Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 13:30 Autor: Maciej Stępień

Nie będzie referendum ws. budowy nowego więzienia. Brzescy radni odrzucili wniosek mieszkańców

W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
Błędy formalne są główną przyczyną decyzji samorządowców. W Brzegu zakończyła się sesja nadzwyczajna, na której radni niemal jednogłośnie zdecydowali, że nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego. Grupa referendalna nie spełniła wszystkich wymogów, dlatego brzescy radni odrzucili dziś (14.05) wniosek mieszkańców.
- Nasza komisja bardzo rzetelnie weryfikowała wszystkie podpisy, ale napotkaliśmy na całą masę błędów – mówi Radiu Opole radna Elżbieta Kużdżał, szefowa powołanej grupy, która sprawdzała poprawność złożonych głosów poparcia. – Brakowało imienia i nazwiska przedstawiciela grupy inicjatywnej, brakowało adresu zamieszkania. Brakowało również adnotacji, że udzielonego poparcia nie można wycofać. To wszystko błędy formalne i tutaj się nic nie da zrobić. Nasza komisja naprawdę działała rzetelnie, jesteśmy pełni podziwu dla tych ludzi za trud w zbieraniu podpisów, ale ustawa mówi wyraźnie, jakie wymogi muszą być spełnione.

Na dzisiejszej sesji obecny był również inicjator całej akcji, poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15.

- Jako pełnomocnik tego komitetu referendalnego oczywiście biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie błędy, również za to, że gdzieś mieszkańcy nie wpisali nazwy miasta czy nie wpisywali numeru pesel. Komisja uznała, ze niecałe 700 głosów jest ważnych z punktu widzenia formalno-prawnego. Natomiast to nie znaczy, że pozostałe ponad 2,5 tysiąca podpisów gdzieś znika. Te podpisy zostały złożone przez mieszkańców, którzy tutaj faktycznie mieszkają, żyją, płacą podatki i mają prawo głosu – dodaje brzeski parlamentarzysta Kukiz’15.

Piotr Szpulak, radny i mieszkaniec osiedla, które ma sąsiadować z nową placówką penitencjarną zapowiedział, że na najbliższej sesji zostanie złożony projekt uchwały ws. organizacji referendum. Jego zdaniem nie można ignorować tak dużej liczby głosów poparcia.

Dodajmy, że inicjatorzy zebrali blisko 3,5 tysiąca podpisów w tej sprawie. Komisja uznała, że tylko 20% z nich jest ważnych.
Elżbieta Kużdżał i Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »