Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 16:15 Autor: Maciej Stępień

Patryk Jaki atakuje przeciwników budowy nowego zakładu karnego. Obrywa się brzeskim politykom, także z PiS-u

Spór o budowę nowego zakładu karnego w Brzegu wciąż trwa [fot. Maciej Stępień]
Spór o budowę nowego zakładu karnego w Brzegu wciąż trwa [fot. Maciej Stępień]
Maciej Stefański i Patryk Jaki [fot. AFRO]
Maciej Stefański i Patryk Jaki [fot. AFRO]
Wizualizacja nowej placówki penitencjarnej w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Wizualizacja nowej placówki penitencjarnej w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
W powiatowych strukturach Prawa i Sprawiedliwości wrze. Wczoraj (12.04) wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że osoby, które protestują przeciwko budowie nowoczesnej placówki penitencjarnej w Brzegu uprawiają politykę. Część polityków PiS-u odebrało te słowa jako personalny atak. W obronie własnego imienia stanął również poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski, który jest jednym z inicjatorów akcji referendalnej.
Patryk Jaki na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami uznał, że używanie argumentu, iż w Brzegu po wybudowaniu nowego więzienia będzie niebezpiecznie to śmieszne porównanie.

- Ktoś nie chce tych rządowych pieniędzy, by realizować politykę inwestycyjną miasta, a robi to tylko dlatego, że ma interes polityczny i żeby uderzyć w burmistrza Brzegu. Osoby, które to robią zachowują się w sposób nieodpowiedzialny, używają haniebnych i karygodnych argumentów i uważam, że powinni być rozliczeni w wyborach.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy sprzeciwiają się budowie drugiego zakładu karnego w Brzegu we wskazanej lokalizacji, odebrali ten atak personalnie.

- Podkreślę, że mieszkam tutaj w Brzegu, a nie gdzieś w Warszawie i słucham głosów mieszkańców tej części województwa – mówi starosta brzeski Maciej Stefański. – A stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest jednoznaczne. Wyraziliśmy to w głosowaniu na jednym ze spotkań.

Przypomnijmy, że zarząd regionalny partii dwa miesiące temu poparł stanowisko władz brzeskiego PiS-u i protestujących mieszkańców ws. zmiany lokalizacji budowy nowego więzienia.

Wojciech Komarzyński, brzeski radny tłumaczy Radiu Opole, że nie będzie recenzował wypowiedzi ministra Jakiego, ale swojego stanowiska w tej sprawie nie zmienia.

- Jeżeli chodzi o projekt rządowy, to jest tutaj moje całkowite poparcie, bo modernizacja służby więziennej to dobry kierunek. Tutaj chodzi tylko o lokalizację wskazaną przez gminę Brzeg – dodaje radny PiS-u.

Wypowiedź wiceministra skomentował również poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski, który podkreśla, że kampania prowadzona przez burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka i Patryka Jakiego oparta jest wyłącznie na kłamstwie.

- Jeżeli będzie rozporządzenie, w oparciu o które obecnie remontowany zakład karny w centrum Brzegu będzie zlikwidowany, to wtedy będziemy mogli mówić o konkretach. Tymczasem słyszymy cały czas deklaracje bez pokrycia, które jedynie potwierdzają to, że cały ten projekt jest oparty na nieprawdzie.

Grabowski dodaje, że zapowiedzi wiceministra sprawiedliwości o miliardzie złotych, który w ciągu stu najbliższych lat wpłynie do brzeskiej kasy z tytułu drugiego zakładu karnego, należy traktować jako żart.

Nowoczesna placówka penitencjarna ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, niecałe sto metrów od najbliższych zabudowań osiedla domów. Szacuje się, że nowe więzienie może pomieścić nawet 1.5 tys. skazanych.

Komitet referendalny zebrał blisko 3,5 tysiąca podpisów (dane z 13.04) pod wnioskiem o zwołanie referendum ws. budowy nowego zakładu karnego. Liczba ta jest wystarczająca do przeprowadzenia ewentualnego głosowania.
Patryk Jaki, Maciej Stefański, Wojciech Komarzyński i Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-05-23, godz. 08:45 "Zacznijmy od siebie" - namawia opolski NFZ. To może przynieść korzyści całemu regionowi Około 25 tysięcy dzieci z Opolszczyzny nie zostało zgłoszonych przez opiekunów do ubezpieczenia zdrowotnego. Wprawdzie ustawowo mali pacjenci mają zapewnioną ... » więcej 2018-05-23, godz. 08:15 Wsparcie dla rodzin zastępczych i dzieci w Opolu. Prawie 2 mln złotych z unijnego projektu Ratusz pozyskał pieniądze unijne, które trafią do dzieci i ich opiekunów, a chodzi m.in. o doposażenie 11 świetlic z których korzysta ponad 400 dzieci czy wyj ... » więcej 2018-05-23, godz. 07:30 Kościół św. Marii Magdaleny zostanie włączony w rewitalizację dobrodzieńskiego rynku. Będzie nowa elewacja Nową elewację będzie mieć kościół świętej Marii Magdaleny w Dobrodzieniu. Świątynia stoli w rynku, a władze miasta przygotowują się właśnie do kompleksowej re ... » więcej 2018-05-22, godz. 20:50 Nowi lokatorzy zamieszkają w opolskim zoo? "Jedziemy zobaczyć goryle" Delegacja opolskiego ogrodu zoologicznego jedzie jutro (23.05) do Stuttgartu, żeby przyjrzeć się gorylowi, który być może zamieszka w naszym zoo. » więcej 2018-05-22, godz. 20:15 Niezwykłe odkrycie opolskich paleontologów. To drugi największy amonit w Polsce Paleontolodzy Uniwersytetu Opolskiego i pracownicy Cementowni Odra w Opolu znaleźli skamieniałość amonita sprzed 90 mln lat. To drugie największe tego typu od ... » więcej 2018-05-22, godz. 19:30 "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek". Święto opolskich strażaków Medalami i awansami na wyższy stopień służbowy za zasługi dla pożarnictwa nagrodzono 60 strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. Dzień ... » więcej 2018-05-22, godz. 19:05 Mural na 800-lecie Opola zasłonięty przez baner. "Jest nam przykro" Baner informujący o rewitalizacji ul. Krakowskiej zasłonił mural na 800-lecie Opola. Pomysłodawcy malunku ze Stowarzyszenia OPAK są zaskoczeni decyzją urzędni ... » więcej 2018-05-22, godz. 18:10 Zderzenie trzech aut na obwodnicy Opola Jak wynika ze wstępnych ustaleń służb na ulicy Powstańców Warszawskich w Opolu 50-letni mężczyzna kierujący volkswagenem golfem nie udzielił pierwszeństwa prz ... » więcej 2018-05-22, godz. 17:45 Wypadek w Chrząszczycach W Chrząszczycach w powiecie opolskim samochód uderzył w drzewo. Utrudnienia w ruchu sa na drodze wojewódzkiej nr 414 na trasie Opole - Prószków - Prudnik. Jak ... » więcej 2018-05-22, godz. 17:15 Podwyżki cen a podwyżki pensji. Radni PO dopytują ratusz o opolskie zoo Podwyżka cen biletów jest m.in. po to, by rozwijać opolskie zoo i dać podwyżki pracownikom - opolski ratusz odpiera zarzuty radnych Platformy Obywatelskiej. C ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »