Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 13:30 Autor: Maciej Stępień

Nie będzie referendum ws. budowy nowego więzienia. Brzescy radni odrzucili wniosek mieszkańców

W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
Błędy formalne są główną przyczyną decyzji samorządowców. W Brzegu zakończyła się sesja nadzwyczajna, na której radni niemal jednogłośnie zdecydowali, że nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego. Grupa referendalna nie spełniła wszystkich wymogów, dlatego brzescy radni odrzucili dziś (14.05) wniosek mieszkańców.
- Nasza komisja bardzo rzetelnie weryfikowała wszystkie podpisy, ale napotkaliśmy na całą masę błędów – mówi Radiu Opole radna Elżbieta Kużdżał, szefowa powołanej grupy, która sprawdzała poprawność złożonych głosów poparcia. – Brakowało imienia i nazwiska przedstawiciela grupy inicjatywnej, brakowało adresu zamieszkania. Brakowało również adnotacji, że udzielonego poparcia nie można wycofać. To wszystko błędy formalne i tutaj się nic nie da zrobić. Nasza komisja naprawdę działała rzetelnie, jesteśmy pełni podziwu dla tych ludzi za trud w zbieraniu podpisów, ale ustawa mówi wyraźnie, jakie wymogi muszą być spełnione.

Na dzisiejszej sesji obecny był również inicjator całej akcji, poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15.

- Jako pełnomocnik tego komitetu referendalnego oczywiście biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie błędy, również za to, że gdzieś mieszkańcy nie wpisali nazwy miasta czy nie wpisywali numeru pesel. Komisja uznała, ze niecałe 700 głosów jest ważnych z punktu widzenia formalno-prawnego. Natomiast to nie znaczy, że pozostałe ponad 2,5 tysiąca podpisów gdzieś znika. Te podpisy zostały złożone przez mieszkańców, którzy tutaj faktycznie mieszkają, żyją, płacą podatki i mają prawo głosu – dodaje brzeski parlamentarzysta Kukiz’15.

Piotr Szpulak, radny i mieszkaniec osiedla, które ma sąsiadować z nową placówką penitencjarną zapowiedział, że na najbliższej sesji zostanie złożony projekt uchwały ws. organizacji referendum. Jego zdaniem nie można ignorować tak dużej liczby głosów poparcia.

Dodajmy, że inicjatorzy zebrali blisko 3,5 tysiąca podpisów w tej sprawie. Komisja uznała, że tylko 20% z nich jest ważnych.
Elżbieta Kużdżał i Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-08-21, godz. 15:40 Wypadek w Elektrowni Opole Podczas rozbudowy Elektrowni Opole jeden z pracowników został ciężko ranny i trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Jak mówi nam Ireneusz So ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:37 Prawo i Sprawiedliwość prezentuje "Dobry Program dla Opolszczyzny" Prawo i Sprawiedliwość startuje z kampanią wyborczą i przedstawia pięć punktów programu samorządowego dla regionu, wśród nich nowy węzeł autostradowy, mosty n ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:30 Radny miejski Marcin Gambiec powalczy o fotel prezydenta Opola 'Opole jest dla wszystkich. Łączy nas Opole' - miejski radny Marcin Gambiec będzie ubiegał się o fotel prezydenta stolicy regionu. Dzisiaj (21.08) została ogł ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:27 Gogoliński ośrodek zdrowia ma programy dla cukrzyków i pacjentów wymagających opieki pielęgniarskiej w domu Dwa nowe programy prowadzi Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie. Chodzi o pielęgniarki środowiskowo-rodzinne oraz cukrzyków. » więcej 2018-08-21, godz. 14:02 Barbara Kamińska nowym kandydatem PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Pracy na prezydenta Opola Barbara Kamińska nową kandydatką PO, Nowoczesnej, PSL i Unii Pracy na prezydenta Opola. To oznacza, że o fotel prezydenta miasta nie będzie się ubiegał Kazimi ... » więcej 2018-08-21, godz. 13:15 PO-Nowoczesna zmienia kandydata na prezydenta Opola. Porowska: "To absolutna kompromitacja i blamaż" - Absolutna kompromitacja i absolutny blamaż. Od razu widać, że jedna z największych partii w Opolu jest do wyborów samorządowych po prostu nieprzygotowana - ... » więcej 2018-08-21, godz. 12:40 Są pieniądze na modernizację OIOM-u i sal operacyjnych kędzierzyńskiego szpitala Inwestycje na prawie 12 milionów złotych już niedługo rozpoczną się w szpitalu powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj podpisano umowę na dofinansowanie ze ś ... » więcej 2018-08-21, godz. 12:24 Zamek w Mosznej - oblężony przez turystów. Każdego roku gości przybywa - Od początku sobie założyliśmy, że nie zamykamy się na żadne środowiska i to nam się chyba w tej chwili zwraca - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery ocz ... » więcej 2018-08-21, godz. 11:00 Remontują i walczą z czasem. Opóźnienie skomplikuje organizację imprez Trwa remont sali widowiskowej w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach. Na razie prowadzone są prace związane z wymianą dachu. Dyrekcja placówki jest j ... » więcej 2018-08-21, godz. 10:50 Graffi wywąchał narkotyki. Wspólna akcja KAS i policji na autostradzie Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola wspólnie z policjantami z Brzegu znaleźli blisko kilogram amfetaminy o czarnorynkowej wartości 30 tys ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »