Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Uroczystość Wszystkich Świętych
2023-11-01, 09:00 Autor: IAR/E.Leo/E.Porycka/K.Koziełł

Uroczystość Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych [fot. Maciej Marciński]
Wszystkich Świętych [fot. Maciej Marciński]
1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, oddając cześć tym, którzy osiągnęli życie wieczne i weszli do chwały nieba, wskazując wiernym na ziemi drogę, która prowadzi ich do świętości. W tej uroczystości Kościół wyraża wiarę w obcowanie świętych i przypomina o powszechnym powołaniu do świętości. Dla chrześcijan to radosny dzień, w którym wspominają nie tylko świętych wyniesionych na ołtarze, ale wszystkich, którzy odeszli w opinii świętości. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania, chce zachęcić do pójścia drogą, którą szli święci, w których objawiło się światło Boże.
Początki święta sięgają IV wieku. W 935 roku papież Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.

O powszechnym powołaniu człowieka do świętości nauczał szczególnie Święty Jan Paweł II, który wyniósł na ołtarze około 1800 świętych i błogosławionych - więcej niż jego poprzednicy przez pięć stuleci. Papież Polak przewodniczył blisko 200 uroczystościom beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. Zwracał uwagę na świętość ludzi świeckich, między innymi beatyfikował pierwsze w historii Kościoła małżeństwo - Marię i Luigiego Quattrocchi z Włoch.

W polskim Kościele czcimy ponad 260 świętych i błogosławionych. Ostatnia beatyfikacja Polaków miała miejsce 10 września 2022 roku w Markowej na Podkarpaciu. Na ołtarze została wyniesiona Rodzina Ulmów - małżeństwo Józef i Wiktoria wraz z siedmiorgiem dzieci, zamordowanych w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.

Jutro - 2 listopada - w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich wiernych zmarłych, którzy nie dostąpili jeszcze zbawienia. Jest to dzień modlitwy za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.

Zarówno uroczystość Wszystkich Świętych, jak i Zaduszki są czasem wspominania bliskich, którzy odeszli, i refleksji nad sensem ziemskiego przemijania. W tych dniach tradycyjnie odwiedzamy groby, składamy kwiaty i zapalamy znicze, także w miejscach bezimiennych czy zapomnianych.

Dzień Wszystkich Świętych jest wolny od pracy. W okresie PRL komunistyczna propaganda usiłowała nadać mu świecki charakter, nazywano go Dniem Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

(więcej)

W początkach chrześcijaństwa, w obawie przed bałwochwalstwem, nie oddawano czci ani ludziom ani aniołom. Później otaczano kultem Maryję Pannę, jako Matkę Syna Bożego, budowano kościoły, ustanawiano święta. Pojawił się też kult św. Michała Archanioła.

Krwawe prześladowania Kościoła w I wieku rozbudziły kult męczenników. W rocznicę ich śmierci, która jest dla chrześcijan dniem narodzin dla nieba, na ich grobach odprawiano Eucharystię i czytano opisy męczeństwa. Począwszy od III wieku Kościół, choć jeszcze nieoficjalnie, zezwalał na oddawanie czci zmarłym, zasłużonym dla szerzenia wiary. Kult męczenników rozwinął się, zwłaszcza poprzez męczeństwo wiernych z czasów Nerona i masakry wyznawców Chrystusa w Palestynie. Pierwotnie święto obchodzono 13 maja. Wraz z rozszerzaniem się chrześcijaństwa, rosła liczba bohaterów i ofiar nowej religii. Chcąc uczcić ich pamięć, papież Bonifacy IV w 608 roku poświęcił Matce Bożej i świętym męczennikom, a nieco później wszystkim sprawiedliwym starożytny pogański Panteon rzymski.

W 731 roku papież Grzegorz III przeniósł uroczystość z 13 maja na 1 listopada. Powodem były prawdopodobnie trudności z wyżywieniem rzesz pielgrzymów, przybywających na wiosnę do Rzymu. Wkrótce kult świętych w formie specjalnych uroczystości rozprzestrzenił się w Niemczech i Anglii.

W 837 roku papież Grzegorz IV postanowił, aby 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie rozszerzono to święto na cały Kościół.

Zobacz także

2023-12-02, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 2 grudnia » więcej 2023-11-28, godz. 23:29 Wystawa Biblii w MBP w Opolu Wystawę Biblii można będzie oglądać od wtorku w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Minorytów 4 w Opolu w godzinach otwarcia placówki. Będzie… » więcej 2023-12-01, godz. 12:00 W Belwederze ogłoszone zostały nazwiska kolejnych ofiar totalitaryzmów W Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar totalitaryzmów. Ogłoszone zostały nazwiska 20 osób, których szczątki… » więcej 2023-12-01, godz. 13:00 Targi Książki Historycznej Rozpoczęły się XXXI Targi Książki Historycznej. Wydarzenie organizowane jest przez Porozumienie Wydawców Książki Historyczne i odbywa się na Zamku Królewskim… » więcej 2023-12-01, godz. 11:00 81. rocznica utworzenia niemieckiego obozu dla polskich dzieci w Łodzi 81 lat temu, 1 grudnia 1942 roku, Niemcy utworzyli w Łodzi obóz dla polskich dzieci i młodzieży, na obszarze wydzielonym z getta, przy ulicy Przemysłowej… » więcej 2023-12-01, godz. 09:00 105 lat temu wprowadzono biało-czerwoną szachownicę, znak polskiego lotnictwa wojskowego 105 lat temu, 1 grudnia 1918 roku, wszedł w życie rozkaz wprowadzający biało-czerwoną szachownicę, jako standardowe oznaczenie polskich samolotów wojskowych… » więcej 2023-12-01, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 1 grudnia » więcej 2023-11-30, godz. 16:00 z Instytuty pamięci z krajów bałtyckich, Polski i Ukrainy chcą wpisania listów na korze brzozowej na listę UNESCO Pięć instytutów pamięci - z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy - chce wpisania na listę UNESCO listów zesłańców napisanych na korze brzozowej. W… » więcej 2023-11-30, godz. 15:00 Jan Józef Kasprzyk odznaczył dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Polskiego Radia - Informacyjnej Agencji Radiowej… » więcej 2023-11-30, godz. 11:00 30 lat temu zmarł Wacław Jędrzejewicz, działacz konspiracyjny, oficer wywiadu 30 lat temu - 30 listopada 1993 roku - w Stanach Zjednoczonych zmarł Wacław Jędrzejewicz, działacz konspiracyjny, oficer polskiego wywiadu, w 1914 roku współorganizator… » więcej
113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »