Ekstraklasa piłkarska – GKS Katowice – Raków 0:1 (opis,)

GKS Katowice - Raków Częstochowa 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Jean Carlos Silva (29-głową).

Żółta kartka - Raków Częstochowa: Jonatan Braut Brunes, Kacper Trelowski.

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 6 780.

GKS Katowice: Dawid Kudła - Lukas Klemenz, Arkadiusz Jędrych, Aleksander Komor - Marcin Wasielewski (73. Alan Czerwiński), Adrian Błąd (65. Mateusz Marzec), Mateusz Kowalczyk (73. Sebastian Milewski), Borja Galan, Oskar Repka (80. Jakub Arak), Grzegorz Rogala - Adam Zrelak (65. Sebastian Bergier).

Raków Częstochowa: Kacper Trelowski - Stratos Svarnas, Bogdan Racovitan (83. Matej Rodin), Kamil Pestka - Fran Tudor, Gustav Berggren, Władysław Koczerhin (46. Peter Barath), Jean Carlos Silva - Dawid Drachal (61. Adriano Amorim), Ante Crnac, Patryk Makuch (61. Jonatan Braut Brunes, 80. Erick Otieno).

W zespole katowickiego beniaminka nie zagrał pozyskany w lipcu z Rakowa pomocnik Bartosz Nowak, bo - zgodnie z zapisami umowy między klubami – GKS musiałby za to zapłacić, na co działacze się nie zdecydowali.

Gospodarze zaczęli odważnie i to oni częściej przebywali z piłką w okolicach bramki rywali. Nie potrafili jednak oddać celnego strzału. W 24. minucie świetnej sytuacji nie wykorzystał Borja Galan, który został w polu karnym powstrzymany przez obrońcę Rakowa Stratosa Svarnasa.

Pięć minut później częstochowianie przeprowadzili akcję zakończoną golem. Z prawej strony boiska dośrodkował Fran Tudor, a mający sporo swobody Jean Carlos głową pokonał Dawida Kudłę. To był pierwszy celny strzał w tym spotkaniu.

Katowiczanie odpowiedzieli uderzeniem głową Aleksandra Komora, obronionym z trudem przez golkipera Rakowa.

W przerwie kompletowi kibiców zaprezentowała się kończąca przygotowania do sezonu ekstraligi kobieca drużyna GKS. Katowiczanki w poprzednich rozgrywkach zostawały wicemistrzyniami kraju, wywalczyły też Puchar Polski.

Na początku drugiej części Kudła „na raty” obronił „petardę” Antę Crnaca zza pola karnego. Później zaatakowali gospodarze. Po kilku ich dośrodkowaniach defensywa rywali przeżywała trudne chwile, a ze strzałem głową Lukasa Klemenza poradził sobie Kacper Trelowski.

Katowiccy kibice domagali się od swoich piłkarzy gola, ale najlepszą okazję do zmiany wyniku miał Erick Otieno. Rezerwowy gracz gości mógł podwyższyć prowadzenie w 87. minucie, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem GKS – spudłował.

Drużyna trenera Rafała Góraka atakowała do końca. W doliczonym czasie w polu karnym Rakowa strzelał nawet Kudła, ale częstochowianie przetrwali ten napór i wywalczyli komplet punktów.

Autor: Piotr Girczys (PAP)

gir/ sab/

2024-08-03, godz. 21:10 Paryż/pływanie - Wasick z trzecim czasem w finale 50 m st. dowolnym Katarzyna Wasick z trzecim czasem (24,23 s) awansowała do niedzielnego finału olimpijskiej rywalizacji w Paryżu na 50 m stylem dowolnym w pływaniu. Najszybsza… » więcej 2024-08-03, godz. 21:10 Paryż/lekkoatletyka - pchnięcie kulą mężczyzn (wyniki) Wyniki pchnięcia kulą mężczyzn: 1. Ryan Crouser (USA) 22,90 2. Joe Kovacs (USA) 22,15 3. Rajindra Campbell (Jamajka) 22,15 4. Payton Otterdahl (USA) 22,03… » więcej 2024-08-03, godz. 21:10 Paryż/lekkoatletyka - Swoboda: za cztery lata będziemy gadać inaczej Ewa Swoboda nie awansowała do finału biegu na 100 m podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polska sprinterka w półfinale zajęła dziewiąte miejsce. Najszybsza… » więcej 2024-08-03, godz. 21:10 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Lechia 3:0 (do przerwy) Lech Poznań - Lechia Gdańsk 3:0 do przerwy Bramki: 1:0 Mikael Ishak (3-głową), 2:0 Dino Hotic (35-głową), 3:0 Mikael Ishak (40). Sędzia: Marcin Szczerbowicz… » więcej 2024-08-03, godz. 21:00 Paryż/pływanie - 100 m st. motylkowym mężczyzn (wyniki) Wyniki pływackiego wyścigu na 100 m st. motylkowym mężczyzn: 1. Kristof Milak (Węgry) 49,90 2. Joshua Liendo (Kanada) 49,99 3. Ilya Kharun (Kanada) 50,45… » więcej 2024-08-03, godz. 21:00 Turcja/ Setki tysięcy uczestników propalestyńskiej demonstracji w Stambule Setki tysięcy osób w Stambule wzięły w sobotę udział w propalestyńskiej demonstracji - poinformowała agencja Anatolia. Podczas akcji upamiętniono zabitego… » więcej 2024-08-03, godz. 21:00 Paryż/lekkoatletyka - trzeci złoty medal kulomiota Crousera Amerykański kulomiot Ryan Crouser trzeci raz z rzędu został mistrzem olimpijskim w pchnięciu kulą. W igrzyskach w Paryżu triumfował wynikiem 22,90. Srebrny… » więcej 2024-08-03, godz. 20:50 Wenezuela/ Setki tysięcy osób uczestniczą w antyrządowym proteście w Caracas Kilkaset tysięcy osób bierze udział w sobotę w centrum Caracas, stolicy Wenezueli, w antyrządowym proteście, domagając się od prezydenta Nicolasa Maduro… » więcej 2024-08-03, godz. 20:50 2. Ekstraliga żużlowa - Wilki - Orzeł 49:41 Cellfast Wilki Krosno - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 49:41. Punkt bonusowy dla zespołu H.Skrzydlewska Orzeł, który w 1. rundzie wygrał w Łodzi 50:40. … » więcej 2024-08-03, godz. 20:50 Paryż/pływanie - Milak zdobył złoto na 100 m "motylkiem" Węgier Kristof Milak czasem 49,90 zdobył złoty medal igrzysk w Paryżu w pływackim wyścigu na 100 m stylem motylkowym. Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk… » więcej