Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-17, 16:45 Autor: Maciej Stępień

Czy będzie referendum w Brzegu? Inicjatorzy akcji złożyli podpisy w urzędzie miasta

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Poseł Kukiz
Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski, jeden z inicjatorów zbiórki podpisów ws. organizacji referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
3355 osób opowiedziało się za organizacją referendum ws. budowy drugiego więzienia w Brzegu. To głosy zebrane podczas dwumiesięcznej akcji grupy mieszkańców, na której czele stanął poseł Paweł Grabowski z Kukiz’ 15. Liczba podpisów zdaniem organizatorów kampanii referendalnej jest wystarczająca do tego, by zorganizować głosowanie w tej sprawie.
- Podpisy w tej chwili powinny znajdować się jeszcze u burmistrza, ale zostaną one przekazane radzie miejskiej i wówczas rada miejska będzie procedowała nad tymi listami. Będą sprawdzane podpisy, pesele i czy rzeczywiście mieszkańcy Brzegu podpisali się na kartach. Ja mam informację, że około 150-180 głosów może być nieważnych, ze względu na brak peselu lub miejsce zamieszkania. Ale mamy sporą górkę podpisów, niż jest to wymagane – tłumaczy poseł Kukiz’15.

Uprawnionych do głosowanie w Brzegu jest blisko 29 tysięcy mieszkańców. Grupa referendalna miała zebrać 10% z tej liczby i to im się udało.

Jeśli wszystkie podpisy zostaną zweryfikowane, wówczas samo głosowanie ws. budowy drugiego więzienia może zostać zorganizowane w trakcie wakacji. Zdaniem posła Grabowskiego, to nie problem.

- Na wakacje wyjeżdżają zwolennicy, jak i przeciwnicy tego więzienia, dlatego, to nie jest kłopot. Ja w ostatnich tygodniach rozmawiałem z mieszkańcami Brzegu, ich poziom informacji na temat budowy nowoczesnej placówki penitencjarnej jest niski. Mieszkańcy są niedoinformowani. Istotne w tym wszystkim jest to, żeby brzeżanie w końcu wyrazili swoją opinię na ten temat.

Jutro o godzinie 13 do akcji referendalnej odniesie się burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który organizuje w tej sprawie konferencję prasową. Nad tematem referendum mają się również pochylić brzescy radni na piątkowej sesji. Do sprawy będziemy wracać.
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »