Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nagroda Moczarskiego dla 'Pińskich błot' Sławomira…
2023-11-28, 10:00 Autor: IAR/#Darmoros/w dwi/

Nagroda Moczarskiego dla "Pińskich błot" Sławomira Łotysza

książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
Książka "Pińskie błota" Sławomira Łotysza wyróżniona Nagrodą Historyczną miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Publikacja przedstawia Polesie okresu II RP z perspektywy znaczenia tego obszaru dla ochrony środowiska. Opisuje też zależności między naturą a technologią i polityką. Gala wręczenia Nagrody Moczarskiego odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Autor "Pińskich błot" jest profesorem w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Sławomir Łotysz przyznał, że początkowo chciał opisać przedwojenne Polesie w kontekście konfliktu między nowoczesnością a naturą. Pierwotnie tytuł jego projektu badawczego brzmiał "Nowa Holandia czy naturalna forteca. Kwestia melioracji Polesia w II RP". "Ten konflikt rzeczywiście był, ale z czasem zacząłem dostrzegać, pracując nad tą książką, (...) że tych zależności jest tam znacznie więcej - politycznych, społecznych, gospodarczych. Ale w każdej relacji, którą udawało mi się wyłowić, w tym całym zagmatwanym, niezbadanym jeszcze wówczas obszarze, zawsze przewijała się natura. I ta natura we wcześniejszych opracowaniach, większości z nich, była zawsze pomijana" - wyjaśniał autor zwycięskiej publikacji.

Przewodniczący jury profesor Andrzej Friszke podkreślił, że polska historiografia długo czekała na taką książkę jak "Pińskie błota". "To rodzaj totalnej historii polskich bagien (...) Dzieło Sławomira Łotysza odczarowuje Polesia czar a jednocześnie zwraca czułą uwagę na realne problemy podmokłej ziemi. To wielki wkład w naszą wiedzę o Kresach, ale też książka, która uwrażliwia na dzisiejsze problemy ekologiczne i lęki związane z katastrofą klimatyczną" - powiedział historyk.

Sławomir Łotysz wyraził wdzięczność jurorom za docenienie spojrzenia na historię z perspektywy środowiskowej. "Pisało się o tym, że Polesie jest zabagnione, ale nie rzutowało to na podjęcie próby spojrzenia na dzieje Polesia z innej perspektywy, nieantropocentrycznej" - zauważył laureat.

Podczas gali wręczono też nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych imienia Kazimierza Moczarskiego. Laur przyznano książce Marty Grzywacz "Blizny. Prawdziwa historia «królików» z Ravensbrück".

Nagroda Historyczna miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą stołecznych radnych. Wyróżnienie jest kontynuacją przyznawanej od 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.

Patron wyróżnienia - Kazimierz Moczarski - był dziennikarzem, pisarzem i kapitanem Armii Krajowej. Pełnił funkcję szefa Biura Informacji i Propagandy ZWZ-A. Był autorem książki "Rozmowy z katem", stanowiącej relację ze wspólnego pobytu w więzieniu z niemieckim zbrodniarzem wojennym Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim.

Zobacz także

2024-04-06, godz. 20:00 Strona internetowa Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb Europejska Sieć Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb (European Network of Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files)… » więcej 2024-04-06, godz. 19:00 „Kulisy historii”, odc. 160: „Wincenty Witos. Życie i działalność polityczna” Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na audycję „Wincenty Witos. Życie i działalność polityczna” z cyklu „Kulisy historii”. » więcej 2024-04-06, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 6 kwietnia » więcej 2024-04-05, godz. 15:00 Zmarł por. Edmund Rogalski „Bystry”, działacz podziemia antykomunistycznego, więzień okresu stalinowskiego Pogrzeb odbędzie się 6 kwietnia 2024 r. (godz. 12.00) na cmentarzu parafialnym w Wolbromiu. » więcej 2024-04-05, godz. 13:00 Wyniki konkursu „Żołnierze Niezłomni. Nigdy się nie poddamy” Do konkursu nadeszła duża liczba zgłoszeń konkursowych, a poziom nadesłanych dzieł był satysfakcjonujący estetycznie i merytorycznie. Zgodnie z regułami… » więcej 2024-04-05, godz. 11:00 Szef UdsKiOR Lech Parell o filmie "Czerwone maki" To poruszający, epicki film o zdobyciu Monte Cassino - tak szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell ocenia "Czerwone maki". Pierwszy… » więcej 2024-04-05, godz. 09:00 35. rocznica zakończenia obrad Okrągłego Stołu 35 lat temu, 5 kwietnia 1989 roku, przedstawiciele komunistycznej władzy i solidarnościowej opozycji zakończyli obrady Okrągłego Stołu, po dwóch miesiącach… » więcej 2024-04-05, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 5 kwietnia » więcej 2024-04-04, godz. 22:00 Wystawa i konferencja w rocznicę zwycięstwa pod Racławicami Z okazji 230. rocznicy zwycięstwa pod Racławicami Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Jak powiedział Leszek Marek… » więcej 2024-04-04, godz. 15:00 "Czerwone maki" film o zdobyciu Monte Cassino "Czerwone maki" pierwszy polski film o zdobyciu Monte Cassino od piątku w kinach. Dziś film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza został przedpremierowo pokazany… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »