Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-25, 21:15 Autor: Katarzyna Doros

Zamknięcie śledztwa w sprawie zabójstwa Dietera Przewdzinga tematem Niedzielnej Loży Radiowej

M. Oszańca, W. Jagiełło, R. Galla, W. Zembaczyński, T. Kostuś i G. Peczkis [fot. Wanda Kownacka]
M. Oszańca, W. Jagiełło, R. Galla, W. Zembaczyński, T. Kostuś i G. Peczkis [fot. Wanda Kownacka]
O odczuciach związanych z zamknięciem śledztwa w sprawie brutalnego zabójstwa Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic, rozmawiali opolscy politycy w Niedzielnej Loży Radiowej. Od śmierci samorządowca minęły 4 lata. Prokuratura wykluczyła motyw polityczny i nie znalazła sprawców, teraz zdecyduje czy umorzyć śledztwo.
- Jakiś motyw tak perfidnego morderstwa musi być. Ze swojej strony oczekuję dalszego śledztwa. Nie oceniajmy Dietera jako separatysty. To był prawdziwy gospodarz - mówi Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

- Ja raczej oczekiwałbym tutaj jednak dalszego śledztwa. Mam nadzieję, że jak już nie w tych normalnych strukturach bieżącej działalności policji i prokuratury, to tzw. archiwum X, że może jednak po latach dowiemy się, co było powodem tak bestialskiego morderstwa - dodaje.

Zdaniem Grzegorza Peczkisa z Prawa i Sprawiedliwości wykluczanie wątków przy braku sprawcy tym bardziej wskazuje na pewne podejrzenie. - Nie jest możliwe przy dzisiejszej technologii i dzisiejszych możliwościach sprzętowych, bez pełnego wsparciach tzw. zaplecza, dokonanie takiej zbrodni. Jeżeli to dzisiaj nie jest wyjaśnione, to jeszcze jest do wyjaśnienia. Jeżeli to są osoby, służb innych państw, to może dojść do sytuacji, że jest wiedza, że ktoś to popełnił, ale tej osoby nie jesteśmy w stanie postawić przed wymiarem sprawiedliwości - mówi.

Wojciech Jagiełło z formacji Kukiz'15 zgadza się z Ryszardem Gallą. - Może właśnie skierowanie sprawy do tzw. archiwum X jest potrzebne - mówi.

- Może jest potrzebne inne podejście do sprawy, inne spojrzenie na dowody, na te zeznania, ale sprawa naprawdę jest podejrzana. Dla mnie, jako dla obywatela, jest to dziwne, że mimo zaangażowania tylu środków, takiego potencjału ludzkiego, sprawa nie ruszyła się. Myślę, że państwo polskie powinno bardziej się do tego przyłożyć i oddać tę sprawę w inne ręce, lepsze.

- Nie chciałbym o takich wątkach rozmawiać na antenie. To jest właściwość odpowiednich organów i służb - mówi Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej. - Biorąc pod uwagę charakter sprawy, biorąc pod uwagę rozpoznawalność św. pamięci pana burmistrza w sposób taki honorowy, w sposób taki ambicjonalny ta sprawa powinna być przez Komendę Główną Policji, przez Prokuraturę Krajową w dalszym ciągu prowadzona.

Marcin Oszańca z Polskiego Stronnictwa Ludowego także liczy na to, że sprawą powinno się zająć archiwum X. - Ta zbrodnia domaga się wyjaśnienia - mówi. - Państwo polskie nie szczędzi środków na niektóre sprawy, które ciągną się już lata i mam nadzieję, że w tym przypadku również dojdziemy do prawdy i w końcu uda się ustalić przyczyny zabójstwa pana burmistrza Zdzieszowic - dodaje.

- Ta sprawa bulwersuje również dlatego, że nie użyto wszystkich możliwości śledczych. - twierdzi Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

- W tak ważnym śledztwie i w tak ważnej historii zabójstwa Dietera dochodzi do kompletnej bezradności prokuratury "ziobrowskiej". Dochodzi do braku zainteresowania tą sprawą Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości. Ktoś kieruje tą prokuraturą dzisiaj, ktoś doprowadził do tego, że została zlikwidowana jej niezależność i stała się ona polityczna. Jak widać, im zależy tylko na użyciu prokuratury tam, gdzie mogą dopaść swoich przeciwników politycznych - dodaje.
Ryszard Galla
Grzegorz Peczkis
Wojciech Jagiełło
Tomasz Kostuś
Marcin Oszańca
Witold Zembaczyński

Wiadomości z regionu

2019-04-25, godz. 21:30 Pieniądze potrącone za strajk nauczycieli w Opolu pozostaną w planach finansowych szkół - Pieniądze, które zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zostały potrącone z pensji strajkujących nauczycieli, pozostaną w planach finansowych s ... » więcej 2019-04-25, godz. 20:30 Co dała nam Unia? W tym roku mija 15 lat od wejścia Polski do wspólnoty Od 2004 roku Opolszczyzna otrzymała z Unii Europejskiej 22 miliardy złotych. Pieniądze zostały przeznaczone na budowę dróg, remonty obiektów użyteczności publ ... » więcej 2019-04-25, godz. 19:13 Mobilne planetarium odwiedziło nyską "Dziesiątkę". W pokazach wzięło udział kilkaset dzieci Kilkaset dzieci odwiedziło mobilne planetarium, które wczoraj (24.04) i dziś (25.04) gościło w nyskiej Szkole Podstawowej nr 10. » więcej 2019-04-25, godz. 18:24 Pościg ulicami Niemodlina. Policja oddała strzały Policyjne strzały za uciekającym kierowcą w Niemodlinie, w powiecie opolskim. Zaczęło się od kontroli samochodu, jednak w pewnym momencie kierowca podjął prób ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:50 Opolscy logistycy otworzyli drzwi jednostki dla zwiedzających. Trwają Dni Otwartych Koszar [ZDJĘCIA] 10. Opolska Brygada Logistyczna zaprosiła mieszkańców regionu do swoich koszar. Miłośnicy militariów mogą zwiedzić jednostkę, zobaczyć sprzęt na co dzień wyko ... » więcej 2019-04-25, godz. 17:30 Młodzież Wszechpolska szykuje się do weekendowej akcji "Kupuj polskie". Chodzi o promowanie polskich produktów Młodzież Wszechpolska będzie zachęcać do kupowania polskich produktów. W najbliższy weekend (27-28.04) kilkunastu przedstawicieli tej organizacji zaangażuje s ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:15 Prawie 1,5 miliarda złotych trafiło do opolskich rodzin w ramach programu 500+. "Zauważamy, że wskaźnik dzietności roś ... Miliard 400 milionów złotych trafiło do tej pory do opolskich rodzin w ramach rządowego wsparcia Rodzina 500+. W Namysłowie podsumowano dziś (25.04) trzy lata ... » więcej 2019-04-25, godz. 16:00 Bus "Nowej Piątki" odwiedził Namysłów Namysłów był dziś (25.04) kolejnym przystankiem na trasie 'Busa na piątkę'. Podczas wizyty pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zachęcali mieszkańców do ... » więcej 2019-04-25, godz. 15:10 Straż zabezpiecza nieszczelne zbiorniki z chemikaliami w Kędzierzynie-Koźlu Ponad tysiąc litrów chemikaliów przepompowują strażacy z Kędzierzyna-Koźla. Zbiorniki z podejrzaną cieczą znajdują się na jednej z działek na terenie holdingu ... » więcej 2019-04-25, godz. 14:45 Selen i arsen a choroby nowotworowe. Opolskie Centrum Onkologii bierze udział w unikatowym programie profilaktyki nowo ... O wpływie mikroelementów na rozwój nowotworów mówi dziś (25.04) w Opolu prof. Jan Lubiński. Onkolog i genetyk z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedziczn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »