Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-05-14, 13:30 Autor: Maciej Stępień

Nie będzie referendum ws. budowy nowego więzienia. Brzescy radni odrzucili wniosek mieszkańców

W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
W Brzegu nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego [fot. Maciej Stępień]
Błędy formalne są główną przyczyną decyzji samorządowców. W Brzegu zakończyła się sesja nadzwyczajna, na której radni niemal jednogłośnie zdecydowali, że nie będzie referendum ws. budowy drugiego zakładu karnego. Grupa referendalna nie spełniła wszystkich wymogów, dlatego brzescy radni odrzucili dziś (14.05) wniosek mieszkańców.
- Nasza komisja bardzo rzetelnie weryfikowała wszystkie podpisy, ale napotkaliśmy na całą masę błędów – mówi Radiu Opole radna Elżbieta Kużdżał, szefowa powołanej grupy, która sprawdzała poprawność złożonych głosów poparcia. – Brakowało imienia i nazwiska przedstawiciela grupy inicjatywnej, brakowało adresu zamieszkania. Brakowało również adnotacji, że udzielonego poparcia nie można wycofać. To wszystko błędy formalne i tutaj się nic nie da zrobić. Nasza komisja naprawdę działała rzetelnie, jesteśmy pełni podziwu dla tych ludzi za trud w zbieraniu podpisów, ale ustawa mówi wyraźnie, jakie wymogi muszą być spełnione.

Na dzisiejszej sesji obecny był również inicjator całej akcji, poseł Paweł Grabowski z Kukiz’15.

- Jako pełnomocnik tego komitetu referendalnego oczywiście biorę pełną odpowiedzialność za wszystkie błędy, również za to, że gdzieś mieszkańcy nie wpisali nazwy miasta czy nie wpisywali numeru pesel. Komisja uznała, ze niecałe 700 głosów jest ważnych z punktu widzenia formalno-prawnego. Natomiast to nie znaczy, że pozostałe ponad 2,5 tysiąca podpisów gdzieś znika. Te podpisy zostały złożone przez mieszkańców, którzy tutaj faktycznie mieszkają, żyją, płacą podatki i mają prawo głosu – dodaje brzeski parlamentarzysta Kukiz’15.

Piotr Szpulak, radny i mieszkaniec osiedla, które ma sąsiadować z nową placówką penitencjarną zapowiedział, że na najbliższej sesji zostanie złożony projekt uchwały ws. organizacji referendum. Jego zdaniem nie można ignorować tak dużej liczby głosów poparcia.

Dodajmy, że inicjatorzy zebrali blisko 3,5 tysiąca podpisów w tej sprawie. Komisja uznała, że tylko 20% z nich jest ważnych.
Elżbieta Kużdżał i Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »