Radio Opole » Gospodarka
2018-02-25, 09:00 Autor: Agnieszka Stefaniak

Niskie bezrobocie nie idzie w parze ze spadkiem liczby wypadków przy pracy

Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wypadek na terenie żwirowni. Wywrotka stoczyła się do wody. Kierowca nie żyje [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wypadek Pendolino w 2017 roku też był badany przez PIP [fot. Maja Kozłowska]
Wypadek Pendolino w 2017 roku też był badany przez PIP [fot. Maja Kozłowska]
Tomasz Krzemienowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Tomasz Krzemienowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Śmiertelny wypadek w Elektrowni Opole [fot: Mariusz Materlik]
Śmiertelny wypadek w Elektrowni Opole [fot: Mariusz Materlik]
Dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym i trzy ciężkie zgłoszono od początku roku do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Jednak liczba ofiar śmiertelnych wypadków przy pracy w regionie w ujęciu rocznym wzrosła.
W 2017 roku śmierć w pracy na terenie naszego województwa poniosło 15 osób. To o 4 więcej niż w 2016. - Wszystkie ofiary śmiertelne to mężczyźni - zauważa Tomasz Krzemienowski, z-ca Okręgowego Inspektora Pracy w Opolu.

- Niskie bezrobocie powoduje, że więcej ludzi tak na prawdę wykonuje pracę. Ci ludzie nie zawsze są przygotowani. To nie zawsze też jest ich wina. To jest kwestia czasami też nieprawidłowego przeszkolenia przez pracodawcę, by szybko "poszli" do pracy. Trzeba też pamiętać, że na opolskim rynku pracuje dość duża grupa obcokrajowców, którzy wykonują pracę i oni też czasami mają problemy o takim charakterze komunikacyjnym - dodaje Krzemienowski.

Do wypadków ze skutkiem śmiertelnym dochodzi najczęściej w budownictwie i zakładach przetwórstwa przemysłowego. W zeszłym roku połowę poszkodowanych w takich zdarzeniach stanowiły osoby w wieku 50 plus. Dodatkowo - W 2017 w regionie 34 pracowników doznało w pracy ciężkich wypadków, to o dwie mniej niż w 2016.
Tomasz Krzemienowski

Gospodarka

2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:36 Strefa gospodarcza w Olszowej ma bazować na zielonej energii Strefa gospodarcza w Olszowej ma być samodzielna energetycznie. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i gmina Ujazd chcą prowadzić nowatorski projekt ekologi ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »