Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 22:30 Autor: Krzysztof Rapp

Jerzy Wrębiak kontra Paweł Grabowski ws. podpisów za referendum

Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
- Podpisów ws. referendum nie widziałem - powiedział Radiu Opole burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Nasz gość odniósł się dziś (12.04) w Loży Radiowej do zarzutów posła Kukiz'15 Pawła Grabowskiego dotyczących organizacji referendum w sprawie budowy w mieście nowego zakładu karnego.
Przypomnijmy, na początku tygodnia poseł Grabowski na naszej antenie zarzucił między innymi to, że burmistrz Brzegu nie wywiązał się z obowiązku poinformowania o liczbie podpisów, jaką trzeba zebrać pod wnioskiem o referendum.

- Nie zgadzam się z tym, ponieważ taki wniosek w ogóle nie został złożony - ani po terminie, ani w terminie, 19 lutego - stwierdził Jerzy Wrębiak. - To jest ten termin, o którym mówimy, że wpłynęło właściwe powiadomienie o zawiązaniu komitetu referendalnego. W związku z tym chciałbym poinformować, że ani 19, lutego ani po tym terminie, nie pojawił się taki wniosek, na który powinienem odpowiedzieć - mówił burmistrz Brzegu.

Z informacji podawanych przez posła Garbowskiego wynika także, że komitet referendalny zebrał 3 tys. 100 podpisów mieszkańców. Poseł Kukiz'15 nie był jednak pewien, czy ta liczba jest wystarczająca, aby organizacja referendum była możliwa.

Jerzy Wrębiak wyjaśnił: 10 procent osób uprawnionych do głosowania w Brzegu stanowi 2 tys. 843 osoby.

Innym zarzutem, jaki poseł Grabowski wysuwał wobec burmistrza Brzegu była dezinformacja. Miało to dotyczyć obietnicy likwidacji pierwszego zakłady karnego, jaki już się w mieście znajduje i wpływów do budżetu gminy z tytułu funkcjonowania nowego więzienia, które burmistrz określił na poziomie 2 mln zł rocznie. Zdaniem posła Kukiz'15, żadna z tych informacji nie jest wiarygodna i potwierdzona.

Burmistrz Brzegu bronił tezy, że budowa zakładu karnego to dobry interes dla miasta. I wymienił plusy, które zna.

- Tam powstaną hale produkcyjne - jeżeli powstanie jedna to będzie inny dochód dla miasta, jeżeli powstaną dwie, bo, to też jest brane pod uwagę, to ten dochód będzie większy. Jeżeli powstanie szpital, o którym się mówi, to też będą większe pieniądze. Tam będzie zatrudnionych 300 funkcjonariuszy i myśmy sobie to policzyli. To będzie podatek PIT, który miasto otrzyma, dodatkowo podatek od nieruchomości, podatek od gruntów - wyliczał Jerzy Wrębiak.

Burmistrz wspominał, też o zyskach dla spółek miejskich, które będą obsługiwały nowe więzienie. Tu wymienił dla przykładu wywóz śmieci i ogrzewanie budynku.

Podtrzymał także zapowiedź likwidacji pierwszego zakładu karnego, powołując się na informację od wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz przedstawicieli służby więziennej.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 00:15 Europoseł Sławomir Kłosowski o sytuacji po strzelaninie w Strasburgu Według najnowszych danych zginęły 4 osoby. Wcześniej informowano też o 11 rannych. (Stan na 11.12 godzina 23:00) » więcej 2018-12-11, godz. 22:00 Coraz więcej bielików nad opolskim niebem. Rośnie liczba par tych dostojnych drapieżników - Odbudowaliśmy w Polsce i w całej Europie populację bielika i z tego należy się cieszyć - przekonuje Marek Stajszczyk, przyrodnik i ornitolog. To efekt restr ... » więcej 2018-12-11, godz. 21:00 Obniżka pensji Sabiny Nowosielskiej, mimo że radni zgodzili się na... maksymalną stawkę Radni miejscy z Kędzierzyna-Koźla jednogłośnie uchwalili, że prezydent Sabina Nowosielska będzie zarabiała maksymalną możliwą kwotę, czyli 10 940 zł. To jedna ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:30 Mimo zmiany burmistrzów przygraniczne miasta będą rozwijać dotychczasowe kontakty Współpraca w zakresie kultury, przedsiębiorczości oraz dzielenie się doświadczeniami związanymi z funkcjonowaniem samorządów lokalnych. W tych obszarach prowa ... » więcej 2018-12-11, godz. 20:00 Poszukiwany kandydat do kierowania ośrodkiem w Zakrzowie W gminnym ośrodku sportu i rekreacji w Zakrzowie znów jest bezkrólewie. Dotychczasowy szef tej jednostki został wójtem Reńskiej Wsi i na razie nie znaleziono ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:30 Obcokrajowiec i polska rodzina razem przy wigilijnym stole - można się zgłaszać do "Wigilii bez granic" Chcą polepszać kontakty między Polakami a cudzoziemcami - Instytut Myśli Schumana rozpoczął akcję „Wigilia bez granic”, której celem jest zaaranżowanie spotka ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Handel w niedzielę w regionie. PIP odnotowała 27 przypadków złamania prawa 27 przypadków naruszenia prawa w kwestii handlu w niedzielę w naszym regionie odnotowali od marca pracownicy opolskiej Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadz ... » więcej 2018-12-11, godz. 18:55 Kolizje na obwodnicach Opola i Czarnowąsów. Uwaga na drogach ślisko! Na obwodnicy Opola w kierunku Wrocławia doszło do zderzenia trzech samochodów: ciężarówki, samochodu dostawczego i osobowego. Na miejscu wprowadzono ruch waha ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Komunikacyjny chaos na Górze św. Anny. "Niektórzy kierowcy nawet tam utknęli" Kierowcy jadący na Górę św. Anny utknęli w połowie drogi do bazyliki i domu pielgrzyma. Mimo informacji na tablicach objazdowych, że da się tam dojechać, drog ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Stwierdzenie zgonu może trwać kilka godzin. W tym czasie policjanci pilnują ciała zamiast patrolować ulice Czy policja jest w stanie strzec bezpieczeństwa, gdy jeden patrol zamiast pełnić normalną służbę, pilnuje ciała zmarłej osoby? O to pytają mieszkańcy Głuchoła ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »