Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 10:41 Autor: Justyna Maćkowiak/Jacek Rudnik

Patryk Jaki: Zamieszanie wokół brzeskiego więzienia to typowa opolska wojenka

W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
Patryk Jaki [fot. Paula Hołubowicz]
Patryk Jaki [fot. Paula Hołubowicz]
- Ograniczyliśmy rolę korporacji w wymiarze sprawiedliwości i oddaliśmy te narzędzia państwu, ludziom - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany o szanse na porozumienie z Komisją Europejską w sprawie przeprowadzanej u nas reformy sądownictwa.
- Nie proponujemy niczego, co nie występowałoby w regulacjach prawnych innych krajów członkowskich Unii Europejskiej - tłumaczył minister. - Nikt z Unii Europejskiej nie potrafi nam wskazać, jaki przepis nie obowiązuje w innym unijnym państwie. Spowodowałoby to sytuację, że inni mogą, a my nie.

Zdaniem wiceministra przewlekłość spraw prowadzonych w polskim wymiarze sprawiedliwości jest jedną z najwyższych w Europie, mamy w większości słabą jakość orzekania, a dodatkowym problemem jest wysoki koszt prowadzenia spraw i to wszystko trzeba zmienić.

- Typowa opolska wojenka, jej autorzy powinni być rozliczeni w wyborach - tak z kolei wiceminister sprawiedliwości odniósł się do planów budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. W opinii ministra na ogromnej inwestycji miasto w perspektywie lat może jedynie zyskać. - Jedno z najnowocześniejszych więzień w Europie, zadanie warte pół miliarda złotych. To inwestycja rządowa, która w województwie opolskim trafia się raz na 50 lat. Żeby to torpedować, trzeba mieć bardzo dużo złej woli.

- Zakład karny ma powstać na obrzeżach miasta, dziś przecież Brzeg ma już przestarzałe więzienie w samym centrum i nikt nie robi z tego problemu - argumentował wiceminister Jaki. - Poza tym, nowy zakład karny to m.in. nowe miejsca pracy na warunkach służb mundurowych, ale nie tylko, bo razem z tym więzieniem miał powstać wielki zakład pracy, zatrudniający pół tysiąca ludzi.

- Dziś miesięcznie utrzymanie jednego skazanego to ponad 3 tysiące złotych, dlatego że więźniowie nie pracują, a stworzenie zakładu pracy skazanych sprawi, że ta kwota będzie znacznie mniejsza - dodał minister Jaki. W opinii wiceministra sprawiedliwości zakład karny to inwestycja na kilkaset lat.
Patryk Jaki cz. 1
Patryk Jaki cz. 2
Patryk Jaki cz. 3

Wiadomości z regionu

2018-12-15, godz. 20:15 30 lat działa już Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz świętuje jubileusz 30-letnia istnienia. Członkowie stowarzyszenia i jego sympatycy spotkali się, by podsumować nie tylko rocz ... » więcej 2018-12-15, godz. 20:00 Najlepsi młodzi delegaci komitetów ONZ nagrodzeni w Opolu. Zakończyła się 9. edycja SilMUN-a Organizatorzy Śląskich Modelowych Obrad ONZ nagrodzili najlepszych mówców spośród komitetów i przyznali tytuł najlepszego delegata zgromadzenia ogólnego ONZ. ... » więcej 2018-12-15, godz. 18:12 "Opolanie są otwarci na kolędę polską i na kolędę niemiecką." Weihnachtsmarkt na opolskim rynku Coroczny Weihnachtsmarkt organizowany w Opolu jest okazją do zadbania o tożsamość kulturową i pogłębienie wiedzy na temat krajów niemieckojęzycznych. Świątecz ... » więcej 2018-12-15, godz. 17:15 Pożegnanie szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej Podpułkownik Zbigniew Łukasiewicz zakończył pracę na stanowisku szefa sztabu 10. Brygady Logistycznej. Uroczyste pożegnanie wojskowego odbyło się podczas zbió ... » więcej 2018-12-15, godz. 16:00 Ks. Pierskała przyszedł z opłatkiem do pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - Rozumiemy, że święta to czas, kiedy Boża Dziecina urodziła się w stajence, więc umiemy być solidarni z biednymi i z potrzebującymi, a każdy jest w jakiejś p ... » więcej 2018-12-15, godz. 15:10 Akcja na Odrze w Opolu. Strażacy wyciągnęli z rzeki kobietę Kilkadziesiąt minut trwała akcja opolskich strażaków przy podejmowaniu z wody kobiety, która na wysokości mostu w ciągu ul. Spychalskiego w Opolu miała wejść ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:04 Zderzenie dwóch osobówek w Popielowie Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i Wolności w Popielowie w powiecie opolskim. Trzy osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-12-15, godz. 13:00 Orkiestry dęte w Strzeleczkach zagrają charytatywnie dla małego Kacpra Co najmniej 5 orkiestr wystąpi podczas Bożonarodzeniowego Festiwalu Orkiestr Dętych w Strzeleczkach. Jutrzejsza (16.12) impreza będzie tak naprawdę akcją char ... » więcej 2018-12-15, godz. 12:00 Ciecierzyn: Rodzina Aleksandry J. nie korzystała z pomocy społecznej, ale to pracownicy OPS powiadomili policję o możl ... - Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Byczynie na polecenie kierownika powiadomili policję o możliwości popełnienia przestępstwa przez Aleksandrę J. z Ciec ... » więcej 2018-12-15, godz. 11:30 Tułowice będą miały prawdziwe centrum. Szykuje się przebudowa miasta Deptak, fontanna i miejsce odpoczynku - Tułowice będą miały swoje centrum. Burmistrz miasta Andrzej Wesołowski, rozpoczął pierwsze działania związane z przebu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »