Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę n…
2023-11-10, 10:00 Autor: IAR/#Woźniak

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Logo Programu "Niepodległa"
Logo Programu "Niepodległa"
Biuro "Niepodległa" po raz kolejny zachęca do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zaplanowano wiele wydarzeń, w tym koncerty warsztaty, atrakcje dla dzieci, pokazy filmów VR, parady, akcje "Niepodległa do hymnu".
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że wydarzenia przygotowane przez Biuro "Niepodległa" weszły już na stałe do świadomości społecznej.
"To jest święto radosne, święto budowania wspólnoty poprzez pamięć, szacunek dla przeszłości, ale także budowania i integrowania polskiej wspólnoty narodowej na przyszłość" - zaznaczył szef resortu kultury.

11 listopada o godzinie 12.00 w Narodowe Święto Niepodległości, w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" Mazurek Dąbrowskiego zabrzmi w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa" przypomniał, że akcja trwa od 2018 roku, od 100-lecia odzyskania niepodległości.

"Zapraszamy wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania - w kraju czy za granicą, do tego, żeby w takim symboliczny sposób połączyć się z rodakami i zaśpiewać hymn w samo południe w Święto Niepodległości" - powiedział.

W Święto Niepodległości Krakowskie Przedmieście w Warszawie zmieni się w ulice z 20-lecia międzywojennego za sprawą zabytkowych pojazdów, rekonstruktorów i pokazów mody przedwojennej. Wojciech Kirejczyk zaznaczył, że podczas Festiwalu "Niepodległa" na trzech scenach odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń. Jak dodał, na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego stanie scena muzyczna, na której wystąpią: duet Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek.

Z kolei na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego scena tańców polskich, gdzie cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny, a Janusz Prusinowski zaprosi na warsztaty taneczne. Zapowiada, że nie zabraknie też sceny dla dzieci zlokalizowanej na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych.

W ramach obchodów na 10 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie zaplanowano koncert "Matejko - obrazy polskiej duszy" poświęcony patronowi 2023 roku. Osią dramaturgiczną koncertu dla Niepodległej będą obrazy Jana Matejki, które pokazują historię Polski. Zabrzmią najważniejsze rockowe piosenki w historii polskiej muzyki. Wystąpią m.in.: Katarzyna Dąbrowska, Natalia Sikora, Janusz Radek, Łukasz Drapała, chór męski Affabre Concinui. Retransmisja koncertu 11 listopada o godzinie 17.30 w TVP 1.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie niepodległa.gov.pl.

Zobacz także

2024-07-04, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 4 lipca » więcej 2024-07-03, godz. 11:40 MKiDN ogłosiło konkurs na kandydata na dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w środę konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dokumenty można… » więcej 2024-07-03, godz. 14:33 Śląskie/ Pochód Gwarkowski na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Organizowany co roku w Tarnowskich Górach Pochód Gwarkowski został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. O decyzji resortu kultury… » więcej 2024-07-03, godz. 09:15 Przed 90 laty zmarła Maria Skłodowska-Curie, powodem zgonu była złośliwa anemia Przed 90 laty 4 lipca 1934 r. w wieku zaledwie 67 lat z powodu anemii złośliwej zmarła Maria Skłodowska-Curie, jedyna kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla… » więcej 2024-07-03, godz. 08:41 80 lat temu zmarł Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta związany z endecją 3 lipca 1944 roku zmarł w Warszawie Adolf Nowaczyński, pisarz, satyryk i publicysta, autor felietonów i dramatów, związany z Narodową Demokracją. Jego -… » więcej 2024-07-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 3 lipca » więcej 2024-07-02, godz. 13:13 Szefowie MSZ Polski i Niemiec rozmawiali m.in. o zadośćuczynieniu wobec Polski za straty wojenne Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne… » więcej 2024-07-02, godz. 10:35 Wrocław/ Muzealnicy otworzyli kapsułę czasu sprzed ponad 150 lat; to pamiątka po remoncie wodociągów Zawartość kapsuły czasu z 1865 roku została zaprezentowana w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. To list podpisany przez trzech sąsiadów z ul. Nożowniczej… » więcej 2024-07-02, godz. 09:56 Wojenny „Blitz” Steve’a McQueena otworzy 68. Londyński Festiwal Filmowy 9 października w Londynie rozpocznie się 68. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Filmem, który otworzy to wydarzenie podczas specjalnej gali będzie „Blitz”… » więcej 2024-07-02, godz. 08:46 MKiDN: wyniki konkursu "Zabytek Zadbany 2024" Willa Maxa Erfurta w Jeleniej Górze, kasyno oficerskie w Twierdzy Modlin, Kościół w Lubiechni Małej oraz Muzeum "Dom Szewca" w Pszczewie - to niektórzy laureaci… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »