Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-17, 16:45 Autor: Maciej Stępień

Czy będzie referendum w Brzegu? Inicjatorzy akcji złożyli podpisy w urzędzie miasta

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Poseł Kukiz
Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski, jeden z inicjatorów zbiórki podpisów ws. organizacji referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
3355 osób opowiedziało się za organizacją referendum ws. budowy drugiego więzienia w Brzegu. To głosy zebrane podczas dwumiesięcznej akcji grupy mieszkańców, na której czele stanął poseł Paweł Grabowski z Kukiz’ 15. Liczba podpisów zdaniem organizatorów kampanii referendalnej jest wystarczająca do tego, by zorganizować głosowanie w tej sprawie.
- Podpisy w tej chwili powinny znajdować się jeszcze u burmistrza, ale zostaną one przekazane radzie miejskiej i wówczas rada miejska będzie procedowała nad tymi listami. Będą sprawdzane podpisy, pesele i czy rzeczywiście mieszkańcy Brzegu podpisali się na kartach. Ja mam informację, że około 150-180 głosów może być nieważnych, ze względu na brak peselu lub miejsce zamieszkania. Ale mamy sporą górkę podpisów, niż jest to wymagane – tłumaczy poseł Kukiz’15.

Uprawnionych do głosowanie w Brzegu jest blisko 29 tysięcy mieszkańców. Grupa referendalna miała zebrać 10% z tej liczby i to im się udało.

Jeśli wszystkie podpisy zostaną zweryfikowane, wówczas samo głosowanie ws. budowy drugiego więzienia może zostać zorganizowane w trakcie wakacji. Zdaniem posła Grabowskiego, to nie problem.

- Na wakacje wyjeżdżają zwolennicy, jak i przeciwnicy tego więzienia, dlatego, to nie jest kłopot. Ja w ostatnich tygodniach rozmawiałem z mieszkańcami Brzegu, ich poziom informacji na temat budowy nowoczesnej placówki penitencjarnej jest niski. Mieszkańcy są niedoinformowani. Istotne w tym wszystkim jest to, żeby brzeżanie w końcu wyrazili swoją opinię na ten temat.

Jutro o godzinie 13 do akcji referendalnej odniesie się burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który organizuje w tej sprawie konferencję prasową. Nad tematem referendum mają się również pochylić brzescy radni na piątkowej sesji. Do sprawy będziemy wracać.
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-08-15, godz. 13:30 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej 2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej 2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »