Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-29, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kulturalne pociągi na stacji w Opolu. Mogą jechać 160 km/h

Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dwa nowe pociągi elektryczne Impuls wyjechały na tory. Patronami składów są dwie instytucje kultury – Teatr im. Jana Kochanowskiego oraz Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera.
Przekazaniu pociągów towarzyszył koncert w wykonaniu aktorów, którym akompaniowali filharmonicy. Na tę okazję teksty znanych piosenek zostały nieco przerobione przez Magdalenę Mrozińską.

- To elektryczny zespół trakcyjny z rodziny Impuls w wersji trójczłonowej, inaczej mówiąc ma trzy wagony. Może być eksploatowany z prędkością maksymalną 160 km/h. W środku jest klimatyzacja, wi-fi, system zliczania pasażerów, ale też przy okazji system informacji pasażerskiej, który informuje o relacji, gdzie jesteśmy, ale też przy okazji może wskazywać godzinę przyjazdu czy godzinę odjazdu - mówi Józef Michalik, wiceprezes zarządu Newag SA.

- To jest dla mnie niesamowite przeżycie i bardzo jestem z tego dumna, ponieważ pracuję w teatrze w Opolu i ważne jest dla mnie to, żeby gdzieś mówiono o tym teatrze. Takie logo się pojawiło u nas na tym pociągu, to jest dla mnie miód na serce - mówi Monika Stanek z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Nowe pociągi dołączą do 5 podobnych jednostek już jeżdżących po torach na terenie województwa opolskiego. Urząd marszałkowski za dwa nowe pociągi zapłacił 17,8 mln zł.
Józef Michalik i Monika Stanek

Wiadomości z regionu

2019-11-13, godz. 10:00 "To będzie dobry marszałek, ale góra trudności przed nim". Piotr Wach gościem Radia Opole - Uwaga tym razem mocniej była skoncentrowana na Senacie - przyznał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' były senator PO prof. Piotr Wach, pytany o inaugurację… » więcej 2019-11-13, godz. 08:30 Kędzierzyn-Koźle: zderzenie dwóch aut i potrącenie rowerzystki Dwa samochody osobowe zderzyły się na ulicy Mostowej w Kędzierzynie-Koźlu. Jedno z aut potrąciło jeszcze rowerzystkę. » więcej 2019-11-13, godz. 08:00 Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii z pełną ofertą bezpłatnych badań prenatalnych Przyszłe mamy z województwa opolskiego coraz chętniej korzystają z bezpłatnych badań prenatalnych realizowanych w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i… » więcej 2019-11-13, godz. 07:00 Czworaczki z Kadłuba przeprowadziły się do nowego, większego mieszkania. Remont zorganizowała gmina Czworaczki z Kadłuba pod Strzelcami Opolskimi, które przyszły na świat w marcu ubiegłego roku, rosną jak na drożdżach. Dziewczynki potrzebuję dużo uwagi, ale też… » więcej 2019-11-12, godz. 20:15 Studenci mają "Zdrowie pod kontrolą". Akcja w najbliższą sobotę 'Zdrowie pod kontrolą' to hasło akcji, którą dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowali studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. W najbliższą sobotę… » więcej 2019-11-12, godz. 20:15 Brzeg czeka na propozycje nazwy dla nowego parku. Pomysły można zgłaszać do 8 grudnia Brzeżanie zdecydują o tym, jaką nazwę będzie nosił nowy park utworzony w miejscu dawnej fosy miejskiej. Magistrat ogłosił w tej sprawie konkurs. Propozycje może… » więcej 2019-11-12, godz. 18:10 W miejscu spalonej synagogi stanęła tablica upamiętniająca kozielskich Żydów Dzięki staraniom członków stowarzyszenia Blechhammer - 1944 w Kędzierzynie-Koźlu odsłonięto tablicę upamiętniającą społeczność żydowską, która do II Wojny Światowej… » więcej 2019-11-12, godz. 17:50 Upamiętnili setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Szkoła ma nowy sztandar, filateliści przygotowali swoje wyda… Dwie okazje - 101. rocznica odzyskania niepodległości i 100. rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego - były przyczynkiem do uroczystego spotkania, które miało miejsce… » więcej 2019-11-12, godz. 17:33 Wójt Kamiennika jak szeryf - złapał mężczyzn nielegalnie wysypujących odpady. W ziemi może być ponad tysiąc ton śmieci W Kamienniku ujawniono nielegalne wysypisko. Na gorącym uczynku złapane zostały osoby, które chciały zakopać około 25 ton odpadów komunalnych. » więcej 2019-11-12, godz. 16:45 Zmiana organizacji linii autobusów MZK Opole Zmienia się organizacja kursów autobusów MZK w Opolu. Wydłużona została linia numer 17 do Chmielowic i linia numer 18, która będzie kursowała do strefy ekonomicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »