2022-08-17, 23:00 Autor: PAP

Turniej koszykarzy w Atenach - Polska przegrała z Grecją 78:101

Reprezentacja Polski koszykarzy przegrała w Atenach z Grecją 78:101 (10:27, 27:23, 22:19, 19:32) w swoim pierwszym meczu 31. Turnieju Akropolu. To jej trzecia porażka w spotkaniach towarzyskich przed wrześniowym Eurobasketem. Kolejnymi rywalami będą Turcja i Gruzja.

Polska - Grecja 78:101 (10:27, 27:23, 22:19, 19:32).

Polska: Mateusz Ponitka 15, Michał Sokołowski 13, Michał Kolenda 10, Jakub Garbacz 8, Jarosław Zyskowski 7, Dominik Olejniczak 7, Aaron Cel 6, Michał Michalak 4, Jakub Schenk 3, Łukasz Kolenda 3, Aleksander Balcerowski 2, Aleksander Dziewa 0.

Najwięcej punktów dla Grecji: Giannis Antetokounmpo 24, Tyler Dorsey 19, Ioannis Papapetrou 12.

Polacy wystąpili bez A.J. Slaughtera, którego przyjazd do Aten był wcześniej anonsowany przez federację. Biało-czerwoni słabo rozpoczęli spotkanie, ale potem toczyli równą walkę z gospodarzami turnieju, mającymi w składzie trzech braci Antetokounmpo, w tym tego najbardziej znanego - Giannisa, mistrza NBA z Milwaukee Bucks (2021). W drugiej kwarcie nawet prowadzili 34:32 po rzutach za trzy punkty Michała Kolendy i kapitana zespołu Mateusza Ponitki. Przez cztery ostatnie minuty tej odsłony Polacy zdobyli jednak tylko trzy punkty, a rywale 18 i do przerwy Grecja wygrywała 50:37.

W drugiej części rywale mieli większą przewagę, która wynikała z dominacji pod tablicami i kontrataków. Po 30 minutach było 69:59 dla Grecji i dopiero w ostatniej kwarcie koszykarze gospodarza turnieju uzyskali wysokie prowadzenie. Biało-czerwoni mieli aż 22 straty - przy 12 rywali. Gospodarze trafili 76 procent rzutów za dwa punkty (22 z 29), podczas gdy podopieczni trenera Igora Milicica 50 procent (16 z 32).

Wcześniej Polacy przegrali na turnieju w Stambule z Ukrainą (60:88) i Turcją (78:94)

Biało-czerwoni 4 sierpnia rozpoczęli przygotowania do wrześniowego Eurobasketu oraz sierpniowych meczów o punkty w prekwalifikacjach do kolejnych ME (2025) - najpierw zmierzą się na stołecznym Torwarze 25 sierpnia z Chorwacją, także uczestnikiem ME (zagra w gr. w Mediolanie), a trzy dni później na wyjeździe z Austrią w Schwechat pod Wiedniem. Polacy muszą grać w tej fazie, bowiem nie udało im się zakwalifikować do drugiego etapu eliminacji MŚ 2023.

Potem zespół trenera Milicica czeka już udział w Eurobaskecie, gdzie w Pradze w grupie D (2-9 września) rywalizować będą z gospodarzami - Czechami oraz Finlandią, Izraelem, Holandią i Serbią. (PAP)

olga/ cegl/

2024-07-15, godz. 09:40 ME 2024 - najwięcej mistrzów Europy w historii było z Bayernu, Realu i Barcelony Real Madryt i Barcelona dogoniły Bayern Monachium w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby piłkarzy tych klubów, którzy zostali mistrzami Europy… » więcej 2024-07-15, godz. 09:30 W niedzielę pięć osób zginęło w wypadkach drogowych, trzy utonęły W niedzielę doszło do pięciu wypadków. Zginęło w nich pięć osób - wynika z policyjnej mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Rządowe Centrum… » więcej 2024-07-15, godz. 09:30 „Kod zła” bije rekordy, „Gru i Minionki” liderują box-office’owi w Ameryce Północnej 44,6 miliona dolarów zarobił w drugim tygodniu wyświetlania w północnoamerykańskich kinach animowany film „Gru i Minionki: Pod przykrywką”. Jednak to… » więcej 2024-07-15, godz. 09:20 Borówka - superowoc, który przepisałby Ci okulista (MediaRoom) Problemy ze wzrokiem określa się już mianem epidemii. Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna podaje, że 90% populacji sięga po okulary do czytania. Jak chronić… » więcej 2024-07-15, godz. 09:20 ME 2024 – brytyjska prasa: cierpienie Anglii trwa dalej, ale Hiszpania była lepsza Cierpienie Anglii związane z tym, że od 58 lat nie wygrała żadnego wielkiego piłkarskiego turnieju będzie trwało dalej, ale nie można mieć pretensji… » więcej 2024-07-15, godz. 09:20 Grecja/ W ciągu roku rezerwy wody w Attyce zmniejszyły się o 25 proc. Po najcieplejszej zimie w historii rezerwy wody w greckim regionie Attyka zmniejszyły się o niemal jedną czwartą. Władze uruchomiły kampanię społeczną… » więcej 2024-07-15, godz. 09:10 Bodnar o ew. uchyleniu immunitetu Mateckiemu: są podejrzenia dot. Stowarzyszenia Fidei Defensor W przypadku posła PiS Dariusza Mateckiego podejrzenia dotyczą dotacji dla Stowarzyszenia Fidei Defensor - ocenił szef MS Adam Bodnar, pytany o wniosek o uchylenie… » więcej 2024-07-15, godz. 09:00 Chiny/ Wzrost PKB w II kwartale niższy od spodziewanego Produkt krajowy brutto (PKB) Chin wzrósł w drugim kwartale br. o 4,7 proc. rok do roku - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych państwowego urzędu… » więcej 2024-07-15, godz. 09:00 Gdańsk/ Pożar hali opanowany; miasto zamknęło plaże przy porcie (aktl.) Pożar hali w Nowym Porcie w Gdańsku jest opanowany. Prowadzimy dogaszanie i sprawdzamy pogorzelisko - powiedział PAP kpt. Andrzej Piechowski z Komendy Miejskiej… » więcej 2024-07-15, godz. 08:50 Dobrzyński: przepisy o schronach mają wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. Rzecznik ministra spraw wewnętrznych i administracji Jacek Dobrzyński poinformował w poniedziałek, że przepisy tzw. ustawy schronowej, nad którą pracuje… » więcej