Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-17, 16:45 Autor: Maciej Stępień

Czy będzie referendum w Brzegu? Inicjatorzy akcji złożyli podpisy w urzędzie miasta

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Poseł Kukiz
Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski, jeden z inicjatorów zbiórki podpisów ws. organizacji referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
3355 osób opowiedziało się za organizacją referendum ws. budowy drugiego więzienia w Brzegu. To głosy zebrane podczas dwumiesięcznej akcji grupy mieszkańców, na której czele stanął poseł Paweł Grabowski z Kukiz’ 15. Liczba podpisów zdaniem organizatorów kampanii referendalnej jest wystarczająca do tego, by zorganizować głosowanie w tej sprawie.
- Podpisy w tej chwili powinny znajdować się jeszcze u burmistrza, ale zostaną one przekazane radzie miejskiej i wówczas rada miejska będzie procedowała nad tymi listami. Będą sprawdzane podpisy, pesele i czy rzeczywiście mieszkańcy Brzegu podpisali się na kartach. Ja mam informację, że około 150-180 głosów może być nieważnych, ze względu na brak peselu lub miejsce zamieszkania. Ale mamy sporą górkę podpisów, niż jest to wymagane – tłumaczy poseł Kukiz’15.

Uprawnionych do głosowanie w Brzegu jest blisko 29 tysięcy mieszkańców. Grupa referendalna miała zebrać 10% z tej liczby i to im się udało.

Jeśli wszystkie podpisy zostaną zweryfikowane, wówczas samo głosowanie ws. budowy drugiego więzienia może zostać zorganizowane w trakcie wakacji. Zdaniem posła Grabowskiego, to nie problem.

- Na wakacje wyjeżdżają zwolennicy, jak i przeciwnicy tego więzienia, dlatego, to nie jest kłopot. Ja w ostatnich tygodniach rozmawiałem z mieszkańcami Brzegu, ich poziom informacji na temat budowy nowoczesnej placówki penitencjarnej jest niski. Mieszkańcy są niedoinformowani. Istotne w tym wszystkim jest to, żeby brzeżanie w końcu wyrazili swoją opinię na ten temat.

Jutro o godzinie 13 do akcji referendalnej odniesie się burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który organizuje w tej sprawie konferencję prasową. Nad tematem referendum mają się również pochylić brzescy radni na piątkowej sesji. Do sprawy będziemy wracać.
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-05-23, godz. 08:45 "Zacznijmy od siebie" - namawia opolski NFZ. To może przynieść korzyści całemu regionowi Około 25 tysięcy dzieci z Opolszczyzny nie zostało zgłoszonych przez opiekunów do ubezpieczenia zdrowotnego. Wprawdzie ustawowo mali pacjenci mają zapewnioną ... » więcej 2018-05-23, godz. 08:15 Wsparcie dla rodzin zastępczych i dzieci w Opolu. Prawie 2 mln złotych z unijnego projektu Ratusz pozyskał pieniądze unijne, które trafią do dzieci i ich opiekunów, a chodzi m.in. o doposażenie 11 świetlic z których korzysta ponad 400 dzieci czy wyj ... » więcej 2018-05-23, godz. 07:30 Kościół św. Marii Magdaleny zostanie włączony w rewitalizację dobrodzieńskiego rynku. Będzie nowa elewacja Nową elewację będzie mieć kościół świętej Marii Magdaleny w Dobrodzieniu. Świątynia stoli w rynku, a władze miasta przygotowują się właśnie do kompleksowej re ... » więcej 2018-05-22, godz. 20:50 Nowi lokatorzy zamieszkają w opolskim zoo? "Jedziemy zobaczyć goryle" Delegacja opolskiego ogrodu zoologicznego jedzie jutro (23.05) do Stuttgartu, żeby przyjrzeć się gorylowi, który być może zamieszka w naszym zoo. » więcej 2018-05-22, godz. 20:15 Niezwykłe odkrycie opolskich paleontologów. To drugi największy amonit w Polsce Paleontolodzy Uniwersytetu Opolskiego i pracownicy Cementowni Odra w Opolu znaleźli skamieniałość amonita sprzed 90 mln lat. To drugie największe tego typu od ... » więcej 2018-05-22, godz. 19:30 "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Święto opolskich strażaków Medalami i awansami na wyższy stopień służbowy za zasługi dla pożarnictwa nagrodzono 60 strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Dzień ... » więcej 2018-05-22, godz. 19:05 Mural na 800-lecie Opola zasłonięty przez baner. "Jest nam przykro" Baner informujący o rewitalizacji ul. Krakowskiej zasłonił mural na 800-lecie Opola. Pomysłodawcy malunku ze Stowarzyszenia OPAK są zaskoczeni decyzją urzędni ... » więcej 2018-05-22, godz. 18:10 Zderzenie trzech aut na obwodnicy Opola Jak wynika ze wstępnych ustaleń służb na ulicy Powstańców Warszawskich w Opolu 50-letni mężczyzna kierujący volkswagenem golfem nie udzielił pierwszeństwa prz ... » więcej 2018-05-22, godz. 17:45 Wypadek w Chrząszczycach W Chrząszczycach w powiecie opolskim samochód uderzył w drzewo. Utrudnienia w ruchu sa na drodze wojewódzkiej nr 414 na trasie Opole - Prószków - Prudnik. Jak ... » więcej 2018-05-22, godz. 17:15 Podwyżki cen a podwyżki pensji. Radni PO dopytują ratusz o opolskie zoo Podwyżka cen biletów jest m.in. po to, by rozwijać opolskie zoo i dać podwyżki pracownikom - opolski ratusz odpiera zarzuty radnych Platformy Obywatelskiej. C ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »