Radio Opole » Kraj i świat
2023-12-04, 15:50 Autor: PAP

M. Błaszczak: projekt "ustawy wiatrakowej" zamiast chronić Polaków, stwarza zagrożenie w postaci wywłaszczenia (opis)

Projekt tzw. ustawy wiatrakowej zamiast chronić Polaków, stwarza realne zagrożenie w postaci wywłaszczenia - mówił w poniedziałek w Grajewie (woj. podlaskie) szef MON Mariusz Błaszczak. "Apeluję do wszystkich, by w wyborach samorządowych oddawali swoje głosy na tych, którzy sprzeciwiają się projektowi" - dodał.

W poniedziałek w Grajewie odbyła się konferencja prasowa Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami samorządów na temat projektu ustawy Koalicji Obywatelskiej i Polski2050 dot. tzw. ustawy wiatrakowej.


"Koalicja Donalda Tuska jeszcze nie przejęła władzy w Polsce, a już udowadnia, że będzie kierować się dobrem nie obywateli, ale lobbystów i własnych portfeli, ludzi mają za nic. Dlatego w gronie samorządowców zorganizowaliśmy dziś konferencję prasową, aby zaprotestować ws. afery wiatrakowej. Ws. ustawy, która zamiast chronić Polaków, mieszkańców poszczególnych gmin, stwarza realne zagrożenie w postaci wywłaszczenia nieruchomości na rzecz właśnie firm zagranicznych, z reguły, i która stanowi zagrożenie w postaci zbyt bliskiego usadowienia tych wiatraków w stosunku do miejsc zamieszkania, w stosunku do nieruchomości, do domów" - powiedział minister Błaszczak.


"Chcemy, aby przedstawiciele samorządów lokalnych wyrażali w sposób jasny i otwarty swój sprzeciw w tej sprawie w postaci przyjmowania uchwał. Apeluję do wszystkich wyborców w wyborach samorządowych, żeby oddawali swoje głosy na tych, którzy jednoznacznie sprzeciwiają się temu projektowi, na tych którzy chcą bronić interesów mieszkańców, a nie grup lobbingowych" - zaapelował szef MON.


Ocenił, że "wybór jest prosty, łatwy". "W wyborach samorządowych popierajmy tych, którzy stoją na straży bezpieczeństwa mieszkańców naszych gmin, szczególne zagrożenie afery wiatrakowej dot. mieszkańców polskiej wsi i małych miasteczek, a więc szczególnie w tych małych miasteczkach i na polskiej wsi, popierajmy tych, którzy sprzeciwiają się rozwiązaniom, które zostały przedstawione przez koalicję Donalda Tuska" - wskazał Błaszczak.


Starosta grajewski Waldemar Remfeld podkreślił, że powiat sprzeciwia się ustawie, która będzie blokowała rozwój małych miasteczek i wsi i podejmie w tej sprawie uchwałę.


„Brońmy tego co jest tutaj, w tych małych miejscowościach jeśli chodzi o rozwój. Popieramy to, co rząd polski przyjął w poprzednich kadencjach. Nie będziemy lobbować za niemieckimi firmami” – podkreślił starosta.


Burmistrz Stawisk Agnieszka Rutkowska podkreśliła, że ws. rozwiązań ustawy wiatrakowej istotna jest odległość. „Nie wyobrażamy sobie, by ta odległość mogła być obniżona do 300 metrów” – powiedziała Rutkowska. Zwróciła też uwagę, że człowieka wywłaszcza się tylko raz i takie wywłaszczenie nie przyniesie więcej właścicielowi gruntu dochodu. Obecnie firmy wiatrowe dzierżawią od nich grunty i dokonują opłat za taką dzierżawę. „Ta nowelizacja nie służy nikomu kto jest za ekologiczną energią” – podkreśliła.


Burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski zauważył, że wniesiony do sejmu projekt ustawy nie miał konsultacji społecznych. Zaznaczył, że projekt jest krzywdzący dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Uderza w producentów mleka, drobiu, trzody i wołowiny. „To oni staną się pierwszymi ofiarami tejże ustawy” – powiedział Niebrzydowski.


Poselski projekt zmian w ustawie w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła, zgłoszony przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 – Trzecia Droga, przedłuża zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. (PAP)


autor: Jacek Buraczewski


bur/ ksi/ par/


Kraj i świat

2024-08-04, godz. 08:20 Rosja/ Uwolniony dysydent Oleg Orłow: nie prosiłem Putina o ułaskawienie Uwolniony w ramach czwartkowej wymiany więźniów między Rosją i Zachodem, rosyjski obrońca praw człowieka Oleg Orłow oświadczył, że nie prosił Władimira… » więcej 2024-08-04, godz. 07:40 Wiceszef MFiPR dla PAP: planujemy działania osłonowe łagodzące skutki wprowadzenia ETS2 Odpowiednie działania osłonowe i inwestycyjne planowane przez rząd, mają maksymalnie złagodzić skutki wprowadzenia systemu opłat ETS2 - powiedział PAP… » więcej 2024-08-04, godz. 07:40 Lubuskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które w niedzielę mogą występować w województwie … » więcej 2024-08-04, godz. 07:30 Paryż/strzelectwo - po 10. igrzyskach Gruzinka Sałukwadze powiedziała: to koniec na dobre Gruzińska strzelczyni Nino Sałukwadze, dla której igrzyska w Paryżu było 10. zawodami olimpijskimi, poinformowała, że kończy karierę na dobre. Debiutowała… » więcej 2024-08-04, godz. 07:20 Szef Muzeum Gombrowicza: nie ma tu typowego zadęcia, ludzie wychodzą z głową pełną wiedzy o pisarzu (wywiad) Zabiegamy, aby muzeum stało się instytucją samodzielną, współprowadzoną przez Samorząd Mazowsza i MKiDN. Mamy potencjał, by robić więcej dla polskiej… » więcej 2024-08-04, godz. 07:20 Grecja/ Ekspert: główny spór między Atenami i Ankarą dotyczy morza Od kilku lat najbardziej sporną kwestią dzielącą Ateny i Ankarę jest delimitacja wyłącznych stref ekonomicznych na Morzu Śródziemnym - powiedział PAP… » więcej 2024-08-04, godz. 07:20 Sebastian Riedel: Poszedłem drogą kontynuacji. Ważna jest dla mnie pamięć o ojcu (wywiad) Poszedłem drogą kontynuacji. Ale w planach mamy też zupełnie nowy materiał. Kiedy do sklepów trafi płyta, będę mógł powiedzieć, że dołożyłem własną… » więcej 2024-08-04, godz. 07:20 Raport nt. demencji: dwa nowe cele profilaktyki Leczenie pogarszającego się wzroku i obniżanie wysokiego poziomu cholesterolu to dwa nowe sposoby na obniżenie ryzyka rozwoju demencji - sugeruje najnowszy… » więcej 2024-08-04, godz. 07:10 Kalendarz rocznic 5-11 sierpnia 5 sierpnia ---------- 1461 - W Krakowie urodził się przyszły król Polski i wielki książę litewski Aleksander Jagiellończyk. 1579 - W Capranicy koło… » więcej 2024-08-04, godz. 07:00 80 lat temu zginął Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński był autorem zaledwie pięciu tomików wierszy, a jednak uważa się go za najwybitniejszego poetę pokolenia Kolumbów. Zginął 80… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »