Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-19, 13:10 Autor: PAP

UE/ Debata w PE o bezpieczeństwie energetycznym po odcięciu przez Rosję dostaw gazu Polsce i Bułgarii (opis)

Zakręcając gaz Polsce i Bułgarii, Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym partnerem handlowym - oświadczyła w czwartek w Parlamencie Europejskim unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

"Trzy tygodnie temu Rosja zakręciła kurek Bułgarii i Polsce. Wszyscy odczuwamy tego skutki. Rosja nie jest wiarygodnym partnerem handlowym. Wczoraj (w środę - PAP) Komisja przedstawiła plan REPowerEU, który proponuje, jak wycofać się z używania rosyjskich paliw kopalnych w naszym systemie i przejść na czystą energię" - mówiła Simson w trakcie debaty poświęconej bezpieczeństwu i solidarności energetycznej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i w kontekście odcięcia przez Gazprom dostaw surowca do Polski i Bułgarii.


"Nie jest dobrym pomysłem przejście z jednego importu na drugi. Nie o to chodzi. Musimy inaczej podejść do naszych surowców. Musimy także pamiętać, że nasza polityka to coś, co bardzo mocno wpływa na Ukrainę i nasze bliskie sąsiedztwo. (...) Musimy być panami naszego systemu energetycznego, za niego odpowiadać i być też wzorem dla reszty świata. To jest nasz cel. Obecne wydarzenia są nieprzewidywalne, więc trzeba działać szybko" - postulowała Estonka.


Europoseł PO Jerzy Buzek przekonywał, że Polska i Bułgaria mogą się dzisiaj czuć bezpiecznie.


"Dlaczego tak jest? Bo mamy wspólny rynek energii. Bo mamy rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu i solidarność energetyczna została podniesiona do rangi mocy prawnej" - podkreślił były premier RP.


Eurodeputowana PiS Beata Szydło zwróciła jednak uwagę, że regulacje, by były skuteczne, należy rzeczywiście stosować.


"Przyjmowaliśmy już kilka pakietów sankcji przeciwko Rosji, a ciągle spotykamy się i mówimy, że to nie działa. W związku z tym potrzebujemy przede wszystkim skuteczności i właśnie solidarności. Solidarność jest obecnie kluczowym słowem i kluczowym działaniem. Nie może być tak, że niektórzy przywódcy państw europejskich zachowują się tak, jakby bardziej zależało im na wspieraniu Putina niż Ukrainy i wypełnianiu tych zobowiązań, które w Unii podejmujemy. Nie może być tak, że są podejmowane kolejne kroki, kolejne projekty sankcji i nie są one dotrzymywane. To jest praca nas wszystkich, abyśmy konsekwentnie i szybko wdrażali te projekty i te pomysły, które są przygotowywane" - apelowała była szefowa polskiego rządu.


Łukasz Kohut z Nowej Lewicy apelował z kolei o urzeczywistnienie unii energetycznej.


"Pokonaliśmy w Unii Europejskiej już wiele nacjonalizmów. Nie wszystkie, ale wiele. Jednym z tych, z którym wciąż mamy do czynienia i musimy pokonać, jest nacjonalizm energetyczny. Wspólna odpowiedzialność za unijnych obywateli i za ich bezpieczeństwo energetyczne jest równie ważna jak wspólny rynek. Unia energetyczna musi w końcu stać się faktem i dzieje się na naszych oczach. Wspólne zakupy gazu i paliw, wspieranie się państw i koniec z projektami typu Nord Stream 2. To jest najlepszy moment" - przekonywał Kohut.


Eurodeputowany PiS Grzegorz Tobiszowski przypomniał, że kryzys energetyczny nie rozpoczął się wraz z atakiem Rosji na Ukrainę, lecz wcześniej.


"Dziś rozmawiamy o kryzysie energetycznym w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, ale kryzys rozpoczął się przed agresję i musimy zdiagnozować, co było tego powodem(...). Problem jest głębszy" - ocenił europoseł.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ tebe/


Kraj i świat

2024-06-11, godz. 04:50 Sondaż "Rz”: Wojsko ma strzelać Żołnierze powinni używać broni w przypadku prób siłowego przekroczenia granicy przez migrantów - takie są wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS na… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - Ronaldo najlepszym strzelcem w historii (dokumentacja) Portugalczyk Cristiano Ronaldo zdobył w dotychczasowych występach w mistrzostwach Europy 14 goli i jest najskuteczniejszym piłkarzem w historii turniejów… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - osiem hat-tricków siedmiu piłkarzy (dokumentacja) Siedmiu piłkarzy może pochwalić się hat-trickiem w turniejach finałowych mistrzostw Europy. Dwukrotnie ta sztuka udała się Francuzowi Michelowi Platiniemu… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - 22 razy decydowały karne (dokumentacja) W historii turniejów finałowych piłkarskich mistrzotw Europy odbyły się 22 mecze, w których do wyłonienia zwycięzcy konieczne okazały się rzuty karne… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - karni pechowcy (dokumentacja) W finale mistrzostw Europy 2021 Włosi Andrea Belotti i Jorginho oraz Anglicy Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka dołączyli do grona piłkarzy, którzy… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - najszybciej zdobyte bramki (dokumentacja) Dmitrij Kiriczenko jest autorem najszybciej zdobytego gola w historii meczów piłkarskich mistrzostw Europy. Rosjanin trafił do siatki po minucie i siedmiu… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - mecze z największą liczbą goli (dokumentacja) Dziewięć goli w półfinale turnieju w 1960 roku, kiedy Francja uległa Jugosławii 4:5, to największa liczba bramek w spotkaniu piłkarskich mistrzostw Europy… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - jubileuszowe gole (dokumentacja) Szwajcarski piłkarz Haris Seferovic w meczu Francją (3:3; karne: 5-4) w 1/8 finału mistrzostw Europy w 2021 roku zdobył 800. gola w historii tej imprezy… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - 20 goli samobójczych w turniejach finałowych (dokumentacja) Wojciech Szczęsny jest na liście 20 piłkarzy, którzy 'zdobyli' gole samobójcze w turniejach finałowych mistrzostw Europy. Do niefortunnej interwencji bramkarza… » więcej 2024-06-11, godz. 04:20 ME 2024 - trzynastu piłkarzy z dubletem za triumf w Lidze Mistrzów i Euro Trzynastu piłkarzom w historii udało się w tym samym roku sięgnąć po Puchar Europy (obecnie w formule Ligi Mistrzów) oraz triumfować w mistrzostwach Starego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »