Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 22:30 Autor: Krzysztof Rapp

Jerzy Wrębiak kontra Paweł Grabowski ws. podpisów za referendum

Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
- Podpisów ws. referendum nie widziałem - powiedział Radiu Opole burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Nasz gość odniósł się dziś (12.04) w Loży Radiowej do zarzutów posła Kukiz'15 Pawła Grabowskiego dotyczących organizacji referendum w sprawie budowy w mieście nowego zakładu karnego.
Przypomnijmy, na początku tygodnia poseł Grabowski na naszej antenie zarzucił między innymi to, że burmistrz Brzegu nie wywiązał się z obowiązku poinformowania o liczbie podpisów, jaką trzeba zebrać pod wnioskiem o referendum.

- Nie zgadzam się z tym, ponieważ taki wniosek w ogóle nie został złożony - ani po terminie, ani w terminie, 19 lutego - stwierdził Jerzy Wrębiak. - To jest ten termin, o którym mówimy, że wpłynęło właściwe powiadomienie o zawiązaniu komitetu referendalnego. W związku z tym chciałbym poinformować, że ani 19, lutego ani po tym terminie, nie pojawił się taki wniosek, na który powinienem odpowiedzieć - mówił burmistrz Brzegu.

Z informacji podawanych przez posła Garbowskiego wynika także, że komitet referendalny zebrał 3 tys. 100 podpisów mieszkańców. Poseł Kukiz'15 nie był jednak pewien, czy ta liczba jest wystarczająca, aby organizacja referendum była możliwa.

Jerzy Wrębiak wyjaśnił: 10 procent osób uprawnionych do głosowania w Brzegu stanowi 2 tys. 843 osoby.

Innym zarzutem, jaki poseł Grabowski wysuwał wobec burmistrza Brzegu była dezinformacja. Miało to dotyczyć obietnicy likwidacji pierwszego zakłady karnego, jaki już się w mieście znajduje i wpływów do budżetu gminy z tytułu funkcjonowania nowego więzienia, które burmistrz określił na poziomie 2 mln zł rocznie. Zdaniem posła Kukiz'15, żadna z tych informacji nie jest wiarygodna i potwierdzona.

Burmistrz Brzegu bronił tezy, że budowa zakładu karnego to dobry interes dla miasta. I wymienił plusy, które zna.

- Tam powstaną hale produkcyjne - jeżeli powstanie jedna to będzie inny dochód dla miasta, jeżeli powstaną dwie, bo, to też jest brane pod uwagę, to ten dochód będzie większy. Jeżeli powstanie szpital, o którym się mówi, to też będą większe pieniądze. Tam będzie zatrudnionych 300 funkcjonariuszy i myśmy sobie to policzyli. To będzie podatek PIT, który miasto otrzyma, dodatkowo podatek od nieruchomości, podatek od gruntów - wyliczał Jerzy Wrębiak.

Burmistrz wspominał, też o zyskach dla spółek miejskich, które będą obsługiwały nowe więzienie. Tu wymienił dla przykładu wywóz śmieci i ogrzewanie budynku.

Podtrzymał także zapowiedź likwidacji pierwszego zakładu karnego, powołując się na informację od wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz przedstawicieli służby więziennej.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2018-08-19, godz. 22:00 Kampania i ordynacja wyborcza tematami Niedzielnej Loży Radiowej Start wyjątkowo krótkiej tym razem kampanii przed wyborami samorządowymi oraz przymiarki do nowelizacji ordynacji w wyborach do Sejmu były tematami Niedzielne ... » więcej 2018-08-19, godz. 20:00 Wojownik wylądował! Karol Stadnik wrócił do Polski po skomplikowanej operacji w Stanach Zjednoczonych Trzyletni chłopiec zaczął już mówić i samodzielnie oddychać. Małego Wojownika, jak nazwały go media, niszczyło własne ciało. Kręgosłup miażdżył jego narządy w ... » więcej 2018-08-19, godz. 20:00 Opole stolicą tatuażu. Za nami druga konwencja Tattoo Expo [ZDJĘCIA] Dziesiątki artystów i studia tatuażu prezentowały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Od wczoraj (18.08) trwała tam druga konwencja Tattoo Expo. ... » więcej 2018-08-19, godz. 19:30 Ceremoniał dożynkowy i koncerty. Gmina Niemodlin świętuje we wsi Piotrowa Magdalena 'Meg' Krzemień, współautorka audycji Dobre Granie Ekstra oraz zespół Ravel ze znaną z naszej anteny Natalią Kryjom, Lukas Gogol oraz Big Day to tylk ... » więcej 2018-08-19, godz. 16:30 38-letnia kobieta utonęła w Białej Głuchołaskiej Kolejna śmiertelna ofiara kąpieli tego lata. Tym razem Głuchołazy i stopień wodny na Białej Głuchołaskiej przy ul. Koszyka. Mimo długiej akcji reanimacyjnej 3 ... » więcej 2018-08-19, godz. 13:30 Samorządowa Loża Radiowa w Skarbimierzu. Goście audycji wskazywali na potrzebę dialogu. Padł też pomysł rozpisania ref ... Plenerowe studio Radia Opole zawitało do Skarbimierza. Na tamtejszym osiedlu goście audycji dyskutowali na temat pomysłu wchłonięcia tej gminy przez Brzeg. » więcej 2018-08-19, godz. 10:30 W Wójcicach uczczą kolejne obrazy maryjne Już po raz siódmy w Wójcicach, będących od stycznia dzielnicą Otmuchowa, odbędą się Opolskie Dni Madonn Kresowych. To spotkanie, które co roku daje możliwość ... » więcej 2018-08-19, godz. 10:00 Społecznik roku regionu opolskiego. Kończy się nabór kandydatur do tego tytułu Jutro (20.08) mija termin zgłaszania kandydatów do tytułu 'Społecznik roku'. Marszałek województwa opolskiego po raz kolejny ogłosił konkurs, którego celem je ... » więcej 2018-08-19, godz. 06:42 Kolejne tragiczne zdarzenie drogowe na Opolszczyźnie. W wypadku w Kowalach zginął młody mężczyzna 22-latek poniósł śmierć w wyniku wypadku drogowego w miejscowości Kowale na drodze krajowej nr 45 między Praszką a Wieluniem. Do tragicznego zdarzenia doszło ... » więcej 2018-08-18, godz. 21:25 Pod hasłami recyklingu i segregacji odpadów minął dzień w Opolu. Jak oceniają to mieszkańcy, a jak firma z branży? [ZD ... Późnym wieczorem zakończył się piknik 'Opole w rytmie natury' na osiedlu Armii Krajowej. Od 15:00 mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli znaleźć sporo atra ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »