Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-26, 15:00 Autor: Maciej Stępień

Pałac w Kopicach ma odzyskać dawny blask. Nowy właściciel chce wydać 100 mln euro

Łukasz Karpiński i Nell Gunther z Globucor Luxembourg Polska zapowiadają renowację Kopic za 100 mln euro [fot. Maciej Stępień]
Łukasz Karpiński i Nell Gunther z Globucor Luxembourg Polska zapowiadają renowację Kopic za 100 mln euro [fot. Maciej Stępień]
Pałac w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
Pałac w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
Pałac w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
Pałac w Kopicach [fot. Maciej Stępień]
Dziś w zespole parkowo-pałacowym w Kopicach z dziennikarzami i samorządowcami spotkali się przedstawiciele firmy Globucor Luxembourg Polska. Nowy właściciel jednego z najpiękniejszych zabytków w regionie chce uruchomić tam polsko-niemiecką placówkę muzealną o statusie muzeum narodowego. Ruina ma odzyskać dawny blask, a firma zapowiada, że wyda na ten cel 100 mln euro.
Chcemy na siedem lat zamknąć pałac w sarkofagu i na spokojnie go restaurować – zapowiada Łukasz Karpiński z Globucor Luxembourg Polska.

- Zamierzamy zabezpieczyć cały teren. Najpierw ogrodzimy obiekt i cały teren parkowy, a później przykryć pałac specjalną kopułą. Za siedem lat zostanie ona zdjęta i zostaniecie zaproszeni na wielkie otwarcie. To miejsce będzie naprawdę piękne – podkreśla Karpiński.

Nell Gűnther, główny inwestor dodaje, że to nie jest bajka.

- To wszystko będzie działo się naprawdę – mówi szef luksemburskiej firmy.

- Na 100% nam się uda. To długa droga i nie zrobimy tego w sześć miesięcy. To naprawdę ogromny projekt i przedsięwzięcie. Będziemy potrzebowali wsparcia wielu ludzi, samorządowców, a także was - dziennikarzy. Naprawdę to zrobimy, to nie jest żadna bajka – tłumaczy Gűnther.

Władze Grodkowa kibicują nowemu właścicielowi, ale do wszystkich zapowiedzi podchodzą bez emocji.

Od wielu lat pałac w Kopicach popada w ruinę. W 1990 roku ówczesne władze gminy sprzedały pałac jednemu z krakowskich biznesmenów i od tamtej pory następuje degradacja jednego z najpiękniejszych obiektów na Śląsku. W 2008 roku nadzieję rozbudziła jedna ze śląskich firm, która również chciała odrestaurować cały kompleks. Pomimo szumnych zapowiedzi pałac dalej niszczał.

Za 7 lat Kopice mają być opolską perełką.
Łukasz Karpiński i Nell Gunther

Wiadomości z regionu

2017-02-24, godz. 13:20 Dachowanie na Popiełuszki w Opolu. Wypadek tira zablokował DK 11 Na ul. Popiełuszki w Opolu, niedaleko kąpieliska, 24-latek stracił panowanie nad samochodem osobowym i dachował. Uszkodził pobliskie ogrodzenie. Kierowcy nic ... » więcej 2017-02-24, godz. 13:20 Nowy kierownik posterunku w Gogolinie. Pokłosie anonimowego listu? Zmiana na stanowisku kierownika posterunku policji w Gogolinie po anonimie o rzekomych nieprawidłowościach. Aspirant sztabowy Marek Mitura zastąpił aspiranta ... » więcej 2017-02-24, godz. 13:00 Wyciek chemikaliów w Brzegu. Na Placu Młynów po raz kolejny interweniują strażacy Dziś rano w trakcie rutynowej kontroli składowiska odpadów chemicznych odkryto wycieki chemikaliów. Dwa rozszczelnione pojemniki odkryto wewnątrz magazynów, k ... » więcej 2017-02-24, godz. 13:00 Pobiegną "Tropem Wilczym", aby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych Już po raz piąty w niedzielę (26.02) w wielu miastach Polski, w tym m.in. w Opolu, Głubczycach Grodkowie oraz Kluczborku, wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wy ... » więcej 2017-02-24, godz. 13:00 Cudzoziemcy zatrzymani na A4 trafią do Rumunii Cudzoziemcy zatrzymani na A4 opuszczą Polskę, bo już wcześniej złożyli wniosek o ochronę w Rumunii. Tak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej na podstawi ... » więcej 2017-02-24, godz. 11:50 Prudniccy policjanci uratowali niedoszłego samobójcę Policjanci uratowali życie 37-letniego mieszkańca Prudnika, który chciał rzucić się z mostu. » więcej 2017-02-24, godz. 11:15 Wołczyn będzie miał więcej miejsc parkingowych Po przebudowie ulicy Dworcowej w Wołczynie powstanie około 60 nowych miejsc parkingowych. Remont drogi ma się rozpocząć już wiosną. » więcej 2017-02-24, godz. 10:40 Fundacja Jednorogów z Opola bez strat w 2016 roku. Każdego dnia z pomocy korzysta ponad 250 osób Po raz pierwszy od wielu lat fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu zamknęła rok z dodatnim bilansem. Fundacja jak co roku ... » więcej 2017-02-24, godz. 10:15 Odkryte planety podobne do Ziemi intrygują opolskich naukowców - Jest to bardzo ciekawe odkrycie, natomiast stwierdzenie od razu o życiu i inteligencji jest zbyt daleko idące - powiedziała w rozmowie 'W cztery oczy' dr ha ... » więcej 2017-02-24, godz. 10:13 Nocny wiatr nie narobił wielu szkód, mimo ostrzeżeń synoptyków Spokojnie minęła noc opolskim strażakom. Wiatr nie narobił szkód, choć synoptycy ostrzegali przed silnymi porywami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »