Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-12, 22:30 Autor: Krzysztof Rapp

Jerzy Wrębiak kontra Paweł Grabowski ws. podpisów za referendum

Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Służba Więzienna [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
Jerzy Wrębiak [fot. Paula Hołubowicz]
- Podpisów ws. referendum nie widziałem - powiedział Radiu Opole burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. Nasz gość odniósł się dziś (12.04) w Loży Radiowej do zarzutów posła Kukiz'15 Pawła Grabowskiego dotyczących organizacji referendum w sprawie budowy w mieście nowego zakładu karnego.
Przypomnijmy, na początku tygodnia poseł Grabowski na naszej antenie zarzucił między innymi to, że burmistrz Brzegu nie wywiązał się z obowiązku poinformowania o liczbie podpisów, jaką trzeba zebrać pod wnioskiem o referendum.

- Nie zgadzam się z tym, ponieważ taki wniosek w ogóle nie został złożony - ani po terminie, ani w terminie, 19 lutego - stwierdził Jerzy Wrębiak. - To jest ten termin, o którym mówimy, że wpłynęło właściwe powiadomienie o zawiązaniu komitetu referendalnego. W związku z tym chciałbym poinformować, że ani 19, lutego ani po tym terminie, nie pojawił się taki wniosek, na który powinienem odpowiedzieć - mówił burmistrz Brzegu.

Z informacji podawanych przez posła Garbowskiego wynika także, że komitet referendalny zebrał 3 tys. 100 podpisów mieszkańców. Poseł Kukiz'15 nie był jednak pewien, czy ta liczba jest wystarczająca, aby organizacja referendum była możliwa.

Jerzy Wrębiak wyjaśnił: 10 procent osób uprawnionych do głosowania w Brzegu stanowi 2 tys. 843 osoby.

Innym zarzutem, jaki poseł Grabowski wysuwał wobec burmistrza Brzegu była dezinformacja. Miało to dotyczyć obietnicy likwidacji pierwszego zakłady karnego, jaki już się w mieście znajduje i wpływów do budżetu gminy z tytułu funkcjonowania nowego więzienia, które burmistrz określił na poziomie 2 mln zł rocznie. Zdaniem posła Kukiz'15, żadna z tych informacji nie jest wiarygodna i potwierdzona.

Burmistrz Brzegu bronił tezy, że budowa zakładu karnego to dobry interes dla miasta. I wymienił plusy, które zna.

- Tam powstaną hale produkcyjne - jeżeli powstanie jedna to będzie inny dochód dla miasta, jeżeli powstaną dwie, bo, to też jest brane pod uwagę, to ten dochód będzie większy. Jeżeli powstanie szpital, o którym się mówi, to też będą większe pieniądze. Tam będzie zatrudnionych 300 funkcjonariuszy i myśmy sobie to policzyli. To będzie podatek PIT, który miasto otrzyma, dodatkowo podatek od nieruchomości, podatek od gruntów - wyliczał Jerzy Wrębiak.

Burmistrz wspominał, też o zyskach dla spółek miejskich, które będą obsługiwały nowe więzienie. Tu wymienił dla przykładu wywóz śmieci i ogrzewanie budynku.

Podtrzymał także zapowiedź likwidacji pierwszego zakładu karnego, powołując się na informację od wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz przedstawicieli służby więziennej.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2018-05-23, godz. 08:15 Wsparcie dla rodzin zastępczych i dzieci w Opolu. Prawie 2 mln złotych z unijnego projektu Ratusz pozyskał pieniądze unijne, które trafią do dzieci i ich opiekunów, a chodzi m.in. o doposażenie 11 świetlic z których korzysta ponad 400 dzieci czy wyj ... » więcej 2018-05-23, godz. 07:30 Kościół św. Marii Magdaleny zostanie włączony w rewitalizację dobrodzieńskiego rynku. Będzie nowa elewacja Nową elewację będzie mieć kościół świętej Marii Magdaleny w Dobrodzieniu. Świątynia stoli w rynku, a władze miasta przygotowują się właśnie do kompleksowej re ... » więcej 2018-05-22, godz. 20:50 Nowi lokatorzy zamieszkają w opolskim zoo? "Jedziemy zobaczyć goryle" Delegacja opolskiego ogrodu zoologicznego jedzie jutro (23.05) do Stuttgartu, żeby przyjrzeć się gorylowi, który być może zamieszka w naszym zoo. » więcej 2018-05-22, godz. 20:15 Niezwykłe odkrycie opolskich paleontologów. To drugi największy amonit w Polsce Paleontolodzy Uniwersytetu Opolskiego i pracownicy Cementowni Odra w Opolu znaleźli skamieniałość amonita sprzed 90 mln lat. To drugie największe tego typu od ... » więcej 2018-05-22, godz. 19:30 "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Święto opolskich strażaków Medalami i awansami na wyższy stopień służbowy za zasługi dla pożarnictwa nagrodzono 60 strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Dzień ... » więcej 2018-05-22, godz. 19:05 Mural na 800-lecie Opola zasłonięty przez baner. "Jest nam przykro" Baner informujący o rewitalizacji ul. Krakowskiej zasłonił mural na 800-lecie Opola. Pomysłodawcy malunku ze Stowarzyszenia OPAK są zaskoczeni decyzją urzędni ... » więcej 2018-05-22, godz. 18:10 Zderzenie trzech aut na obwodnicy Opola Jak wynika ze wstępnych ustaleń służb na ulicy Powstańców Warszawskich w Opolu 50-letni mężczyzna kierujący volkswagenem golfem nie udzielił pierwszeństwa prz ... » więcej 2018-05-22, godz. 17:45 Wypadek w Chrząszczycach W Chrząszczycach w powiecie opolskim samochód uderzył w drzewo. Utrudnienia w ruchu sa na drodze wojewódzkiej nr 414 na trasie Opole - Prószków - Prudnik. Jak ... » więcej 2018-05-22, godz. 17:15 Podwyżki cen a podwyżki pensji. Radni PO dopytują ratusz o opolskie zoo Podwyżka cen biletów jest m.in. po to, by rozwijać opolskie zoo i dać podwyżki pracownikom - opolski ratusz odpiera zarzuty radnych Platformy Obywatelskiej. C ... » więcej 2018-05-22, godz. 16:15 Jest pierwsza transza dodatkowych pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezoplastyki w regionie Opolski oddział NFZ otrzymał pierwszą transzę dodatkowych pieniędzy na służbę zdrowia w regionie. To kwota 7,8 mln zł z zapowiadanych 20 mln zł. Potwierdził t ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »