Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-16, 18:45 Autor: Jacek Rudnik

Czy pałac w Kopicach faktycznie zmienił właściciela? Konserwator zabytków ma wątpliwości

Elżbieta Molak została nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot. kopice org]
Elżbieta Molak została nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot. kopice org]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Nie ma dowodów na to, że zmienił się właściciel pałacu w Kopicach? Wojewódzka konserwator zabytków na antenie Radia Opole przyznała, że nie ma żadnych dokumentów w tej sprawie.
- Nie wpłynęło do nas żadne zawiadomienie, że firma z siedzibą w Luksemburgu jest właścicielem obiektu i nie jest to również ujawnione w księgach wieczystych - powiedziała Elżbieta Molak.

- Mieliśmy spotkanie z inwestorem, trzeba mieć nadzieję, że składane deklaracje przejdą w czyny - stwierdziła w Loży Radiowej wojewódzka konserwator zabytków.

Przypomnijmy: Inwestor deklaruje wydać 100 mln euro w ciągu 7 lat na odnowienie i zagospodarowanie tego zabytku i chce tam uruchomić polsko-niemiecką placówkę muzealną o statusie muzeum narodowego. Według planu cały obiekt miałby zostać osłonięty specjalną kopułą, a restauracja miałaby potrwać 7 lat.

- Inwestor przedstawił swoje fantastyczne wizje, możemy tylko żywić nadzieję, że nie jest to jedynie fantastyka i że przekuje to również w jakieś działania realne - powiedziała konserwator Molak.

Od wielu lat pałac w Kopicach popada w ruinę. W 1990 roku ówczesne władze gminy sprzedały pałac jednemu z krakowskich biznesmenów i od tamtej pory następuje degradacja jednego z najpiękniejszych obiektów na Śląsku.
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2022-05-29, godz. 09:40 Rafał Bartek nowym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Rafał Bartek został wybrany przez delegatów Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na nowego przewodniczącego tej organizacji… » więcej 2022-05-29, godz. 09:15 Polskie społeczeństwo starzeje się. Mniej osób niż 10 lat temu mieszka w miastach. Znamy kolejne wyniki spisu pow… Statystyczny Polak ma około 41 lat. Kobiety są nieco starsze - 43 lata, a mężczyźni mają średnio 40 lat. Mamy kolejne dane dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego… » więcej 2022-05-29, godz. 07:30 53. Rajd Festiwalowy. Wielkie ściganie wokół Góry św. Anny. Będą utrudnienia w ruchu Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »