Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-17, 16:45 Autor: Maciej Stępień

Czy będzie referendum w Brzegu? Inicjatorzy akcji złożyli podpisy w urzędzie miasta

Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zbiórka podpisów pod wnioskiem o zwołanie referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Poseł Kukiz
Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski, jeden z inicjatorów zbiórki podpisów ws. organizacji referendum w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
3355 osób opowiedziało się za organizacją referendum ws. budowy drugiego więzienia w Brzegu. To głosy zebrane podczas dwumiesięcznej akcji grupy mieszkańców, na której czele stanął poseł Paweł Grabowski z Kukiz’ 15. Liczba podpisów zdaniem organizatorów kampanii referendalnej jest wystarczająca do tego, by zorganizować głosowanie w tej sprawie.
- Podpisy w tej chwili powinny znajdować się jeszcze u burmistrza, ale zostaną one przekazane radzie miejskiej i wówczas rada miejska będzie procedowała nad tymi listami. Będą sprawdzane podpisy, pesele i czy rzeczywiście mieszkańcy Brzegu podpisali się na kartach. Ja mam informację, że około 150-180 głosów może być nieważnych, ze względu na brak peselu lub miejsce zamieszkania. Ale mamy sporą górkę podpisów, niż jest to wymagane – tłumaczy poseł Kukiz’15.

Uprawnionych do głosowanie w Brzegu jest blisko 29 tysięcy mieszkańców. Grupa referendalna miała zebrać 10% z tej liczby i to im się udało.

Jeśli wszystkie podpisy zostaną zweryfikowane, wówczas samo głosowanie ws. budowy drugiego więzienia może zostać zorganizowane w trakcie wakacji. Zdaniem posła Grabowskiego, to nie problem.

- Na wakacje wyjeżdżają zwolennicy, jak i przeciwnicy tego więzienia, dlatego, to nie jest kłopot. Ja w ostatnich tygodniach rozmawiałem z mieszkańcami Brzegu, ich poziom informacji na temat budowy nowoczesnej placówki penitencjarnej jest niski. Mieszkańcy są niedoinformowani. Istotne w tym wszystkim jest to, żeby brzeżanie w końcu wyrazili swoją opinię na ten temat.

Jutro o godzinie 13 do akcji referendalnej odniesie się burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który organizuje w tej sprawie konferencję prasową. Nad tematem referendum mają się również pochylić brzescy radni na piątkowej sesji. Do sprawy będziemy wracać.
Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-10-18, godz. 08:30 Młodzież z całego województwa będzie uczyć się podstawowych informacji o ubezpieczeniach społecznych Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie był miejscem wojewódzkiej inauguracji projektu edukacyjnego 'Lekcje z ZUS'. Cykl czterech zajęć dla szkół ponadpo ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:10 Nowy mieszkaniec opolskiego zoo. W rodzinie ma żyrafy, a nogi... jak u zebry Wyjątkowe zwierzę przyjechało do opolskiego ogrodu zoologicznego. To okapi, czyli przedstawiciel rodziny żyrafowatych. Z brytyjskiego Chester do ogrodu w Opol ... » więcej 2018-10-18, godz. 07:00 8 milionów więcej na termomodernizacje w dwóch powiatach Prawie 8 milionów dodatkowo otrzymały samorządy zrzeszone w Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim na działania związane z termomodernizacją i walką z niską em ... » więcej 2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »