Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-20, 15:30 Autor: Maciej Stępień

Brzescy radni zajmą się planowanym referendum. Specjalna komisja zweryfikuje listy z podpisami

Przewodnicząca Barbara Mrowiec i radca prawny Natalia Powązka [fot. Roman Baran]
Przewodnicząca Barbara Mrowiec i radca prawny Natalia Powązka [fot. Roman Baran]
Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Brzegu powołano sześcioosobową komisję, która sprawdzi pod względem formalnym wniosek i listę zebranych podpisów. Przypomnijmy, komitet referendalny przez ostatnie dwa miesiące zbierał podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie głosowania ws. budowy drugiego zakładu karnego w Brzegu. Zebrano blisko 3400 podpisów. Teraz brzescy radni sprawdzą, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z przepisami. Mają na to miesiąc.
- Czasu nie mam zbyt dużo, ponieważ wniosek do urzędu miasta wraz z podpisami trafił 16 kwietnia. Od tej pory mamy 30 dni na zweryfikowanie wszystkich dokumentów – tłumaczy Radiu Opole Barbara Mrowiec, przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzegu. – Maksymalny termin, kiedy możemy podjąć tę uchwałę to 16 maja, bo wniosek wpłynął 16 kwietnia. Zapewne trzeba będzie zwołać sesję nadzwyczajną. Z kolei od terminu podjęcia uchwały, mamy 50 dni na podanie terminu referendum, które musi się odbyć w dzień wolny od pracy.

Jeżeli sesja nadzwyczajna zostanie zwołana do połowy maja, wówczas końcową datą na zorganizowanie referendum w Brzegu będą pierwsze dni lipca. Sześcioosobowa komisja będzie teraz sprawdzać poprawność złożonych podpisów, czy są numery PESEL, i czy na listach podpisali się wyłącznie brzeżanie.

Warto dodać, że wynik referendum będzie można uznać za ważny, gdy w głosowaniu weźmie udział 30% uprawnionych. Dziś to liczba około 9 tysięcy mieszkańców Brzegu.
Barbara Mrowiec

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 21:30 "Doświadczenie jest po mojej stronie". Marcin Ociepa odpowiada Zbigniewowi Kubalańcy - Personalne wycieczki są tylko potwierdzeniem bezsilności polityków Platformy Obywatelskiej - tak Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologi ... » więcej 2018-10-17, godz. 20:00 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:30 Brzeg doczeka się obwodnicy wraz z nowym mostem. Jest program inwestycyjny Wczoraj w Ministerstwie Infrastruktury uzgodniono program inwestycyjny na rozpoczęcie prac przygotowawczych dotyczących budowy obwodnicy Brzegu, w ciągu drogi ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:15 KWW Mniejszość Niemiecka wygrała w sądzie z KWW Macieja Sonika. Chodzi o kolportaż ulotek wyborczych Na materiałach wyborczych Norberta Walczyka, kandydata KWW Macieja Sonika do Rady Miasta Krapkowice, znalazły się nazwiska kandydatów Mniejszości Niemieckiej ... » więcej 2018-10-17, godz. 19:00 Nauczyciele z Kędzierzyn-Koźla nagrodzeni z okazji Dnia Edukacji Narodowej Za swoje osiągnięcia na polu kształcenia 28 nauczycieli odebrało nagrody od prezydent miasta Kędzierzyna-Koźla Sabiny Nowosielskiej. » więcej 2018-10-17, godz. 18:45 Prokurator zaskarżył wyrok ws. banerów antyaborcyjnych. Sąd Okręgowych odrzucił zażalenie Sąd Okręgowy w Opolu odrzucił zażalenie prokuratury na decyzję sądu rejonowego, który 27 czerwca skazał działaczy fundacji pro-life za antyaborcyjne banery pr ... » więcej 2018-10-17, godz. 18:30 Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w Łambinowicach 30 nieśmiertelników nieznanej armii Historycy pracujący na terenie dawnego majątku Scharfenbergów w gminie Łambinowice natrafili na 30 przedmiotów przypominających nieśmiertelniki. Specjaliści B ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »