Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zgoda Ukrainy na prace poszukiwawcze mogił Pola…
2022-11-16, 10:44 Autor: Katarzyna Krzykowska / PAP

Zgoda Ukrainy na prace poszukiwawcze mogił Polaków

Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
Puźniki po napadzie bandy UPA w lutym 1945 roku. Zdjęcie ze zbiorów Franciszka Dendewicza
To jest gest, ale idący w dobrym kierunku. Będziemy zabiegać o wyjaśnianie z Ukraińcami spraw z przeszłości. Musimy to zrobić, bo przyszłość należy do sojuszu polsko-ukraińskiego - powiedział PAP.PL wiceminister kultury Jarosław Sellin, pytany o zgodę władz ukraińskich na prace poszukiwawcze mogił Polaków na Podolu.

Fundacja Wolność i Demokracja poinformowała, że 2 listopada uzyskała zgodę władz ukraińskich na rozpoczęcie prac archeologiczno-poszukiwawczych mogił Polaków zamordowanych przez oddział UPA w lutym 1945 roku w miejscowości Puźniki na Podolu, w dawnym województwie tarnopolskim.


Wiceminister kultury pytany w Studiu PAP o to, co ta decyzja mówi o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście ludobójstwa wołyńskiego, odpowiedział: "Są po prostu lepsze - i to jest krok we właściwym kierunku. My o to, żeby móc poszukiwać miejsc, gdzie dziko pochowano ofiary rzezi wołyńskiej, szeroko rozumianej, bo nie tylko na Wołyniu ta rzeź się odbywała przeciwko Polakom, ale też potem wydobywać i dokonywać godnych pochówków, a potem upamiętnień trwałych, staraliśmy się od kilku lat".


"Ukraina nie była na to otwarta. Jakby chciała zapomnieć o tej sprawie. Natomiast po 24 lutego dużo się zmieniło, Ukraińcy zrozumieli w czasie wojny, którą Rosja przeciwko nim wszczęła, gdzie są prawdziwi przyjaciele. Okazało się, że najbardziej przyjaznym krajem, który - jak mówią niektórzy ukraińscy politycy - doprowadził do tego, że Ukraina w ogóle przeżyła te ostatnie miesiące, jest Polska. I wyciągają z tego wnioski, i uznają, że róże zaszłości z przeszłości należy jednak wyjaśniać, należy się przychylić do polskiej wrażliwości w tej sprawie i pozwolić na to, o co zabiegamy od lat" - mówił Sellin.


Przyznał, że ma nadzieję, iż ten proces się zacznie. "Nie wiem, jak szybko, bo oczywiście, jak trwa wojna, to trudno tam duże ekipy wysyłać do realizacji tego zadania. Rakiety rosyjskie spadają w różnych miejscach, nawet daleko od frontu, więc będziemy się do tego przygotowywać i w odpowiednim momencie te prace rozpoczniemy. To jest nasze zadanie, chcemy to zadanie wykonać, uważamy, że zgodnie z regułami naszej cywilizacji ludziom należy się godny pochówek i godne upamiętnienie. A bardzo często w miejscach, gdzie doszło do tej rzezi, gdzie doszło do ludobójstwa przeciwko Polakom, takich sytuacji nie ma. Nie ma godnych pochówków" - podkreślił.


Ocenił, że to jest "gest, ale idący w dobrym kierunku". "Będziemy zabiegać o wyjaśnianie z Ukraińcami tych spraw z przeszłości, przez całe lata. To na pewno nie będzie łatwe, mimo że tak się z Ukraińcami do siebie zbliżyliśmy. Ukraińcy jednak poszukują w przeszłości punktów odniesienia, sytuacji czy osób, z którymi chcą się utożsamiać. Niestety, nie zawsze w ostatnich latach to były osoby, z którymi naszym zdaniem powinni się byli utożsamiać i wynosić na pomniki, choćby osoby odpowiedzialne za ludobójstwo, osoby zaangażowane w skrajnie nacjonalistyczne organizacje ukraińskie, które dokonywały czystek etnicznych czy narodowych na terenie dzisiejszej Ukrainy Zachodniej. Z tym trzeba będzie się zmierzyć. Trzeba będzie z Ukraińcami spokojnie o tym dyskutować. Musimy to zrobić, bo przyszłość należy do sojuszu polsko-ukraińskiego. Jeżeli chcemy, żebyśmy byli podmiotowo traktowani w Europie, to dobrze by było, żebyśmy się do siebie zbliżyli. Jeżeli chcemy, żeby na trwałe wyeliminować zagrożenie imperializmu rosyjskiego w naszym regionie Europy, to musimy się trzymać razem. Zrozumieliśmy to, zwłaszcza w ostatnich miesiącach i różne kwestie z przeszłości, nie powinny nam w tym przeszkadzać. Myślę, że obie strony zaczynają to rozumieć i polska, i ukraińska" - wskazał wiceszef MKiDN.


Cały wywiad z wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1479528%2Cgosc-studia-pap-jaroslaw-sellin.html. (PAP)


Rozmawiała: Anna Nartowska


Zobacz także

2023-03-14, godz. 14:00 Historyk IPN o konkursie "Polskie serce pękło - Katyń 1940" Profesor Tadeusz Wolsza, przewodniczący kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a także przewodniczący jury konkursu "Polskie serce pękło - Katyń 1940" powiedział… » więcej 2023-03-14, godz. 12:00 W 175 rocznicę Wiosny Ludów Już w środę w Ossolineum debata historyków: Wspólny mianownik – wolność. Wiosna Ludów we Lwowie, Wrocławiu, Berlinie i Buda-Peszcie » więcej 2023-03-14, godz. 10:00 Bank pełen historii Już jutro: Od Banku Polskiego do Narodowego Banku Polskiego | spotkanie online » więcej 2023-03-14, godz. 08:00 43 lata temu w katastrofie lotniczej zginęła piosenkarka Anna Jantar 43 lata temu, 14 marca 1980 roku, w katastrofie samolotu Ił-62 "Mikołaj Kopernik", lecącego z Nowego Jorku do Warszawy, zginęła Anna Jantar, popularna piosenkarka… » więcej 2023-03-14, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 marca » więcej 2023-03-13, godz. 16:00 Jeszcze do 17 marca zapisy na hackaton „Histhack” Już w kwietniu 2023 r. podczas Kongresu Pamięci Narodowej na stadionie PGE Narodowy im. Kazimierza Górskiego w Warszawie odbędzie się hackathon „Histhack”… » więcej 2023-03-13, godz. 14:00 E-storia Centrum Historii Zajezdnia poleca nowy projekt związany z historią.Wspiera bowiem każdą dobrą, atrakcyjną i nowoczesną formę nauki (zwłaszcza historii)… » więcej 2023-03-13, godz. 12:00 Mija 10 lat od wyboru papieża Franciszka Mija 10 lat od wyboru papieża Franciszka. 13 marca 2013 roku o godzinie 19.06 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie ukazał się biały dym. Godzinę później… » więcej 2023-03-13, godz. 10:00 Miś Wojtek od Andersa To już III Edycja Międzynarodowego Konkursu „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa” » więcej 2023-03-13, godz. 08:00 80 rocznica początku likwidacji krakowskiego getta 80 lat temu - 13 marca 1943 roku - Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację krakowskiego getta. W ciągu dwóch dni na ulicach dzielnicy żydowskiej zginęło… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »