Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-20, 15:30 Autor: Maciej Stępień

Brzescy radni zajmą się planowanym referendum. Specjalna komisja zweryfikuje listy z podpisami

Przewodnicząca Barbara Mrowiec i radca prawny Natalia Powązka [fot. Roman Baran]
Przewodnicząca Barbara Mrowiec i radca prawny Natalia Powązka [fot. Roman Baran]
Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Brzegu powołano sześcioosobową komisję, która sprawdzi pod względem formalnym wniosek i listę zebranych podpisów. Przypomnijmy, komitet referendalny przez ostatnie dwa miesiące zbierał podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie głosowania ws. budowy drugiego zakładu karnego w Brzegu. Zebrano blisko 3400 podpisów. Teraz brzescy radni sprawdzą, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z przepisami. Mają na to miesiąc.
- Czasu nie mam zbyt dużo, ponieważ wniosek do urzędu miasta wraz z podpisami trafił 16 kwietnia. Od tej pory mamy 30 dni na zweryfikowanie wszystkich dokumentów – tłumaczy Radiu Opole Barbara Mrowiec, przewodnicząca Rady Miejskiej w Brzegu. – Maksymalny termin, kiedy możemy podjąć tę uchwałę to 16 maja, bo wniosek wpłynął 16 kwietnia. Zapewne trzeba będzie zwołać sesję nadzwyczajną. Z kolei od terminu podjęcia uchwały, mamy 50 dni na podanie terminu referendum, które musi się odbyć w dzień wolny od pracy.

Jeżeli sesja nadzwyczajna zostanie zwołana do połowy maja, wówczas końcową datą na zorganizowanie referendum w Brzegu będą pierwsze dni lipca. Sześcioosobowa komisja będzie teraz sprawdzać poprawność złożonych podpisów, czy są numery PESEL, i czy na listach podpisali się wyłącznie brzeżanie.

Warto dodać, że wynik referendum będzie można uznać za ważny, gdy w głosowaniu weźmie udział 30% uprawnionych. Dziś to liczba około 9 tysięcy mieszkańców Brzegu.
Barbara Mrowiec

Wiadomości z regionu

2019-01-19, godz. 20:00 W niedzielę wybory uzupełniające w Turawie. Chodzi o dwa miejsca w radzie gminy Czwórka kandydatów powalczy w niedzielę (20.01) o dwa miejsca w Radzie Gminy Turawa. Wybory uzupełniające dotyczą okręgu numer 6 i numer 14. » więcej 2019-01-19, godz. 19:00 Mieszkańcy wiosek wybierają sołtysów. Coraz częściej tę funkcję sprawują kobiety W prawie wszystkich gminach rozpoczęły się już zebrania wiejskie, w czasie których wybierani są nowi sołtysi i rady sołeckie. Po raz pierwszy przedstawiciele ... » więcej 2019-01-19, godz. 18:00 Politycy powinni zaprzestać mowy nienawiści - uważają opolscy samorządowcy Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska jest wstrząsem również dla opolskich samorządowców. Mówili o tym w sobotniej (19.01) Samorządowej Loży R ... » więcej 2019-01-19, godz. 16:23 W nocy z soboty na niedzielę możliwa gołoledź W nocy z soboty na niedzielę może być ślisko na drogach. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatura będzie wahać się od zera do ... » więcej 2019-01-19, godz. 15:45 Są pieniądze, niedługo ruszy przebudowa rynku w Strzeleczkach Gdy pogoda pozwoli, to rozpoczną się prace przy drugim etapie rewitalizacji rynku w Strzeleczkach. Gminie udało się pozyskać na ten cel 300 tysięcy złotych. » więcej 2019-01-19, godz. 15:36 Jak reagować na niebezpieczeństwo? Radzi były dowódca opolskich antyterrorystów - Takie sytuacje, jak ta w Gdańsku, będą się niestety zdarzały przez brutalizację życia. My coraz więcej zaczynamy hejtować, używać wulgaryzmów, pokazywać swo ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:59 Młodzi lecą do Panamy na Światowe Dni Młodzieży Młodzi ludzie z diecezji opolskiej są już w drodze na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Lecą, aby spotkać się z Ojcem Świętym i poczuć jedność kościoła katoli ... » więcej 2019-01-19, godz. 12:10 Żałoba po tragedii w Gdańsku: "Ciężej na sercu" mówią opolanie [AKTUALIZACJA] Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W całym kraju o ... » więcej 2019-01-19, godz. 11:18 W tym roku zostanie zakończona rewitalizacja centrum Jemielnicy W tym roku zaplanowano już ostatnie prace w związku z rewitalizacją zabytkowego centrum Jemielnicy. W poprzednich latach udało się odrestaurować stary spichle ... » więcej 2019-01-19, godz. 10:56 Żegnają Pawła Adamowicza i sprzeciwiają się przemocy i nienawiści Od wczoraj trwa żałoba narodowa w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Flagi są opuszczone do połowy także we wszystkich miastach ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »