Radio Opole » Gospodarka
2018-02-25, 09:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Niskie bezrobocie nie idzie w parze ze spadkiem liczby wypadków przy pracy

Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wypadek Pendolino w 2017 roku też był badany przez PIP [fot. Maja Kozłowska]
Wypadek Pendolino w 2017 roku też był badany przez PIP [fot. Maja Kozłowska]
Tomasz Krzemienowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Krzemienowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Śmiertelny wypadek w Elektrowni Opole [fot: Mariusz Materlik]
Śmiertelny wypadek w Elektrowni Opole [fot: Mariusz Materlik]
Dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym i trzy ciężkie zgłoszono od początku roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Jednak liczba ofiar śmiertelnych wypadków przy pracy w regionie w ujęciu rocznym wzrosła.
W 2017 roku śmierć w pracy na terenie naszego województwa poniosło 15 osób. To o 4 więcej niż w 2016. - Wszystkie ofiary śmiertelne to mężczyźni - zauważa Tomasz Krzemienowski, z-ca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.

- Niskie bezrobocie powoduje, że więcej ludzi tak na prawdę wykonuje pracę. Ci ludzie nie zawsze są przygotowani. To nie zawsze też jest ich wina. To jest kwestia czasami też nieprawidłowego przeszkolenia przez pracodawcę, by szybko "poszli" do pracy. Trzeba też pamiętać, że na opolskim rynku pracuje dość duża grupa obcokrajowców, którzy wykonują pracę i oni też czasami mają problemy o takim charakterze komunikacyjnym - dodaje Krzemienowski.

Do wypadków ze skutkiem śmiertelnym dochodzi najczęściej w budownictwie i zakładach przetwórstwa przemysłowego. W zeszłym roku połowę poszkodowanych w takich zdarzeniach stanowiły osoby w wieku 50 plus. Dodatkowo - W 2017 w regionie 34 pracowników doznało w pracy ciężkich wypadków, to o dwie mniej niż w 2016.
Tomasz Krzemienowski

Gospodarka

2019-02-16, godz. 14:56 Deklaracje podatkowe wypełnione przez skarbówkę już dostępne w internecie. Ruszyła platforma "Twój e-PIT" Od piątku (15.02) działa platforma 'Twój e-PIT' uruchomiona przez fiskus na portalu podatki.gov.pl. Dzięki niej podatnicy mogą w internecie sprawdzić swoje ze ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:34 Opolski Park Naukowo-Technologiczny ma jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu otrzymało certyfikat Rated 3. Oznacza to, że może być ono poddawane naprawom i konserwacji ... » więcej 2019-02-16, godz. 09:09 Dokumentacja polderu Żelazna przekazana. Teraz czas na formalności finansowe i przetargowe Dokumentacja modernizacji polderu Żelazna w rękach Wód Polskich. Ważące blisko dwie tony akta zostały przekazane instytucji odpowiedzialnej za tę inwestycję - ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:28 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach. Coraz trudniej o pracowników Po raz 9. przedsiębiorcy związani z gminą Krapkowice spotkali się na Forum Gospodarczym. Tegoroczne spotkanie zdominowały tematy: ulgi na działalność badawczo ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:28 Lokalna firma meblarska przenosi się do strefy pod Olszową Docelowo ok. 30 osób ma znaleźć zatrudnienie w firmie Sotrab produkującej meble, która przenosi się do strefy gospodarczej w Olszowej. Obecnie zakład działa w ... » więcej 2019-02-15, godz. 08:45 Centrum Otmuchowa czekają spore zmiany Otmuchów przechodzi rewitalizację. Na części ulic miejskiej starówki, jeszcze do końca wiosny, trzeba się liczyć z utrudnieniami. » więcej 2019-02-14, godz. 19:45 Wypracować jednolitą wizję. Rozpoczęły się prace nad regionalną strategią innowacji na lata 2021-2027 Częściej korzystać z programów ogólnokrajowych, wykorzystać potencjał regionu i rozwijać jego najmocniejsze gałęzie. W Opolu samorządowcy, naukowcy oraz przed ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:30 Namysłów szykuje się na rewolucję drogową. Kilka rond powstanie wzdłuż krajowej „39” Po wielu latach starań Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zmodernizuje główną arterię Namysłowa. Ulica Jana Pawła II ma być bezpieczna, a ruch będz ... » więcej 2019-02-14, godz. 14:30 Osiem firm chce wybudować obwodnicę Praszki i Gorzowa Śląskiego. Czas na weryfikację ofert Osiem firm przystąpiło do przetargu na budowę obwodnicy Praszki i Gorzowa Śląskiego. Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad otworzył k ... » więcej 2019-02-14, godz. 13:00 Nowy pomysł na koszary. Jest inwestor, który chce zaadaptować dawne obiekty wojskowe w Kędzierzynie-Koźlu Dawne koszary wojskowe w Kędzierzynie-Koźlu mogą znów tętnić życiem. Firma inwestycyjna z Warszawy jest zainteresowana przebudowaniem zrujnowanych obiektów na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »