2024-05-02, 15:40 Autor: PAP

Ekstraklasa koszykarzy – trener Trefla: Dąbrowa Górnicza zagra bez presji

Trener koszykarzy Trefla Sopot uważa, że w ćwierćfinale play off z MKS Dąbrową Górniczą jego zespół czeka trudne zadanie. „Zaczynamy sezon na nowo. Zmierzymy się z najlepszą ofensywą w ekstraklasie i rywalem, który zagra bez presji” – powiedział Żan Tabak.

Do play off zawodnicy Trefla awansowali z drugiej pozycji z bilansem 21 zwycięstw i dziewięciu porażek. Siódmy w tabeli MKS Dąbrowa Górnicza legitymował się dorobkiem 16-14.

„Jeden sezon właśnie się zakończył, a w piątek rozpoczynamy drugi sezon. Na pewno jesteśmy zadowoleni, bo w porównaniu do poprzednich rozgrywek, a rok temu na tym etapie zajęliśmy ósme miejsce, mieliśmy zdecydowanie więcej szczęścia. Omijały nas zwłaszcza kontuzje” – przyznał Tabak.

Do play off sopocianie przystąpią jednak po dwóch porażkach we własnej hali, gdzie ulegli 79:82 Śląskowi Wrocław oraz 92:98 Kingowi Szczecin.

„Musimy zapomnieć o tych meczach, w których graliśmy ze świadomością, że i tak zajmiemy drugie miejsce. Wszystko rozpoczyna się od początku” – skomentował rozgrywający Trefla Benedek Varadi.

W sezonie zasadniczym sopocianie tylko w trzech meczach rzucili więcej niż 100 punktów i jedynie w dwóch spotkaniach rywale zdołali przekroczyć tę granicę. Dokonał tego jeden zespół, właśnie ich przeciwnik w pierwszej rundzie fazy pucharowej.

Obie konfrontacje zakończyły się jednak triumfem zawodników Trefla, którzy u siebie zwyciężyli 110:102, a na wyjeździe 106:101.

Ekipa z Dąbrowy Górniczej okazała się najskuteczniejszym zespołem fazy zasadniczej – zdobywała średnio 96,2 punktu na mecz, najlepiej trafiała również wolne – 80 procent. Trefl w tej klasyfikacji był dopiero ósmy, z przeciętną o ponad 10 „oczek” niższą – 85,7 pkt. (w osobistych przedostatni – 70,3 procent).

Sześciu koszykarzy MKS rzucało ponad 10 punktów, blisko tej granicy jest również Dominik Wilczek – 9,9. W Treflu dwucyfrowym dorobkiem legitymuje się co prawda tylko trzech graczy, ale kolejnych czterech zdobywało ponad dziewięć „oczek”.

Jeśli chodzi o defensywę, to dąbrowianie są najgorsi – tracą 91,83 pkt. Z kolei sopocianie pozwalali rzucać rywalom 79,5 pkt – to czwarty wynik w lidze.

„Zmierzymy się z najlepszą ofensywą w lidze, z zespołem, który nie ma nic do stracenia i na pewno zagra w naszej hali bez presji. Wygraliśmy z MKS oba spotkania, ale straciliśmy zdecydowanie za dużo punktów. I to jest dla nas wyzwanie – musimy wykonać lepszą pracę w defensywie, a jednocześnie utrzymać na odpowiednim poziomie atak. Na pewno nie spodziewam się, że czekają na łatwe mecze, a wręcz przeciwnie – to będzie bardzo trudna rywalizacja” – przyznał chorwacki szkoleniowiec.

Dwa pierwsze spotkania odbędą się w Sopocie – w piątek o godz. 18.30 oraz w niedzielę o 18. Trzeci mecz zaplanowano w piątek 10 maja, a ewentualny czwarty dwa dni później także w Dąbrowie Górniczej. Jeśli dojdzie do piątej konfrontacji, jej gospodarzem w środę 15 maja będzie Trefl.(PAP)

Autor: Marcin Domański

md/ krys/

2024-06-10, godz. 21:50 Od 0 do 150, czyli liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski 150 meczów, 82 gole - to bilans prawie 16 lat występów w piłkarskiej reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego. Do najlepszego snajpera biało-czerwonych… » więcej 2024-06-10, godz. 21:40 Polska - Turcja 1:0 do przerwy w piłkarskim meczu towarzyskim Polska prowadzi z Turcją do przerwy 1:0 w towarzyskim meczu piłkarskim w Warszawie. Bramkę zdobył w 12. minucie Karol Świderski. » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Lekkoatletyczne ME - Kotwiła i Cimanouska poza finałem biegu na 200 m Martyna Kotwiła i Kryscina Cimanouska odpadły w półfinale biegu na 200 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. W finale wystartuje osiem sprinterek:… » więcej 2024-06-10, godz. 21:30 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego (aktl.) Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:20 Hołownia: strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać Strefa buforowa przy granicy polsko-białoruskiej musi powstać bez dyskusji, by powstrzymać przemytników ludzi i bandytów, którzy te granicę mogą przekraczać… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego, który odbywa się na PGE Narodowym w Warszawie. Bramkę zdobył Karol Świders… » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Polska - Turcja 1:0 w 12. minucie Polska prowadzi z Turcją 1:0 w 12. minucie towarzyskiego meczu piłkarskiego w Warszawie. Gola uzyskał Karol Świderski. » więcej 2024-06-10, godz. 21:10 Hołownia: nie boimy się tych, którzy dzisiaj chcą nas zastraszyć i nie damy się podzielić (opis) Chcemy pokazać wszystkim, którym zależy na bezpieczeństwie w Europie, że nie boimy się tych, którzy chcą nas zastraszyć i że nie damy się podzielić… » więcej 2024-06-10, godz. 21:00 Siemoniak: strefa buforowa na granicy to działanie niezbędne; mam nadzieję, że da szybki efekt Sytuacja na granicy jest pogorszona, mamy ogromną presję, po drugiej stronie są agresywni ludzie. To jest działanie niezbędne - ocenił szef MSWiA, koordynator… » więcej 2024-06-10, godz. 21:00 Andrzej Duda: obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić polskiego żołnierza (krótka2) Obowiązkiem Prezydenta RP jest chronić - przede wszystkim pod względem prawnym - interesy polskich żołnierzy - podkreślił w poniedziałek prezydent Andrzej… » więcej