Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Nagroda Moczarskiego dla 'Pińskich błot' Sławomira…
2023-11-28, 10:00 Autor: IAR/#Darmoros/w dwi/

Nagroda Moczarskiego dla "Pińskich błot" Sławomira Łotysza

książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
książka, zdjęcie poglądowe. [fot. Pexels z pixabay.com]
Książka "Pińskie błota" Sławomira Łotysza wyróżniona Nagrodą Historyczną miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Publikacja przedstawia Polesie okresu II RP z perspektywy znaczenia tego obszaru dla ochrony środowiska. Opisuje też zależności między naturą a technologią i polityką. Gala wręczenia Nagrody Moczarskiego odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
Autor "Pińskich błot" jest profesorem w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Sławomir Łotysz przyznał, że początkowo chciał opisać przedwojenne Polesie w kontekście konfliktu między nowoczesnością a naturą. Pierwotnie tytuł jego projektu badawczego brzmiał "Nowa Holandia czy naturalna forteca. Kwestia melioracji Polesia w II RP". "Ten konflikt rzeczywiście był, ale z czasem zacząłem dostrzegać, pracując nad tą książką, (...) że tych zależności jest tam znacznie więcej - politycznych, społecznych, gospodarczych. Ale w każdej relacji, którą udawało mi się wyłowić, w tym całym zagmatwanym, niezbadanym jeszcze wówczas obszarze, zawsze przewijała się natura. I ta natura we wcześniejszych opracowaniach, większości z nich, była zawsze pomijana" - wyjaśniał autor zwycięskiej publikacji.

Przewodniczący jury profesor Andrzej Friszke podkreślił, że polska historiografia długo czekała na taką książkę jak "Pińskie błota". "To rodzaj totalnej historii polskich bagien (...) Dzieło Sławomira Łotysza odczarowuje Polesia czar a jednocześnie zwraca czułą uwagę na realne problemy podmokłej ziemi. To wielki wkład w naszą wiedzę o Kresach, ale też książka, która uwrażliwia na dzisiejsze problemy ekologiczne i lęki związane z katastrofą klimatyczną" - powiedział historyk.

Sławomir Łotysz wyraził wdzięczność jurorom za docenienie spojrzenia na historię z perspektywy środowiskowej. "Pisało się o tym, że Polesie jest zabagnione, ale nie rzutowało to na podjęcie próby spojrzenia na dzieje Polesia z innej perspektywy, nieantropocentrycznej" - zauważył laureat.

Podczas gali wręczono też nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych imienia Kazimierza Moczarskiego. Laur przyznano książce Marty Grzywacz "Blizny. Prawdziwa historia «królików» z Ravensbrück".

Nagroda Historyczna miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą stołecznych radnych. Wyróżnienie jest kontynuacją przyznawanej od 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.

Patron wyróżnienia - Kazimierz Moczarski - był dziennikarzem, pisarzem i kapitanem Armii Krajowej. Pełnił funkcję szefa Biura Informacji i Propagandy ZWZ-A. Był autorem książki "Rozmowy z katem", stanowiącej relację ze wspólnego pobytu w więzieniu z niemieckim zbrodniarzem wojennym Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim.

Zobacz także

2024-03-26, godz. 09:00 Mija 81 lat od akcji pod Arsenałem Mija 81 lat od słynnej akcji pod Arsenałem. 26 marca 1943 roku harcerze z konspiracyjnych Szarych Szeregów odbili harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" i 20 innych… » więcej 2024-03-26, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 26 marca » więcej 2024-03-26, godz. 01:18 Wystawa My Europianie w Muzeum Niepodległości Z okazji 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej i 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Muzeum Niepodległości zaprasza na wystawę „My Europianie”… » więcej 2024-03-25, godz. 13:00 Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" nagrodzone przez BBC za najlepsze słuchowisko europejskie Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "To słowo" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza otrzymało nagrodę BBC Audio Drama Awards za najlepsze słuchowisko… » więcej 2024-03-25, godz. 11:00 80 lat temu miała miejsce wielka ucieczka z niemieckiego obozu jenieckiego dla lotników alianckich W nocy 25 marca 1944 r. doszło do jednej z najsłynniejszych ucieczek jenieckich w czasie II wojny światowej. 80 alianckich lotników, w tym również Polacy… » więcej 2024-03-25, godz. 09:00 Uroczystości w 80. rocznicę masakry 335 mieszkańców Rzymu w Grotach Ardeatyńskich W Rzymie odbyły się uroczystości w przypadającą w niedzielę 80. rocznicę masakry 335 mieszkańców Wiecznego Miasta, rozstrzelanych przez Niemców w Grotach… » więcej 2024-03-25, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 25 marca » więcej 2024-03-23, godz. 13:13 Markowa - rodzina Ulmów symbolem Polaków ratujących Żydów przed Zagładą W 80 lat po zbrodni w Markowej ta podkarpacka miejscowość stała się centrum pamięci o Polakach ratujących Żydów. 24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali… » więcej 2024-03-24, godz. 11:00 230 lat temu wybuchła insurekcja kościuszkowska przeciwko Rosji i Prusom 230 lat temu, 24 marca 1794 roku, wybuchła insurekcja kościuszkowska, będąca ostatnią próbą ratowania Rzeczpospolitej. Wymierzona przeciwko dwóm zaborcom… » więcej 2024-03-24, godz. 10:00 Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką 24 marca po raz siódmy jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to święto państwowe, przypadające… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »