Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 14:00 Autor: Marzena Śmierciak

Spadek liczby podróżujących kolejami. Z czego to wynika? KOMENTARZE

Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Szynobus na stacji w Grodkowie [fot. AFRO]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Damian Kapinos [fot. Agnieszka Lubczańska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sylwester Brząkała [fot. Justyna Krzyżanowska]
- 2 miliony na przestrzeni 4 lat w całym kraju - o tyle spadła liczba pasażerów kolei - wyliczył w porannej rozmowie "W cztery oczy" Damian Kapinos z Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie. Jak stwierdził nasz gość, z jednej strony wraca moda na kolej. - Ale nie wszędzie tak jest, ponieważ nie wszystkie połączenia są dopasowane pod potrzeby podróżnych - tłumaczył nasz gość.
- Możemy Opolszczyznę podzielić na dwie części - na tę część, gdzie częściej jeżdżą Impulsy czy tam, gdzie jest elektryfikacja i tam to w miarę dobrze funkcjonuje. A tam, gdzie są linie niezelektryfikowane, czyli muszą jeździć autobusy szynowe, to tam już jest problem, ponieważ te autobusy szynowe się psują. Często jeszcze do tego dochodzą jakieś planowe przeglądy, awarie, zdarzenia losowe, tak jak mieliśmy wykolejenie w Komprachcicach, wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych - mówił Damian Kapinos.

- Trzeba być konkurencyjnym na liniach kolejowych i zwracać uwagę na to, co robią inni przewoźnicy - mówił działacz Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie.

- Dolnośląskie jest dowodem, że może być inaczej, tam liczba pasażerów wzrosła o ponad połowę. Ale tam samorządowa spółka Koleje Dolnośląskie konsultuje z pasażerami nie tylko rozkład jazdy, ale także wyposażenie wagonów - tłumaczył nasz gość.

- Myśmy też swego czasu wnioskowali do urzędu marszałkowskiego, żeby przeprowadzać takie konsultacje społeczne rozkładu jazdy, który jest wprowadzany następny rok. A Dolny Śląsk to robi sukcesywnie i ta kampania informacyjna jest przede wszystkim prowadzona w mediach, zachęcająca podróżnych do tego, żeby zgłaszali swoje uwagi. I wtedy u podróżnego zapala się lampka: a tu podróżuję, to może coś trzeba zmienić, może to mi nie pasuje, bo ten pociąg na przykład nie jest skomunikowany, albo się spóźnia. I ludzie zgłaszają bardzo chętnie swoje uwagi - powiedział Damian Kapinos.

Jak przypominał nasz gość, Obywatelski Komitet Obrony Kolei na Opolszczyźnie powstał kilkanaście lat temu, by bronić połączeń na trasach Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg. Dziś wspólnie z pasażerami zabiega o kolejne linie. Sukcesem zakończyła się walka o linię Nysa - Wrocław. Jak dodał, kolej nadal potrzebuje takiej obrony.

- Na spadek liczby podróżnych jeżdżących kolejami na Opolszczyźnie mają wpływ różne czynniki - stwierdził z kolei w "Poglądach i Osądach" Sylwester Brząkała, dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.

- Między rokiem 2012 a 2017 wiele rzeczy się zadziało. To przede wszystkim spadek liczby ludności na Opolszczyźnie - dodał nasz drugi poranny gość. - To jeszcze mniejsza ilość osób w wieku produkcyjnym, mniejsza ilość osób w wieku przedprodukcyjnym, a wzrost - w wieku poprodukcyjnym, czyli tych osób, które są na emeryturach i rzadziej jeżdżą pociągami - tłumaczył Sylwester Brząkała.

- Co takiego się również wydarzyło, jeżeli chodzi o same połączenia kolejowe? Spółka Przewozy Regionalne w 2012 roku, w 2013, również w 2014 - już wtedy była taka tendencja wygasająca i to też potwierdza raport UTK. W 2012 roku to jest duża oferta przede wszystkim pociągów InterRegio, później w 2013, 2014, aż w końcu w 2015 roku - całkowita likwidacja. To pokazuje ten spadek - wyjaśnił dyrektor opolskiego oddziału spółki POLREGIO.
Damian Kapinos
Damian Kapinos
Sylwester Brząkała

Wiadomości z regionu

2018-11-17, godz. 22:43 Biegali świecąc przykładem. Rodzinny Bieg Odblaskowy w Opolu [ZDJĘCIA] Biegacze uzbrojeni w żółtopomarańczowe kamizelki, latarki i opaski przekonywali opolan, że posiadanie elementów odblaskowych jest konieczne także podczas akty ... » więcej 2018-11-17, godz. 19:45 Likwidacje i łączenia. Nowa burmistrz Byczyny zdradza pierwsze działania w ratuszu - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Od oszczędności w magistracie rozpocznie swoje rządy nowa burmistr ... » więcej 2018-11-17, godz. 18:38 Strefa Chwały Festiwal to okazja do rozmów i szukania rozwiązań Wzmacnianie rodziny jako podstawowej jednostki społecznej to główne założenie wydarzenia Strefa Chwały Festiwal organizowanego w Opolu. Impreza jest także oka ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:51 Koalicja w powiecie prudnickim bez zmian. Ma już 12 lat i nadal „rozdaje karty” Dotychczasowa koalicja nadal będzie rządzić powiatem prudnickim. Jej radni obsadzili najbardziej eksponowane stanowiska w tym samorządzie lokalnym. Zdecydował ... » więcej 2018-11-17, godz. 16:32 Baza rodzin otwarta. Ulicami Opola przeszedł marsz Szlachetnej Paczki [ZDJĘCIA] Marsz Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości przeszedł ulicami Opola. Wolontariusze komunikowali w ten sposób, że internetowa baza rodzin została otwarta. ... » więcej 2018-11-17, godz. 15:45 Mali studenci rozpoczęli nowy rok nauki. Ruszyła Dziecięca Politechnika Opolska Około 500 dzieci rozpoczęło naukę w Dziecięcej Politechnice Opolskiej. Podczas wykładu inauguracyjnego w auli 'Łącznika' przy ul. Mikołajczyka w Opolu dzieci ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:45 W Korfantowie odbyła się III Halowa Spartakiada Seniorów [ZDJĘCIA] Kilkudziesięciu seniorów z różnych zakątków Opolszczyzny wzięło udział Halowej Spartakiadzie, która już po raz trzeci odbyła się w Korfantowie. » więcej 2018-11-17, godz. 13:30 Sprawdzają swoją wiedzę o sporcie. W Lewinie Brzeskim trwa coroczna impreza integracyjna W budynku tamtejszej szkoły podstawowej o 9.30 rozpoczął się Wojewódzki Integracyjny Konkurs Wiedzy - Historia Sportu. To ósma edycja tej regionalnej imprezy, ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:28 Służba w policji ma wiele wymiarów. "Dołącz do nas" - spotkanie mundurowych ze studentami WSB w Opolu O tym, że praca w policji może mieć różny charakter przekonywali przedstawiciele pododdziału prewencji, laboratorium kryminalistycznego i pododdziału antyterr ... » więcej 2018-11-17, godz. 13:00 Nowy parking w centrum Strzelec Opolskich Prawie dwieście nowych miejsc parkingowych przybyło w centrum Strzelec Opolskich. Parking powstał na porośniętej chwastami działce między ulicami Piłsudskiego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »