Radio Opole » Kraj i świat
2024-08-05, 04:40 Autor: PAP

Nigeria/ Rzeźba 2,5-tonowego słonia z zarekwirowanych kłów ma zwrócić uwagę na kłusownictwo

Rzeźba słonia odsłonięta w Abudży, a wykonana ze sproszkowanych fragmentów 2,5-tonowego ładunku skonfiskowanych kłów ma zwrócić uwagę na kłusownictwo w Nigerii.

Szarą statuę minister ds. środowiska Nigerii, Adekunle Salako, odsłonił w środę, aby podnieść świadomość Nigeryjczyków w walce z nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami. Zrobiono ją ze zmielonych fragmentów, ważących 2,5 tony, skonfiskowanych kłów słoni. Ich wartość oszacowano na ponad 11 milionów dolarów. Kły zniszczono publicznie w styczniu i już wówczas Salako obiecywał, że z uzyskanego stosu proszku powstanie rzeźba. Dodano do niego nieco zmielonych łusek łuskowca, również zarekwirowanych kłusownikom.


Rzeźba, mniej więcej wysokość człowieka, ma być według ministra „pomnikiem upamiętniającym setki słoni zabitych nielegalnie i symbolem zaangażowania Nigerii w ochronę przyrody”.


Handel kością słoniową jest zakazany od 1989 r. na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jednak niewiele sobie z tego robią kłusownicy w Nigerii, gdzie populacja słoni spadła z około 2 tys. w latach 90. XX w. do mniej niż 400 sztuk obecnie.


Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości twierdzi, że Nigeria stała się też głównym węzłem tranzytowym dla nielegalnych produktów pochodzących z dzikich zwierząt z Afryki Wschodniej i Środkowej. Wśród nich, obok kości słoniowe, znajdują się łuski afrykańskich łuskowców i rogi nosorożców wykorzystywane w tradycyjnej medycynie, w tym w Chinach i Wietnamie.


Jednak największym obiorcą kości słoniowej na świecie jest Japonia, gdzie wciąż działa kilka tysięcy wspieranych przez rząd firm zajmujących się handlem i obróbką kości słoniowej. Japonia jest też zagorzałym orędownikiem przywrócenia międzynarodowego handlu tym surowcem. Popyt na kość słoniową wynika w tym kraju z zapotrzebowania na hanko, rzeźbioną pieczątkę-wizytówkę, której Japończycy wciąż używają zamiast podpisu.


Z Monrowii Tadeusz Brzozowski (PAP)


tebe/wr/


Kraj i świat

2024-08-05, godz. 09:00 Albania/ Kandydat partii rządzącej wygrywa w mieście zamieszkanym przez mniejszość grecką Przedstawiciel rządzącej Socjalistycznej Partii Albanii wygrał przedterminowe wybory burmistrza położonej na południu kraju Himary - podała w poniedziałek… » więcej 2024-08-05, godz. 08:40 Australia/ Podniesiono poziom zagrożenia terrorystycznego Władze Australii podniosły w poniedziałek poziom zagrożenia terrorystycznego z 'możliwego' do 'prawdopodobnego' z powodu obaw przed rosnącą radykalizacją… » więcej 2024-08-05, godz. 08:30 Paryż/boks - Szeremeta: znajomi już się nie dziwią, że wybrałam pięściarstwo, ale inni... Julia Szeremeta, która ma już zapewniony co najmniej brązowy medal igrzysk w Paryżu w kategorii 57 kg, uważa, że boks uczy pokory, cierpliwości, determinacji… » więcej 2024-08-05, godz. 08:20 Turniej ATP w Waszyngtonie - zwycięstwo Kordy Rozstawiony z numerem czwartym reprezentant gospodarzy Sebastian Korda pokonał grającego z 'dziesiątką' Włocha Flavio Cobolliego 4:6, 6:2, 6:0 w finale tenisowego… » więcej 2024-08-05, godz. 08:10 Turniej WTA w Waszyngtonie - zwycięstwo Hiszpanki Badosy Hiszpanka Paula Badosa w finale tenisowego turnieju WTA 500 na twardych kortach w Waszyngtonie pokonała 6:1, 4:6, 6:4 Czeszkę Marię Bouzkovą. Polki w Waszyngtonie… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 Paryż/kajakarstwo – Naja na czwartych igrzyskach po piąty medal, "Atomówki" wśród faworytek Reprezentacja w sprincie kajakowym we wtorek rozpocznie rywalizację na torze regatowym w podparyskim Vaire-Sur-Marne o medale olimpijskie. O piąte podium na… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 80 lat na warszawskiej Woli Niemcy rozpoczęli rzeź jej mieszkańców 80 lat temu, między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej, zorganizowanej masakry ludności cywilnej. Akcja… » więcej 2024-08-05, godz. 07:40 Paryż/kajakarstwo - Rosolska: Mazurek Dąbrowskiego jest coraz bliżej Trzykrotna medalistka olimpijska w kajakarstwie Beata Rosolska powiedziała PAP, że wierzy w życiową formę polskiej ekipy kajakarek podczas igrzysk olimpijskich… » więcej 2024-08-05, godz. 07:30 Agnieszka Cubała: część historyków uważa, że cywile nie byli uczestnikami Powstania Warszawskiego W dotychczasowej historiografii niewiele miejsca poświęcało się ludności cywilnej. Niektórzy nie zaliczają jej nawet do grona uczestników powstania. Nie… » więcej 2024-08-05, godz. 07:20 Wojciech Kalwat: Romuald Traugutt widział Polskę jako naród wolny Romuald Traugutt mówił, że Rosja musi pogodzić się z tym, że inne narody zasługują na wolność od jej panowania - mówi PAP Wojciech Kalwat z Muzeum Historii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »