Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 10:41 Autor: Justyna Maćkowiak/Jacek Rudnik

Patryk Jaki: Zamieszanie wokół brzeskiego więzienia to typowa opolska wojenka

W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu ma powstać nowowczesny zakład karny. Dziś jedno więzienie funkcjonuje w centrum miasta [fot. Maciej Stępień]
Patryk Jaki [fot. Paula Hołubowicz]
Patryk Jaki [fot. Paula Hołubowicz]
- Ograniczyliśmy rolę korporacji w wymiarze sprawiedliwości i oddaliśmy te narzędzia państwu, ludziom - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki pytany o szanse na porozumienie z Komisją Europejską w sprawie przeprowadzanej u nas reformy sądownictwa.
- Nie proponujemy niczego, co nie występowałoby w regulacjach prawnych innych krajów członkowskich Unii Europejskiej - tłumaczył minister. - Nikt z Unii Europejskiej nie potrafi nam wskazać, jaki przepis nie obowiązuje w innym unijnym państwie. Spowodowałoby to sytuację, że inni mogą, a my nie.

Zdaniem wiceministra przewlekłość spraw prowadzonych w polskim wymiarze sprawiedliwości jest jedną z najwyższych w Europie, mamy w większości słabą jakość orzekania, a dodatkowym problemem jest wysoki koszt prowadzenia spraw i to wszystko trzeba zmienić.

- Typowa opolska wojenka, jej autorzy powinni być rozliczeni w wyborach - tak z kolei wiceminister sprawiedliwości odniósł się do planów budowy nowego zakładu karnego w Brzegu. W opinii ministra na ogromnej inwestycji miasto w perspektywie lat może jedynie zyskać. - Jedno z najnowocześniejszych więzień w Europie, zadanie warte pół miliarda złotych. To inwestycja rządowa, która w województwie opolskim trafia się raz na 50 lat. Żeby to torpedować, trzeba mieć bardzo dużo złej woli.

- Zakład karny ma powstać na obrzeżach miasta, dziś przecież Brzeg ma już przestarzałe więzienie w samym centrum i nikt nie robi z tego problemu - argumentował wiceminister Jaki. - Poza tym, nowy zakład karny to m.in. nowe miejsca pracy na warunkach służb mundurowych, ale nie tylko, bo razem z tym więzieniem miał powstać wielki zakład pracy, zatrudniający pół tysiąca ludzi.

- Dziś miesięcznie utrzymanie jednego skazanego to ponad 3 tysiące złotych, dlatego że więźniowie nie pracują, a stworzenie zakładu pracy skazanych sprawi, że ta kwota będzie znacznie mniejsza - dodał minister Jaki. W opinii wiceministra sprawiedliwości zakład karny to inwestycja na kilkaset lat.
Patryk Jaki cz. 1
Patryk Jaki cz. 2
Patryk Jaki cz. 3

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 07:20 WYBORCZA NOC Z RADIEM OPOLE. Dowiedz się, kto będzie rządził w Twojej gminie i powiecie Sylwester Lewicki pozostanie burmistrzem Olesna. Wybory na burmistrza Krapkowic wygrał Andrzej Kasiura, Leśnicy - Łukasz Jastrzembski, Korfantowa - Janusz Wój ... » więcej 2018-10-22, godz. 07:15 Zmiany w Prószkowie. Burmistrzem Krzysztof Cebula Krzysztof Cebula wygrał walkę o fotel burmistrza gminy Prószków. Niezależny kandydat wyprzedził Różę Malik, kandydatkę KWW Mniejszość Niemiecka. » więcej 2018-10-22, godz. 06:30 Druga tura w Ujeździe. W Cisku i Grodkowie już po wyborach Będzie druga tura w głosowaniu na burmistrza gminy Ujazdu. Hubert Ibrom z Mniejszości Niemieckiej otrzymał 1289 głosów, do zwycięstwa zabrakło mu równo 100 gł ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:40 Bez zmian w Izbicku, Tułowicach, Radłowie i Kamienniku W Izbicku i Tułowicach urzędujący włodarze nie mieli rywali.W gminie Izbicko Brygida Pytel dostała 1397 głosów 'za' i 535 'przeciw'. W Tułowicach Andrzej Weso ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:23 Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów [GODZ. 7:24, AKTUALIZACJA] Trwa liczenie głosów w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta. Sprawdź kto będzie rządził w Twojej gminie. » więcej 2018-10-22, godz. 05:10 Leonard Pietruszka w Komprachcicach i Krzysztof Ficoń w Bierawie. Nie mieli rywali, nadal będą rządzić Leonard Pietruszka w Komprachcicach i Krzysztof Ficoń w Bierawie nie mieli rywali i obaj zachowają stanowisko wójta. Pietruszkę poparło 2658 wyborców, przeciw ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:05 Druga tura w Lubrzy. Mariusz Kozaczek powalczy z Krzysztofem Barwieńcem W podprudnickiej Lubrzy będzie druga tura. Urzędujący wójt Mariusz Kozaczek z PSL dostał 968 głosów zmierzy się z Krzysztofem Barwieńcem, który dostał 811 gło ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:05 W Białej zmian nie będzie, wybory wygrał Edward Plicko W Białej stanowisko burmistrza zachował Edward Plicko z KWW Edwarda Plicko, poparło go 2819 wyborców. Jego rywal, Robert Roden z Mniejszości Niemieckiej, dost ... » więcej 2018-10-22, godz. 05:03 Zmiana w gminie Dąbrowa. Gołębiowska-Jarek zamiast Leji Marek Leja przegrał z Katarzyną Gołębiowską-Jarek. » więcej 2018-10-22, godz. 04:45 Tym razem losowanie nie było potrzebne. Adam Raczyński wygrywa w Pakosławicach Władzę zachowa także wójt podnyskich Pakosławic Adam Raczyński, który cztery lata temu - przypomnijmy - uzyskał tyle samo głosów, co ówczesny wójt Jarosław No ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »