Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 13:30 Autor: Maciej Stępień

Nie będzie referendum ws. budowy nowego więzienia. Brzescy radni odrzucili wniosek mieszkańców

W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
Błędy formalne są główną przyczyną decyzji samorządowców. W Brzegu zakończyła się sesja nadzwyczajna, na której radni niemal jednogłośnie zdecydowali, że nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego. Grupa referendalna nie spełniła wszystkich wymogów, dlatego brzescy radni odrzucili dziś (14.05) wniosek mieszkańców.
- Nasza komisja bardzo rzetelnie weryfikowała wszystkie podpisy, ale napotkaliśmy na całą masę błędów – mówi Radiu Opole radna Elżbieta Kużdżał, szefowa powołanej grupy, która sprawdzała poprawność złożonych głosów poparcia. – Brakowało imienia i nazwiska przedstawiciela grupy inicjatywnej, brakowało adresu zamieszkania. Brakowało również adnotacji, że udzielonego poparcia nie można wycofać. To wszystko błędy formalne i tutaj się nic nie da zrobić. Nasza komisja naprawdę działała rzetelnie, jesteśmy pełni podziwu dla tych ludzi za trud w zbieraniu podpisów, ale ustawa mówi wyraźnie, jakie wymogi muszą być spełnione.

Na dzisiejszej sesji obecny był również inicjator całej akcji, poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15.

- Jako pełnomocnik tego komitetu referendalnego oczywiście biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie błędy, również za to, że gdzieś mieszkańcy nie wpisali nazwy miasta czy nie wpisywali numeru pesel. Komisja uznała, ze niecałe 700 głosów jest ważnych z punktu widzenia formalno-prawnego. Natomiast to nie znaczy, że pozostałe ponad 2,5 tysiąca podpisów gdzieś znika. Te podpisy zostały złożone przez mieszkańców, którzy tutaj faktycznie mieszkają, żyją, płacą podatki i mają prawo głosu – dodaje brzeski parlamentarzysta Kukiz’15.

Piotr Szpulak, radny i mieszkaniec osiedla, które ma sąsiadować z nową placówką penitencjarną zapowiedział, że na najbliższej sesji zostanie złożony projekt uchwały ws. organizacji referendum. Jego zdaniem nie można ignorować tak dużej liczby głosów poparcia.

Dodajmy, że inicjatorzy zebrali blisko 3,5 tysiąca podpisów w tej sprawie. Komisja uznała, że tylko 20% z nich jest ważnych.
Elżbieta Kużdżał i Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-05-25, godz. 10:24 Strzelanina w Opolu - prokuratura chce, by sprawą zajęły się jednostki spoza okręgu opolskiego - Jeszcze dziś opolska prokuratura skieruje wniosek o przekazanie sprawy strzelaniny przed komisariatem w Opolu poza okręg opolski - poinformował Radio Opole ... » więcej 2018-05-25, godz. 10:15 100 złotych dla seniorów w Otmuchowie Gmina Otmuchów postanowiła wspierać mieszkańców powyżej 80. roku życia i co miesiąc wypłacać im po 100 złotych. » więcej 2018-05-25, godz. 10:15 Opolski plac św. Sebastiana nie będzie przebudowany w tym roku Ceny jakie podają wykonawcy przekraczają możliwości budżetowe miasta, więc władze Opola zdecydowały o rozpisaniu kolejnego, trzeciego już przetargu. Firmy chc ... » więcej 2018-05-25, godz. 09:00 Radni Opola nie usunęli nieprawidłowości wskazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową Przypomnijmy, izba orzekła, że podczas marcowej sesji doszło do głosowania niezgodnego z prawem. Wówczas radni, w ramach korekty budżetu, uchwalili zakup dron ... » więcej 2018-05-25, godz. 08:15 Płukanie sieci. Wody może być mało i może być brudna Mieszkańcy 9 wiosek w gminie Strzelce Opolskie mogą mieć dzisiaj (25.05) problem z wodą. » więcej 2018-05-25, godz. 07:30 Wojewoda Adrian Czubak: program Rodzina 500 Plus pokazał, w jakich rodzinach wsparcie było najbardziej oczekiwane - W całym kraju łączna suma wsparcia dla rodzin przekroczyła 43 mld złotych, a w rządowym programie Rodzina 500 Plus chodzi przede wszystkim o przyszłość i be ... » więcej 2018-05-25, godz. 07:00 Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku pod lupą prokuratury. Czy dyrektor nie dopełnił obowiązków? Prokuratura bada nieprawidłowości finansowe, jakie stwierdzono w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. Chodzi o wydatki na paliwo oraz dochody ze sprzedaży zbo ... » więcej 2018-05-25, godz. 06:30 Szef MSWiA: Ktoś, kto wymierzy broń w funkcjonariusza, musi liczyć się z tym, że zostanie pozbawiony życia Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, uczestniczący w Gdańsku w odprawie komendantów policji, straży pożarnej oraz straży graniczne ... » więcej 2018-05-25, godz. 06:19 Nadal nie wywieziono wszystkich niewybuchów z Kędzierzyna-Koźla. Akcja przedłużona do wtorku Wywożenie niewybuchów znalezionych w lesie pod Kędzierzynem-Koźlem potrwa przynajmniej do wtorku. W ostatni wtorek wywieziono pierwszą partię - 666 pocisków, ... » więcej 2018-05-25, godz. 00:45 50 lat temu zmarł biskup pomocniczy diecezji opolskiej Henryk Grzondziel W Opolu-Grudzicach uczczono pamięć biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Henryka Grzondziela. W czwartek (24.05) minęła 50. rocznica śmierci duchownego, któ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »