicy ul. Bierkowickiej. Na m ... » więcej 2018-09-20, godz. 21:00 O pomysłach na zmiany w komunikacji publicznej rozmawiali działacze Partii Razem w Pludrach Wygodny transport publiczny to jeden z postulatów kandydatów partii Razem w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego. Mówili o tym na dworcu kolejowym w Plu ... » więcej 2018-09-20, godz. 20:30 Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydata na burmistrza Brzegu. Jacek Niesłuchowski ponownie staje do walki W iście amerykańskim stylu politycy Platformy Obywatelskiej oraz .Nowoczesnej zaprezentowali brzeskich kandydatów do rad gmin, miasta i powiatu. Przedstawiono ... » więcej 2018-09-20, godz. 20:00 Wzmożone kontrole policji na drogach powiatu nyskiego Trzydziestu policjantów z powiatu nyskiego wzięło udział we wczorajszej (19.09) 3. edycji programu EDWARD. » więcej 2018-09-20, godz. 19:12 Janusz Sanocki oskarża burmistrza Nysy. "To jest klasyczna korupcja" Poseł niezależny Janusz Sanocki złożył dziś (20.09) do nyskiej Prokuratury Rejonowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez burmistrza Nysy Kordiana K ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »