Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-02-16, 18:45 Autor: Jacek Rudnik

Czy pałac w Kopicach faktycznie zmienił właściciela? Konserwator zabytków ma wątpliwości

Elżbieta Molak została nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot. kopice org]
Elżbieta Molak została nowym wojewódzkim konserwatorem zabytków [fot. kopice org]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Elżbieta Molak [fot. Barbara Więcek]
Nie ma dowodów na to, że zmienił się właściciel pałacu w Kopicach? Wojewódzka konserwator zabytków na antenie Radia Opole przyznała, że nie ma żadnych dokumentów w tej sprawie.
- Nie wpłynęło do nas żadne zawiadomienie, że firma z siedzibą w Luksemburgu jest właścicielem obiektu i nie jest to również ujawnione w księgach wieczystych - powiedziała Elżbieta Molak.

- Mieliśmy spotkanie z inwestorem, trzeba mieć nadzieję, że składane deklaracje przejdą w czyny - stwierdziła w Loży Radiowej wojewódzka konserwator zabytków.

Przypomnijmy: Inwestor deklaruje wydać 100 mln euro w ciągu 7 lat na odnowienie i zagospodarowanie tego zabytku i chce tam uruchomić polsko-niemiecką placówkę muzealną o statusie muzeum narodowego. Według planu cały obiekt miałby zostać osłonięty specjalną kopułą, a restauracja miałaby potrwać 7 lat.

- Inwestor przedstawił swoje fantastyczne wizje, możemy tylko żywić nadzieję, że nie jest to jedynie fantastyka i że przekuje to również w jakieś działania realne - powiedziała konserwator Molak.

Od wielu lat pałac w Kopicach popada w ruinę. W 1990 roku ówczesne władze gminy sprzedały pałac jednemu z krakowskich biznesmenów i od tamtej pory następuje degradacja jednego z najpiękniejszych obiektów na Śląsku.
Elżbieta Molak

Wiadomości z regionu

2022-10-03, godz. 20:45 Zderzenie karetki z osobówką w Opolu. Ambulans wymusił pierwszeństwo [ZDJĘCIA] Po godzinie 14 na skrzyżowaniu ulic Ozimskiej z Katowicką w Opolu karetka pogotowia zderzyła się z autem osobowym. Jak ustaliliśmy jedna osoba została poszkodowana… » więcej 2022-10-03, godz. 19:15 Na razie prace idą zgodnie z planem. Byliśmy na placu budowy obwodnicy Olesna [ZDJĘCIA] 70 procent sięga tzw. zaawansowanie rzeczowe budowy obwodnicy Olesna. Dzisiaj (03.10) opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zorganizował… » więcej 2022-10-03, godz. 19:09 Zaginął 3 lata temu, właśnie zatrzymano jego zabójców. Rozwikłana zagadka zniknięcia mieszkańca gminy Grodków Sprawa tajemniczego zniknięcia mieszkańca gminy Grodków z tragicznym finałem. Poszukiwany od lat mężczyzna zginął z rąk innych osób. W rozwiązaniu zagadki… » więcej 2022-10-03, godz. 19:00 Tragiczne zdarzenie w Paczkowie. Kobieta spadła z wieży ratusza, nie przeżyła Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło przed południem w Paczkowie. W pobliżu miejskiego ratusza, pod wieżą widokową znaleziono ciało kobiety w średnim… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 Najpierw zgaśnie oświetlenie fasad, potem latarnie. Kluczbork rusza z planem oszczędności energii Rezygnacja z podświetlania budynków to jeden ze sposobów gminy Kluczbork na oszczędzanie. Chodzi między innymi o budynki: ratusz w rynku, Muzeum im. Jana… » więcej 2022-10-03, godz. 18:00 "Dwa tiry nie są w stanie się wyminąć". Inwestycja ZDW w ogniu krytyki mieszkańców Racławic Śląskich [INTERWE… W Racławicach Śląskich przy ulicy Prudnickiej budowany jest chodnik dla pieszych. Odcinek z nowym chodnikiem będzie liczyć około 250 metrów. Mieszkańcy… » więcej 2022-10-03, godz. 17:29 Makabryczne odkrycie w Krapkowicach Na polu przy drodze krajowej 45 przechodzień zauważył zwłoki mężczyzny. » więcej 2022-10-03, godz. 16:03 Co dalej z remontem murów w Byczynie? Gmina zerwała umowę z wykonawcą Byczyna zerwała umowę z firmą odpowiedzialną za remont zabytkowych murów miejskich. Powodem są opóźnienia w realizacji zadań a także zastrzeżenia konserwatora… » więcej 2022-10-03, godz. 16:00 Beata Cyganiuk na czele opolskiego NFZ. Robert Bryk złożył rezygnację Beata Cyganiuk do tej pory była zastępcą dyrektora NFZ w Opolu ds. medycznych. Jest związana z ochroną zdrowia na Opolszczyźnie od 24 lat. » więcej 2022-10-03, godz. 14:44 Winny kolizji, był pod wpływem alkoholu. Były komendant SG w Skarbimierzu skazany nieprawomocnie Sąd Rejonowy w Brzegu wydał wyrok skazujący w sprawie byłego komendanta Straży Gminnej w Skarbimierzu, a wcześniej także zastępcy komendanta brzeskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »