Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 22:30 Autor: Krzysztof Rapp

Jerzy Wrębiak kontra Paweł Grabowski ws. podpisów za referendum

Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
- Podpisów ws. referendum nie widziałem - powiedział Radiu Opole burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Nasz gość odniósł się dziś (12.04) w Loży Radiowej do zarzutów posła Kukiz'15 Pawła Grabowskiego dotyczących organizacji referendum w sprawie budowy w mieście nowego zakładu karnego.
Przypomnijmy, na początku tygodnia poseł Grabowski na naszej antenie zarzucił między innymi to, że burmistrz Brzegu nie wywiązał się z obowiązku poinformowania o liczbie podpisów, jaką trzeba zebrać pod wnioskiem o referendum.

- Nie zgadzam się z tym, ponieważ taki wniosek w ogóle nie został złożony - ani po terminie, ani w terminie, 19 lutego - stwierdził Jerzy Wrębiak. - To jest ten termin, o którym mówimy, że wpłynęło właściwe powiadomienie o zawiązaniu komitetu referendalnego. W związku z tym chciałbym poinformować, że ani 19, lutego ani po tym terminie, nie pojawił się taki wniosek, na który powinienem odpowiedzieć - mówił burmistrz Brzegu.

Z informacji podawanych przez posła Garbowskiego wynika także, że komitet referendalny zebrał 3 tys. 100 podpisów mieszkańców. Poseł Kukiz'15 nie był jednak pewien, czy ta liczba jest wystarczająca, aby organizacja referendum była możliwa.

Jerzy Wrębiak wyjaśnił: 10 procent osób uprawnionych do głosowania w Brzegu stanowi 2 tys. 843 osoby.

Innym zarzutem, jaki poseł Grabowski wysuwał wobec burmistrza Brzegu była dezinformacja. Miało to dotyczyć obietnicy likwidacji pierwszego zakłady karnego, jaki już się w mieście znajduje i wpływów do budżetu gminy z tytułu funkcjonowania nowego więzienia, które burmistrz określił na poziomie 2 mln zł rocznie. Zdaniem posła Kukiz'15, żadna z tych informacji nie jest wiarygodna i potwierdzona.

Burmistrz Brzegu bronił tezy, że budowa zakładu karnego to dobry interes dla miasta. I wymienił plusy, które zna.

- Tam powstaną hale produkcyjne - jeżeli powstanie jedna to będzie inny dochód dla miasta, jeżeli powstaną dwie, bo, to też jest brane pod uwagę, to ten dochód będzie większy. Jeżeli powstanie szpital, o którym się mówi, to też będą większe pieniądze. Tam będzie zatrudnionych 300 funkcjonariuszy i myśmy sobie to policzyli. To będzie podatek PIT, który miasto otrzyma, dodatkowo podatek od nieruchomości, podatek od gruntów - wyliczał Jerzy Wrębiak.

Burmistrz wspominał, też o zyskach dla spółek miejskich, które będą obsługiwały nowe więzienie. Tu wymienił dla przykładu wywóz śmieci i ogrzewanie budynku.

Podtrzymał także zapowiedź likwidacji pierwszego zakładu karnego, powołując się na informację od wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz przedstawicieli służby więziennej.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2018-10-16, godz. 13:00 Milion złotych dla dzielnic. Propozycje kandydatki na urząd prezydenta Violetty Porowskiej - Każda z dzielnic Opola ma swoją specyfikę, a to oznacza, że idea rad dzielnic musi być wzmocniona - mówiła na dzisiejszej (16.10) konferencji Violetta Porow ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:55 Barbara Kamińska i kandydatki z Koalicji Obywatelskiej o sile kobiet w samorządzie „Kobieta jest siłą!” - z takim hasłem i przekonaniem, że kobiety powinny uczestniczyć aktywnie w każdym samorządzie wystąpiła dziś (16.10) Barbara Kamińska, k ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:30 Zniesławienia nie było. Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie przeciwko rektorowi Politechniki Opolskiej - Politechnika Opolska otrzymała sądowy zakaz rozpowszechniania informacji o prof. Pawle Frączu, byłym pracowniku uczelni - mówi Wojciech Najda, rzecznik pras ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:15 Miejsca do karmienia czy przewijania, a także bezpłatna komunikacja miejska dla uczniów to niektóre propozycje nyskieg ... Wsparcie psychologiczne dla matek, strefy 'pocałuj i jedź' przy szkołach, a także ogólnodostępne miejsca do przewijania i karmienia dzieci to kolejne propozyc ... » więcej 2018-10-16, godz. 12:00 Benzen zdominował kampanię wyborczą w Kędzierzynie-Koźlu. Czy WIOŚ bagatelizuje sprawę? Kandydaci na prezydenta Kędzierzyna-Koźla obiecują zmniejszenie stężenia benzenu w powietrzu, a nawet całkowitą jego likwidację. Uważają też, że Wojewódzki In ... » więcej 2018-10-16, godz. 11:45 Kandydaci ruchu Kukiz'15 chcą w ratuszu bronić interesów mieszkańców i przedsiębiorców. "Dzisiaj tego nie ma" Czy władze Opola nie dbają o interesy mieszkańców? Podczas konferencji prasowej na Zaodrzu przekonywali o tym przedstawiciele ruchu Kukiz'15. » więcej 2018-10-16, godz. 11:30 Pijany kierowca miał zabrać dzieci na wycieczkę Policjanci z nyskiej drogówki skontrolowali autokar, który miał zawieźć dzieci na wycieczkę. Auto było w odpowiednim stanie technicznym, jednak kierowca był p ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 IPN wrócił w okolice Łambinowic. Wznowiono poszukiwania miejsca pochówku żołnierzy Bartka Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej wznowiło prace na terenie dawnego majątku Scharfenberg w gminie Łambinowice. Historycy poszukują ... » więcej 2018-10-16, godz. 10:20 Amator cudzej własności odjechał maszyną z placu budowy. Za pomoc w jego ujęciu wyznaczono nagrodę Głuchołaska policja poszukuje złodzieja, który dwa tygodnie temu ukradł maszynę budowlaną wartą 100 tysięcy złotych. Za pomoc w odnalezieniu sprzętu właścicie ... » więcej 2018-10-16, godz. 09:57 Oszust w rękach policji. Na A4 handlował "fałszywym złotem" [FILM, ZDJĘCIA] Najpierw próbował sprzedać nic nie wartą biżuterię, potem poturbował mężczyznę, który chciał temu zapobiec. Teraz obywatelowi Rumunii zatrzymanemu w powiecie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »