Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-26, 20:45 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Projekcja 3D i tajemniczy sarkofag, czyli plany remontu pałacu w Kopicach. Wojewódzki konserwator zabytków: Będziemy czuwać

Pałac w Kopicach
Pałac w Kopicach
- Będziemy czuwać, aby obiekt przy adaptacji do nowych funkcji nie utracił walorów zabytkowych - mówi Iwona Solisz, opolski wojewódzki konserwator zabytków.
- Na pewno warto dążyć do tego, aby pałac uzyskał właściwy status, nie tylko zaniedbanej ruiny, ale pełnoprawnego pałacu, odbudowywanego przy wsparciu współczesnych technologii, ale z uszanowaniem tych elementów zabytkowych, które posiada - dodaje Solisz.

Za 7 lat w pałacu ma powstać muzeum polsko-niemieckie. Inwestor zapewnia, że po zakończeniu renowacji będzie dążył aby pałac w Kopicach uzyskał status muzeum narodowego.

- Ten obiekt ma poprzez edukację historyczną służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu - mówi pełnomocnik firmy Globucor Luxembourg Polska Łukasz Karpiński. - Wchodząc do jednej z sal będzie można zobaczyć dawnych właścicieli w projekcji 3D, to będzie bardzo innowacyjne, tym bardziej, że chcemy wszystkie sale wewnątrz odtworzyć i zrobić na tak jak było to dawnej - wyjaśnia.

- Oprócz pałacu zajmiemy się też zabytkowym parkiem, który niszczeje teraz przez złą meliorację, a gdzie znajdują się liczne pomniki przyrody - dodaje Karpiński.
Iwona Solisz
Łukasz Kapiński

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 20:45 Zderzenie karetki z osobówką w Opolu. Ambulans wymusił pierwszeństwo [ZDJĘCIA] Po godzinie 14 na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej z Katowicką w Opolu karetka pogotowia zderzyła się z autem osobowym. Jak ustaliliśmy jedna osoba została poszkodowana… » więcej 2022-10-03, godz. 19:15 Na razie prace idą zgodnie z planem. Byliśmy na placu budowy obwodnicy Olesna [ZDJĘCIA] 70 procent sięga tzw. zaawansowanie rzeczowe budowy obwodnicy Olesna. Dzisiaj (03.10) opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował… » więcej 2022-10-03, godz. 19:09 Zaginął 3 lata temu, właśnie zatrzymano jego zabójców. Rozwikłana zagadka zniknięcia mieszkańca gminy Grodków Sprawa tajemniczego zniknięcia mieszkańca gminy Grodków z tragicznym finałem. Poszukiwany od lat mężczyzna zginął z rąk innych osób. W rozwiązaniu zagadki… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Tragiczne zdarzenie w Paczkowie. Kobieta spadła z wieży ratusza, nie przeżyła Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło przed południem w Paczkowie. W pobliżu miejskiego ratusza, pod wieżą widokową znaleziono ciało kobiety w średnim… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 Najpierw zgaśnie oświetlenie fasad, potem latarnie. Kluczbork rusza z planem oszczędności energii Rezygnacja z podświetlania budynków to jeden ze sposobów gminy Kluczbork na oszczędzanie. Chodzi między innymi o budynki: ratusz w rynku, Muzeum im. Jana… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 "Dwa tiry nie są w stanie się wyminąć". Inwestycja ZDW w ogniu krytyki mieszkańców Racławic Śląskich [INTERWE… W Racławicach Śląskich przy ulicy Prudnickiej budowany jest chodnik dla pieszych. Odcinek z nowym chodnikiem będzie liczyć około 250 metrów. Mieszkańcy… » więcej 2022-10-03, godz. 17:29 Makabryczne odkrycie w Krapkowicach Na polu przy drodze krajowej 45 przechodzień zauważył zwłoki mężczyzny. » więcej 2022-10-03, godz. 16:03 Co dalej z remontem murów w Byczynie? Gmina zerwała umowę z wykonawcą Byczyna zerwała umowę z firmą odpowiedzialną za remont zabytkowych murów miejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji zadań a także zastrzeżenia konserwatora… » więcej 2022-10-03, godz. 16:00 Beata Cyganiuk na czele opolskiego NFZ. Robert Bryk złożył rezygnację Beata Cyganiuk do tej pory była zastępcą dyrektora NFZ w Opolu ds. medycznych. Jest związana z ochroną zdrowia na Opolszczyźnie od 24 lat. » więcej 2022-10-03, godz. 14:44 Winny kolizji, był pod wpływem alkoholu. Były komendant SG w Skarbimierzu skazany nieprawomocnie Sąd Rejonowy w Brzegu wydał wyrok skazujący w sprawie byłego komendanta Straży Gminnej w Skarbimierzu, a wcześniej także zastępcy komendanta brzeskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »