Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-21, 11:00 Autor: Katarzyna Zawadzka

- To przerażające, że nic nie wiemy - Rafał Bartek o śledztwie ws. zabójstwa Dietera Przewdzinga

Dieter Przewdzing © (fot. Bogusław Kalisz / AFRO)
Dieter Przewdzing © (fot. Bogusław Kalisz / AFRO)
Dieter Przewdzing [fot. Bogusław Kalisz / AFRO]
Dieter Przewdzing [fot. Bogusław Kalisz / AFRO]
- Obawialiśmy się tego od dawna - tak Rafał Bartek, szef Mniejszości Niemieckiej mówi o zamknięciu śledztwa w sprawie morderstwa burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga.
- To przerażające, ponieważ w dramatycznych okolicznościach zginął człowiek i nie wiemy, nawet dlaczego - mówi Rafał Bartek. - Nie znamy ani sprawcy, ani przyczyny tego zabójstwa. Tych historii wokół tego, co tam mogło się stać dużo się tworzy, tych mitów różnego rodzaju jest już bardzo wiele i z tego powodu jest to też taki bardzo negatywny sygnał. Dieter Przewdzing był postacią nietuzinkową dla województwa opolskiego, barwną, która była zaangażowana i politycznie, i społecznie, ale i gospodarczo w rozwój gminy - dodaje.

Przypomnijmy, śledztwo w sprawie morderstwa Przewdzinga trwało 4 lata. Teraz Prokuratura Okręgowej chce je zamknąć. Mordercy nie ustalono. Jak wyjaśnia rzecznik prokuratury Stanisław Bar po analizie zabranego materiału prokurator może jeszcze wystąpić z wnioskiem o przedłużenie śledztwa. Gdyby tak się stało, nie wiadomo, ile miałoby ono potrwać.

- To zależałoby od tego, jakie czynności dowodowe miałby zostać wykonane, jak bardzo czasochłonne - mówi Bar. - To prokurator, który prowadzi postępowanie decyduje o tym, o jaki czasookres wystąpić w ramach przedłużenia śledztwa - dodaje.

Bar podkreśla też, że należy poczekać na ostateczne decyzje prokuratora.

Rafał Bartek, szef Mniejszości Niemieckiej zapytany, czy śledztwo powinno być kontynuowane, odpowiada, że trudno mu to ocenić. - Nie chciałbym sugerować, co trzeba zrobić. Fachowcy wiedzą to najlepiej - odpowiada.
Rafał Bartek
Stanisław Bar

Wiadomości z regionu

2019-04-23, godz. 22:30 Fundacja Pro prawo do życia pikietowała w Opolu Chcą bronić dzieci przed - jak twierdzą - „agresywną seksualizacją dzieci w szkołach”. Opolski oddział fundacji Pro prawo do życia we współpracy ze środowiska ... » więcej 2019-04-23, godz. 20:00 Opolscy logistycy otworzą swoje bramy. Przed nami Dni Otwartych Koszar 10. Opolska Brygada Logistyczna w Opolu otworzy koszary dla zwiedzających. Przez dwa dni (25-26.04) wszyscy zainteresowani będą mogli poznać kulisy życia żołn ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:30 Pokój relaksacji w opolskim szpitalu położniczym zyskał nowe wnętrze. Pacjentki mogą poczuć się jak w domu Sofa, fotele, poduszki, koce i nowy sprzęt nagłaśniający z kompletem płyt z wyciszającą muzyką to nowe wyposażenie pokoju relaksacyjnego w Klinicznym Centrum ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:30 Obcokrajowcy chętnie wybierają nyską PWSZ. Na współpracy uczelni korzystają też uczniowie szkół średnich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie intensywnie współpracuje z placówkami edukacyjnymi nie tylko w naszym regionie czy kraju, ale także tymi, które leżą ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:30 Nagonka radnych powodem rezygnacji prezesa spółki zarządzającej prudnickim szpitalem? Trzech kandydatów ubiega się o fotel prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka należy do powiatu i zarządza miejscowym szpitalem. Rezygnację złożyła jej ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:00 Protestowali przeciw... protestowi nauczycieli. "Chcecie rząd szantażować naszymi dziećmi". Nauczyciele: propozycje rz ... 'Daliście nam skrzydła, nie pozbawiajcie nas szansy, którą wy dostaliście'. Z takim transparentem przeciw strajkowi nauczycieli protestowali maturzyści Public ... » więcej 2019-04-23, godz. 16:30 Siłownie pod chmurą mogą być przyjazne także dla seniorów. W Opolu ruszył projekt skierowany do osób 60+ Chcą aktywnie spędzać czas i zadbać o własną kondycję. Ćwiczeniami na siłowni 'pod chmurką' w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu opolscy seniorzy rozpocz ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:30 Maturzyści czekają na oceny i rady pedagogiczne. W większości szkół jeszcze tego nie zrobiono Do piątku (26.04) szkoły mają czas na wystawienie i zatwierdzenie ocen maturzystów. W naszym regionie większość placówek tego jeszcze nie zrobiła. » więcej 2019-04-23, godz. 12:30 Głogówek: gmina wchodzi do spółki PKS w Głubczycach, zapewni to przewozy pasażerskie na jej terenie Komunikację publiczną w gminie Głogówek zabezpieczą autobusy PKS z Głubczyc. Ma to związek z decyzją firmy Arriva. Z końcem czerwca likwiduje ona przewozy pas ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:30 Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych - Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społecz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »