Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-09-29, 18:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Kulturalne pociągi na stacji w Opolu. Mogą jechać 160 km/h

Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Kulturalne pociągi na stacji w Opolu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Dwa nowe pociągi elektryczne Impuls wyjechały na tory. Patronami składów są dwie instytucje kultury – Teatr im. Jana Kochanowskiego oraz Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera.
Przekazaniu pociągów towarzyszył koncert w wykonaniu aktorów, którym akompaniowali filharmonicy. Na tę okazję teksty znanych piosenek zostały nieco przerobione przez Magdalenę Mrozińską.

- To elektryczny zespół trakcyjny z rodziny Impuls w wersji trójczłonowej, inaczej mówiąc ma trzy wagony. Może być eksploatowany z prędkością maksymalną 160 km/h. W środku jest klimatyzacja, wi-fi, system zliczania pasażerów, ale też przy okazji system informacji pasażerskiej, który informuje o relacji, gdzie jesteśmy, ale też przy okazji może wskazywać godzinę przyjazdu czy godzinę odjazdu - mówi Józef Michalik, wiceprezes zarządu Newag SA.

- To jest dla mnie niesamowite przeżycie i bardzo jestem z tego dumna, ponieważ pracuję w teatrze w Opolu i ważne jest dla mnie to, żeby gdzieś mówiono o tym teatrze. Takie logo się pojawiło u nas na tym pociągu, to jest dla mnie miód na serce - mówi Monika Stanek z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Nowe pociągi dołączą do 5 podobnych jednostek już jeżdżących po torach na terenie województwa opolskiego. Urząd marszałkowski za dwa nowe pociągi zapłacił 17,8 mln zł.
Józef Michalik i Monika Stanek

Wiadomości z regionu

2019-03-21, godz. 10:30 Fałszywy gazownik wpadł w ręce opolskiej policji Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zatrzymali mężczyznę podającego się za inspektora dozoru technicznego. Fałszywy pracownik gazowni sprawdzał szc ... » więcej 2019-03-21, godz. 10:21 Za mundurem panny sznurem. Większość ochotników w wojsku to panie Trwa kwalifikacja wojskowa. Dotyczy mężczyzn, którzy w tym roku kończą 19 lat (urodzili się w roku 2000 r.), a także urodzonych w latach 1995-1999, którzy do ... » więcej 2019-03-21, godz. 10:00 Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku ma trzy nowe karetki. Kosztowały 1,3 miliona złotych Powiat kluczborski ma trzy nowe karetki za 1,3 miliona złotych. Ambulansy będą używane od pierwszego kwietnia, kiedy w życie wejdzie system Państwowego Ratown ... » więcej 2019-03-21, godz. 08:00 Opolskie dworce kolejowe pod lupą NIK. Dostępność dla osób z niepełnosprawnością się poprawiła, ale barier nie brakuje Winda niewyposażona w system informacji głosowej, brak poręczy czy brak oznakowania miejsca zbiórki do ewakuacji - to tylko niektóre z uchybień, jakie na dwor ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:30 Koparki na placu, praca wre. Czy uda się wybudować 42 metry kładki w Ligocie Górnej do czerwca? Ruszyła długo oczekiwana budowa kładki na zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. Przypomnijmy, że dopiero dzięki trzeciemu przetargowi udało się wyłonić wyko ... » więcej 2019-03-21, godz. 06:00 Najzdolniejsi młodzi artyści z Nysy odebrali stypendia Czterdzieścioro zdolnych młodych ludzi z gminy Nysa odebrało stypendia artystyczne. » więcej 2019-03-20, godz. 21:30 Wypadek w Kluczborku. Nie żyje młody motocyklista Na ulicy Jagiellońskiej w Kluczborku doszło do zderzenia motocykla z samochodem osobowym. Kierujący jednośladem doznał bardzo poważnych obrażeń i zmarł na mie ... » więcej 2019-03-20, godz. 21:20 Program naprawczy przyjęty. Jest rok na decyzję o losach Młodzieżowego Domu Kultury w Kluczborku Co dalej z Młodzieżowym Domem Kultury w Kluczborku? Rada Powiatu Kluczborskiego przyjęła uchwałę dotyczącą programu naprawczego, a jeden z punktów mówi o likw ... » więcej 2019-03-20, godz. 21:00 Mieszkańcy protestują. Nie chcą pasażu Vera Park pomiędzy blokami Ponad czterdziestu mieszkańców osiedla Zachód w Kędzierzynie-Koźlu protestowało przeciw budowie pomiędzy blokami pasażu handlowego Vera Park. Na niezagospodar ... » więcej 2019-03-20, godz. 20:56 W czasie zakupów czy spaceru mogli dowiedzieć się, co wprowadza "NowaPiątka" Mieszkańcy Zdzieszowic, Gogolina i Krapkowic mieli dzisiaj (20.03) okazję porozmawiać z urzędnikami na temat nowych propozycji rządu na najbliższy rok. Na uli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »