Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-13, 16:15 Autor: Maciej Stępień

Patryk Jaki atakuje przeciwników budowy nowego zakładu karnego. Obrywa się brzeskim politykom, także z PiS-u

Spór o budowę nowego zakładu karnego w Brzegu wciąż trwa [fot. Maciej Stępień]
Spór o budowę nowego zakładu karnego w Brzegu wciąż trwa [fot. Maciej Stępień]
Maciej Stefański i Patryk Jaki [fot. AFRO]
Maciej Stefański i Patryk Jaki [fot. AFRO]
Wizualizacja nowej placówki penitencjarnej w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
Wizualizacja nowej placówki penitencjarnej w Brzegu [fot. Służba Więzienna]
W powiatowych strukturach Prawa i Sprawiedliwości wrze. Wczoraj (12.04) wiceminister sprawiedliwości w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że osoby, które protestują przeciwko budowie nowoczesnej placówki penitencjarnej w Brzegu uprawiają politykę. Część polityków PiS-u odebrało te słowa jako personalny atak. W obronie własnego imienia stanął również poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski, który jest jednym z inicjatorów akcji referendalnej.
Patryk Jaki na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami uznał, że używanie argumentu, iż w Brzegu po wybudowaniu nowego więzienia będzie niebezpiecznie to śmieszne porównanie.

- Ktoś nie chce tych rządowych pieniędzy, by realizować politykę inwestycyjną miasta, a robi to tylko dlatego, że ma interes polityczny i żeby uderzyć w burmistrza Brzegu. Osoby, które to robią zachowują się w sposób nieodpowiedzialny, używają haniebnych i karygodnych argumentów i uważam, że powinni być rozliczeni w wyborach.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy sprzeciwiają się budowie drugiego zakładu karnego w Brzegu we wskazanej lokalizacji, odebrali ten atak personalnie.

- Podkreślę, że mieszkam tutaj w Brzegu, a nie gdzieś w Warszawie i słucham głosów mieszkańców tej części województwa – mówi starosta brzeski Maciej Stefański. – A stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest jednoznaczne. Wyraziliśmy to w głosowaniu na jednym ze spotkań.

Przypomnijmy, że zarząd regionalny partii dwa miesiące temu poparł stanowisko władz brzeskiego PiS-u i protestujących mieszkańców ws. zmiany lokalizacji budowy nowego więzienia.

Wojciech Komarzyński, brzeski radny tłumaczy Radiu Opole, że nie będzie recenzował wypowiedzi ministra Jakiego, ale swojego stanowiska w tej sprawie nie zmienia.

- Jeżeli chodzi o projekt rządowy, to jest tutaj moje całkowite poparcie, bo modernizacja służby więziennej to dobry kierunek. Tutaj chodzi tylko o lokalizację wskazaną przez gminę Brzeg – dodaje radny PiS-u.

Wypowiedź wiceministra skomentował również poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski, który podkreśla, że kampania prowadzona przez burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka i Patryka Jakiego oparta jest wyłącznie na kłamstwie.

- Jeżeli będzie rozporządzenie, w oparciu o które obecnie remontowany zakład karny w centrum Brzegu będzie zlikwidowany, to wtedy będziemy mogli mówić o konkretach. Tymczasem słyszymy cały czas deklaracje bez pokrycia, które jedynie potwierdzają to, że cały ten projekt jest oparty na nieprawdzie.

Grabowski dodaje, że zapowiedzi wiceministra sprawiedliwości o miliardzie złotych, który w ciągu stu najbliższych lat wpłynie do brzeskiej kasy z tytułu drugiego zakładu karnego, należy traktować jako żart.

Nowoczesna placówka penitencjarna ma powstać przy ulicy Saperskiej i Kruszyńskiej, niecałe sto metrów od najbliższych zabudowań osiedla domów. Szacuje się, że nowe więzienie może pomieścić nawet 1.5 tys. skazanych.

Komitet referendalny zebrał blisko 3,5 tysiąca podpisów (dane z 13.04) pod wnioskiem o zwołanie referendum ws. budowy nowego zakładu karnego. Liczba ta jest wystarczająca do przeprowadzenia ewentualnego głosowania.
Patryk Jaki, Maciej Stefański, Wojciech Komarzyński i Paweł Grabowski

Wiadomości z regionu

2018-08-15, godz. 13:30 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej 2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej 2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »