Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-28, 10:30 Autor: Joanna Matlak

Pracownicy skarżą się na mrozy. Co musi zapewnić pracodawca?

OIP w Opolu [fot. Janusz Maćkowiak]
OIP w Opolu [fot. Janusz Maćkowiak]
Opolscy pracownicy skarży się na zbyt niskie temperatury w pracy. Takich zgłoszeń Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu przyjmuje od kilku do kilkunastu dziennie.
Zgodnie z przepisami, temperatura w miejscu pracy powinna być dostosowana do rodzaju wykonywanych obowiązków, a pracodawca jest zobowiązany np. do wydawania odpowiednio kalorycznych posiłków, napojów czy ciepłej odzieży.

- Przepisy regulują te kwestie, jeśli chodzi o pracę w pomieszczeniach i na zewnątrz – tłumaczy Arkadiusz Kapuścik, Okręgowy Inspektor Pracy w Opolu.

- Jeżeli chodzi o pomieszczenia to ustawodawca ustalił minimalną temperaturę w pracy na 14 stopni Celsjusza i mówimy tutaj o pracy, która co to zasady związana jest z większym wysiłkiem fizycznym. Natomiast jeśli praca jest wykonywana w pomieszczeniu i jest to praca lekka, bądź jest to praca biurowa, ta minimalna temperatura nie może spaść poniżej 18 stopni - mówi Kapuścik.

Jeśli praca jest wykonywana na zewnątrz lub w pomieszczeniach nieogrzewanych, pracodawca musi zapewnić pomieszczenie, w którym można się ogrzać, spożyć posiłek lub zmienić odzież. W tym przypadku temperatura nie może spaść poniżej 16 stopni.
Arkadiusz Kapuścik

Wiadomości z regionu

2019-10-16, godz. 21:25 Potrącenie rowerzysty na ulicy Ozimskiej w Opolu Do tego zdarzenia doszło dzisiaj (16.10) wieczorem na ulicy Ozimskiej tuż za wiaduktem. » więcej 2019-10-16, godz. 21:25 Ministerstwo chce przełamać impas przy reaktywacji portu w Koźlu. "Włączamy się w ten proces" Ministerstwo żeglugi włączy się w sprawę rozwoju portu w Koźlu. Minister Marek Gróbarczyk zadeklarował, że gdy tylko będą gotowe dokumenty związane z powstani ... » więcej 2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:00 Powyborcze rozliczenia: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu umorzył postępowanie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 11 października i jednocześnie umorzył postępowanie pomiędzy Komitetem Wyborczym Praw ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:50 "Nagradzamy tych, którzy chcą pracować i uważają, że to jest pasja". Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej Dziś (16.10) w Namysłowskim Ośrodku Kultury za swoją pracę, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą nauczyciele, a także inni pracownicy oświaty zostali uhonoro ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Ruszają kolejne prace w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Modernizację przejdą dwa oddziały Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna modernizację dwóch oddziałów - chirurgii urazowo-ortopedycznej i chorób wewnętrznych. Z utrudnieniami perso ... » więcej 2019-10-16, godz. 13:55 Próbowali ukraść wiertarki i uciec policji Złodzieje próbowali wynieść drogie wiertarki z marketu budowlanego. Nie dość, że ich nie wynieśli, to nie udało im się daleko uciec. Teraz staną przed sądem. ... » więcej 2019-10-16, godz. 12:00 Radni na najbliższej sesji zdecydują, czy Odra Opole będzie spółką. Miasto nie rezygnuje też z budowy nowego stadionu Odra Opole spółką akcyjną, a głównym właścicielem będzie miasto - to plan prezydenta Opola, który może zostać zrealizowany na najbliższej sesji. Arkadiusz Wiś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »